
2016. szeptember 03., 17:272016. szeptember 03., 17:27
Az idő, a távolság, a méret mindig is számított. Bár nyilván az utóbbit sokan tagadják. Őseink a Nap, a Hold, a csillagok járását figyelték, hogy meghatározzák, milyen gyorsan jár el az idő fölöttük. Aztán megalkották a napórát, a toronyórát, a zsebórát és többek között a stopperórát is. Innentől kezdve elmondhatjuk, versenyt futunk az idővel. Aki nem veszi figyelembe a távolságot és az időt, annak nagy az esélye, hogy fejjel fusson a falnak.
A rómaiak, a görögök és más ókori népek hamar rájöttek, az idővel való versenyfutásból akár dicsőséget is lehet kovácsolni. Akkoriban még csak dicsőséget. Megszületett hát az egymás közötti versengés és később a jelszó is: „Citius, altius, fortius”. Persze, a latin mondást ma már sokféleképpen lehet fordítani. Például így: „pénz, pénz és még több pénz”.
Voltak idők, amikor a győzelemért egy faág volt a jutalom. Amit hatalmas becsben tartottak őseink, noha csupán szimbolikus értéke lehetett. Csecsebecse volt, a lényeg talán nem is a jutalom értékében rejlett, hanem abban, hogy a győztest egy életen át a tenyerükön hordozták a polgárok. Szoborba öntötték, megverselték és megfestették a hőst.
Amikor osztódással kezdett szaporodni a világ, és az ideológiák két félre szakították a nagy egészet, nagyobb súlyt és másféle értéket kaptak a győzelmek a sportban is. A világ legatyásodott, de ugyanakkor a semmire rémesen büszke felében maradt a szimbolikus érték, az erkölcsi dicsőség. Illetve a győzelemért járó, ugyancsak szimbolikus jutalmazás. Mert ugye a sportoló a hazáért, a nemzetért, a pártért izzadt vért, látott duplán a megerőltetéstől, és adott fel gyermekkort, családot, otthont. Az élen járó sztahanovisták is megelégedtek azzal, hogy nevük megjelent a Pravdában. Az nem számított, hogy csak akkor zuhanyoztak, ha esett kinn eső, és a nagymama által küldött szalonnát esetleg gyertyafény mellett fogyasztották el. A párt megszabta, mennyi és milyen színű érmeket kell hazahozni, közben nagyon vigyáztak arra, hogy a plecsnivel együtt a versenyző is visszatérjen a messzi távolból. De a párt minden segítséget megadott, hogy élsportolói nagyobbak, jobbak, gyorsabbak legyenek. Olyannyira, hogy ma sem lehet tudni, a keletnémet és a kommunista láger egyéb sportolói mitől döntögették néhány sportágban sorra a világcsúcsokat. Csak az tűnt fel idővel, hogy a lányok baritonra váltottak és a férfiaknál is férfiasabbak lettek, míg a fiúk akkorára nőttek, hogy alig fértek be a stadionok kapuján.
Ha nem volt eredmény, ha a faliújságban való megjelenés sem sarkallta jobb eredményekre a sportolókat, akkor „a vasököl odacsapott, ahova köll.” Jobb diktatúrákban ez ma sincs másképp: Robert Mugabe, Zimbabwe 92 éves, örökifjú diktátora igen eredeti módon „jutalmazta” az olimpiáról érem nélkül hazatért sportolókat. Alig léptek a szerencsétlenek afrikai földre, máris börtönben találták magukat. Azért a nép többi fiához képest így is szerencsések, hiszen a néhai Csaó barátja tízezreket tett már el láb alól hazájában… „Rendes” diktátorhoz méltóan, Mugabe kedves szavakkal meg is indokolta döntését: „az ország pénzét költöttük ezekre a patkányokra, akiket sportolóknak nevezünk. Ha nem képesek meghozni az áldozatot, mint tették azt szomszédaink Botswanában, hogy legalább egy ezüstöt nyerjenek vagy a 4–5. helyen végezzenek, miért pazarolták el a pénzt?” – tette fel a kérdést Mugabe elvtárs.
Erre mondják a multimilliomosok, hogy a pénz nem boldogít. Ám a világ nagyot fordult, a pénz a sportban is számít, és ezt ma már tudják az uralkodók leszármazottai, napjaink kisebb-nagyobb Sztálinjai, de a pelenkás gyerekek is. A kommunizmus bölcsőjének utódállama sem olajágat adott érmeseinek: Putyin betartotta olimpia előtt tett ígéretét, és az érmet szerző összes sportolójának egy BMW-t ajándékozott. Az aranyérmesek X6-ost (ennek ára megközelítőleg 70 ezer euró), az ezüstösök X4-est kaptak, míg a bronzot szerzők egy X3-assal távozhattak az ünnepélyes átadásról. Még több gépkocsit ajándékozhatott volna Oroszország első számú sportolója, ha a „rohadt imperialisták” nem torpedózzák meg holmi doppingvádak alapján a ruszkik küldöttségét.
Még hogy nem változik a világ: az Egyesült Államok győztes sportolóit ehhez képest mindössze 25 ezer dollárral jutalmazták. Mintha térfelet váltottak volna az ellenfelek, és szünet után már semmi sem lenne a régi…
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!