
Bár Baja képviselője, Németh János a My Boy Mennydörgés nyergében nyerte a 6. Nemzeti Vágtát, idén Székelyföldre is jutott a rivaldafényből: Sepsiszentgyörgy képviselőjét, Bagoly Szabolcsot csak a végső győztes tudta megelőzni a középdöntőben. A vágta jövője jelentős változásokat ígér.
2013. szeptember 27., 20:452013. szeptember 27., 20:45
Hangos és népes szurkolótábor üdrivalgása közepette paskolhatta meg köszönőleg lova, Alkony nyakát Bagoly Szabolcs (képünkön). A kőröspataki Kálnoky-lovarda versenyző-edzője nagy tervekkel érkezett Budapestre, optimizmusát legfeljebb a lova egészségi állapota miatti aggódás mérsékelte. A Székely Vágta döntőjét sérülés miatt kihagyó Alkony a verseny előtti heteket lovasával Magyarországon, a híres alagi versenypálya és zsokéiskola vendégeként töltötte, s az állandó állatorvosi és szakemberi felügyelet, a különleges törődés pedig mindjárt eredménnyel is járt. A háromszéki „csapat” biztosan nyerte előfutamát, a középfutamban pedig csak az utolsó körben fogyott el az erő. Bár a sportban a ha-val kezdődő mondatoknak vajmi kevés értelmük van, az időeredmények láttán – Alkony összesítésben a középdöntő második legjobb idejét futotta – jó volt eljátszadozni a gondolattal, hogy a másik előfutamból akár tovább is juthatott volna. A páros tehetségére azonban így is felfigyeltek, s jövőre máris a Vágta esélyesei között emlegetik őket. A pillanatnyi maximumot azonban kétségkívül kihozták egymásból, ami első indulásra több mint dicséretes.
Kényszerű kölcsönök
A többi székelyföldi versenyző – Kézdivásárhely, Erdőszentgyörgy, Csíkszentkirály képviselői – az előfutamokban ragadt, esetük pedig jól példázza azt a faramuci helyzetet, amelyet a versenyszabályozási és hazai lónyilvántartási hiányosságok alakítottak ki. Már az Óriáspince-tetőn egyértelmű volt, hogy ha a Székely Vágta-győztes ló, Orson eredetét nem sikerül tisztázni, Csíkszereda képviselője, Márton Gréta nem indulhat Budapesten. Nos, mivel nem sikerült hitelt érdemlő dokumentumokkal igazolni Orson telivérhányadát, a budapesti rendezők egy közepes képességű nyíregyházi lovat ajánlottak fel a csíkiaknak, ők azonban visszautasították a lehetőséget – tudtuk meg Bendes Csabától, Nemzeti Vágta versenyigazgatójától. Miután Imám, a kézdivásárhelyiek lova kígyómarás miatt kidőlt a sorból, az ajánlattal a felsőháromszékiek éltek, így Bódi Albert Record-M nyergében indulhatott. Csíkszentkirály „amazonja”, André Mónika – otthoni lova, Herceg Orsonhoz hasonló „eredetzavarai” miatt – egy bábolnai kölcsönlóval, Mersuch-Merengővel bő egy körrel a befutó előtt még vezetett, de az arab ló erejéből 1100 méter helyett csak 750-re futotta.
Csak „legénykedés”?
Miután a lóeredetügy akut problémává súlyosbodott, várható volt, hogy a szervezők lépnek. És valóban: a vágta történetében idén lezárult egy fejezet, a továbbiakban ugyanis nem engedélyezik a tisztázatlan eredetű lovak indulását a Székely Vágta versenyszegmensében. Ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy legfeljebb két előfutam rendezésére elegendő létszámmal lehet majd számolni.
Ilyen körülmények között azonban mi lesz a lónevelés hagyománya feltámasztásának ügyével, a vágta létrehozásának egyik legfőbb mozgatórugójával? Bendes Csaba szerint ezt az elvet a nyitott kategória megteremtésével igyekeznek majd szolgálni, amelyben bárki bármilyen lóval részt vehet. A „virtusfutamok” valóban tekintélyes népszerűségre számíthatnak, a győztes pedig ugyanúgy kiérdemli majd egy közösség megbecsülését, miközben a Nemzeti Vágta mind nagyobb dimenziójú viadalához hasonló verseny szabályai szorításának sem kell megfelelnie. A székelyföldi szervezőknek most már csak azokat a hívószavakat kell átírniuk, amelyek eddig a budapesti gálafellépés lehetőségét helyezték a középpontba.
Kalapokra várva
Egyre jelentősebb társasági eseménnyé növi ki magát a Nemzeti Vágta. A Hősök tere pazar történelmi díszletet biztosít, s legfeljebb a tájékozatlan turistáknak, illetve a Szépművészeti Múzeumban rendezett Egon Schiele-kiállításra igyekvőknek okozott némi kényelmetlenséget az elmúlt hét végén tartott kétnapos lovasünnep. Hatalmas embertömeg a lelátókon, még nagyobb az Országkonyha étel- és italkínálata körül és az Andrássy úton felállított pavilonok kavalkádjában. Rutinos vágtalátogatók szerint az emberek kezdenek ráérezni a lovasrendezvények ízére, a VIP-szektorban pedig itt-ott már csinos női kalapkák is felbukkantak. Igaz, a meghívóban diszkrét felhívás is napvilágot látott a lóversenyek egykori eleganciájának felélesztésére. Talán ebben a kategóriában kiírt nyereményjátékkal is érdemes lenne próbálkozni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!