
A legendás Aranycsapat edzője 110 éve született, és 40 éve hunyt el. Az ő vezetésével érte el a magyar nemzeti futballválogatott világra szóló sikereit az 1950-es években. Sebes Gusztáv ma ugyanúgy legenda, mint a világverő válogatott focistái.
2016. január 27., 20:062016. január 27., 20:06
Sebes Gusztáv 1945-től 1949-ig a magyar válogatott edzője, 1949-től 1956-ig pedig szövetségi kapitánya volt, irányításával lett a magyar csapat olimpiai bajnok 1952-ben, Helsinkiben. Szintén ő volt az, aki világbajnoki döntőig vezette csapatát 1954-ben, Svájcban. A válogatott az ő irányításával 32 egymást követő mérkőzésen tudott veretlen maradni, ez máig rekord. Sebes a 4-2-4-es felállás alkalmazásának úttörője volt, a Los Angeles Times szavazásán pedig néhány éve elnyerte a minden idők harmadik legnagyobb fociedzője címet.
Scharenpeck Gusztáv néven született Budapesten 1906. január 22-én egyszerű munkások gyermekeként, és 13 éves korában a Haladásban kezdett futballozni. 1924-ben Párizsba ment dolgozni, ahol egy magyar dalárda tagjaival SC Nomad néven csapatot alapítottak, majd 1926-27-ben a Club Olympique Billancourt labdarúgója lett. 1927-ben hazatért, az MTK profi csapatához, a Hungáriához szerződött, a csapat intézőjének javaslatára ekkor magyarosította nevét Sebesre. A játék mellett letette a villanyszerelői vizsgát, nyugdíjas állást kapott az Elektromos Műveknél – bevallása szerint a Fradi-drukker Sebes egész játékos-pályafutását a klub 1940-es, politikai nyomásra történt feloszlatásáig a Hungáriában töltötte, háromszor nyert bajnoki címet a kék-fehérekkel.
Ragyogó szakmai karrier
Minden idők legeredményesebb magyar szövetségi kapitánya tudatosan készült az edzői pályára, még játékos-pályafutása alatt, 1938-ban letette az edzői vizsgát. Munkaadója, az Elektromos Művek klubjában mutatkozott be edzőként, csapata az 1941-42-es idényben a bajnokság 10. helyén végzett. Kisebb csapatoknál is edzősködött, igazán jelentős, politikai szerepvállalással összefonódó sportszakmai karrierje 1945-ben kezdődött. Nem ismert, hogy előrejutásában mekkora szerepe volt szakértelmének, illetve közéleti szerepének (egy visszaemlékezés szerint Sebes már Franciaországban belépett a kommunista pártba, a Hungária elnöke, Brüll Alfréd ezért gyakran hívta Sztálin Pubinak). A budafoki kommunista alapszervezetet szervező Sebest 1945-ben a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) Edzői Testületének elnökévé választották, majd ő lett 1948 elejétől a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. A háború vége a labdarúgó-szövetségi kapitányi poszton is változást hozott, a válogatott élére háromtagú válogatóbizottságot állítottak. 1949 januárjától Sebes Gusztáv már egyedüli szövetségi kapitányként vezette a magyar válogatottat.
Tizenegy évig irányította minden idők legnagyszerűbb magyar nemzeti tizenegyét, a sporttörténelembe talán 1953-ban Londonban, az évszázad mérkőzésén írta be nevét kitörölhetetlenül: az általa vezetett Aranycsapat 6-3-ra győzte le az addig verhetetlennek hitt angolokat. Összesen 69 mérkőzésen ült a válogatott kispadján, nála többször csak a háromszéki születésű Baróti Lajos vezette a magyar válogatottat. 1954-ben alapító tagja volt az Európai Labdarúgó-szövetségnek (UEFA), hat évig ő volt a testület alelnöke.
Aranyedző, aranycsapat
Olyan labdarúgózseniket sikerült csapattá kovácsolnia, mint Puskás „Öcsi” Ferenc, Bozsik „Cucu” József, Czibor „Rongylábú” Zoltán, Kocsis „Kocka” Sándor vagy Grosics Gyula, a „Fekete Párduc”. (Bár a jobb szélen következetesen Budai II. lépett pályára, Sebes Gusztávnak élete utolsó éveiben volt ereje bevallani, hogy tévedett, amikor nem a zseniális Sándor „Csikar” Károlyt használta e poszton. Talán a berni döntő is másképp alakult volna – ki tudja?)
Sebes Gusztáv rengeteget újított, és sokat kísérletezett az összeállítással, így például állandóan változtatta a játékosok pozícióit is. Ebből született meg a hátravont középcsatár posztja. A játékosok rendszeres pozícióváltásait a 70-es évek elején az Ajax és a holland válogatott az úgynevezett „totális futballban” mások mellett a kolozsvári Kovács István edző tökéletesítette.
Nyugdíjasként több csapatnál is megfordult, 1970-től az MLSZ elnökségének tagjaként az utánpótlás-bizottság vezetője volt.
Egy érdekes adalék: az Aranycsapat edzője és József Attila költőnk szinte egykorú, ferencvárosi proligyerekek voltak, egy ideig egy osztályba jártak. Sajnos arról nem szól a fáma, hogy valaha is fociztak vagy verseltek-e együtt...
Sebes Gusztáv 1986-ban, 80 évesen hunyt el.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!