
2015. december 09., 19:462015. december 09., 19:46
Bár szeretünk fészbúkozni, mert fészbúkozni azért jó, szórakoztató, kikapcsoló vagy akár tájékozódást nyújtó, mégis mintha a Facebook-kutatások zöme a közösségi portál árnyoldalaira világítana rá. A legtöbb, a médiában megjelenő beszámoló szerint – ki gondolta volna – nem szabad túlzásba vinni a virtuális közösségi létet. Fogózzon meg jól az olvasó, ezekből válogatunk.
Like-vadászat, gyenge önértékelés
Gyakorta megesik az emberrel, különösen, ha médiamunkás, hogy alaposan kidolgozott, sok munkát igénylő szellemi termékei viszonylag kis számú like-ot vonzzanak, míg egy egyszerű fotó valamely hétköznapi tevékenységről széles érdeklődést hoz. Egy hosszas kutatómunkát igénylő cikk például 10 like-ot kap, míg a szomszéd nő macskás szelfije, barátjáról készült felvétele, vacsorája képe, leírása több százat. Mégis, friss kutatások szerint – azért ez megnyugtató – a szomszéd nőnek rosszabb. Ha hihetünk a médiában megjelenteknek, a londoni Brunel Egyetem pszichológusa, dr. Tara Marshall, a Facebook-felhasználók állapotfrissítései alapján végzett kutatásában azt vizsgálta, hogy mit mond el az emberről egy-egy poszt. Az 555 ember lapját elemző felmérés 5 személyiségvonást vizsgált: extrovertáltság, neurotikusság, barátságosság, nyitottság, lelkiismeretesség.
A tanulmány meglepő eredményeket hozott. (Már, ha meg tudunk lepődni az ilyesmin.) Azoknak, akik már roppant unják, hogy legundokabb, közepes képességű, szülő- és tanárkompatibilis iskolatársaiknak most a Facebook szerint milyen jól megy, jó híreink vannak. Soroljuk. A. Azok, akik sokat posztolnak magukról, gyakran alacsony önbecsüléssel küzdenek. B. Az alacsony önbecsülésű emberek gyakrabban posztolnak aktuális párjukról. (Nohát, mindenki alacsony önbecsülésű. Csak mi vagyunk helikopterek.) No, de: aki nem alacsony önbecsülésű, az önimádó (megmondta ezt már Csernus doki is), hiszen: C. Az önimádó személyek esetében gyakoribbak az eredményeikről szóló kiírások, ami a figyeleméhségükből ered. Az ilyen tartalmakkal megerősítést várnak a Facebook-közösségtől. Summa summárum: a like-vadászat dicsekvés, a dicsekvés figyelemhiányból ered. Ámdebár, és itt jön a sajnálatos rossz hír, Tara Marshall szerint azokat, akik sok like-ot és kommentet kapnak, jobban befogadja a közösség, akikhez pedig nem érkezik visszajelzés, azok kitaszítottnak érzik magukat.
Közösségben magányosan
Azért mégse szomorkodjunk, mert az ausztrál Charles Sturt Egyetem is kutatott, összesen 616 nő üzenőfalát és közösségi életét. A szakértőik arra a következtetésre jutottak, hogy minél több infót oszt meg magáról valaki, annál magányosabb. A magányos posztolók pedig a figyelmet éhezik nagyon. Szóval legyünk empatikusak, ha barátaink folyamatos állapotjelzésével, létük apró-cseprő tevékenységeinek özönével találkozunk – ha másként nem megy, tekintsük e bejegyzéseket, képeket segélykiáltásnak, az elidegenedés szomorú sikolyának, hátha könnyebb lesz úgy nekünk.
„Ésszerű, hogy a magányosak ilyen jellegű információkat teregessenek ki, hiszen meg akarják könnyíteni másoknak, hogy kapcsolatba léphessenek velük” – állítja dr. Yeslam Al-Saggaf, az említett kutatás irányítója. Tessék tehát kétszer is meggondolni letiltásukat az üzenőfalról.
Már ebből is látszik, hogy mezei felhasználónak lenni sem könnyű, amit ráadásul az is fokoz, hogy a magány, az ugye sokárnyalatú. Ugyanis az önmutató vagy a fentiek alapján önmagány-mutató szelfi mellett itt a relfie, a relationship selfie, a kapcsolati szelfi, ami ismét csak a magány jele (a kutatók szerint). Ha valaki sok mindent közöl a szerelméről, többes számban beszél magukról, az nem feltétlenül a szerelem dús virágzását jelenti, hanem azt, hogy az illető magányos a párkapcsolatában (a kutatások szerint). A relfie lehet a társas magány új divatú kifejezője is tehát.
Facebook nélküli örömök
E miatt a sok rossz eredmény miatt történhetett, hogy a dán kutatók is munkához láttak. Több mint ezer embert vizsgáltak. Két csoportra osztották őket, ahogy az szokás: az egyik csapatnak megtiltották a Facebook használatát, míg a társaság másik fele kedve szerint beléphetett a közösségi oldalra. Kiderült, fele annyi stressz érte azokat, akik nem kapták meg a szokásos Facebook-adagjukat. A kutatást vezető Meik Wiking, a koppenhágai BoldogságkutatóIntézet igazgatója így kommentálta az eredményt: „A Facebook folyamatosan bombázza a felhasználókat jó hírekkel. De a legtöbb ember ezután csak kinéz az ablakon, és a szürke, esős időt látja. Főleg itt Dániában” – írja a hvg.hu. Azért az erdélyi tél sem könnyű dolog. Különösen, ha előregyártott elemekből építkező, virtuális műboldogság árad hozzá a közösségi médiából. Úgyhogy talán érdemes egy hétig mellőzni a Facebookot, a boldogság fokozása érdekében mondjuk tepertőt enni ecetes vöröshagymával, utána multimédia nélkül elnyúlni a pamlagon. Fokozott boldogság esetén pedig az eredmény egy hét múlva posztolható.
Apasági szabadságra megy Mark Zuckerberg
A Facebook alapítója bejelentette, hogy kislánya születése után két hónap apasági szabadságra megy, mert minden idejét születendő kislányának szeretné szentelni. Ezt a saját üzenőfalán tette közzé, „nagyon személyes döntésnek” nevezve a hírt. A poszthoz egy képet is mellékelt egy babakocsiról és a pulijukról. A Facebook lehetővé teszi, hogy az egyesült államokbeli dolgozói maximum négy hónap fizetett szabadságot vegyenek ki szülői szabadság címén. Ezt kivehetik egyszerre vagy a gyerek születését követő egy éven belül elosztva. Zuckerberg júliusban jelentette be, hogy feleségével, Priscilla Channel gyermeket várnak. A vállalat egyelőre nem közölte, ki veszi át ez alatt az idő alatt a vezérigazgató helyét, de sokan Sheryl Sandbergre tippelnek, mivel ő már most szerteágazó tevékenységekért felel a Facebooknál, egyebek mellett a teljes reklámüzletágat is ő felügyeli.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!