
2013. október 24., 22:262013. október 24., 22:26
Nagy, szimbiózisban élő közösségnek tűnik a legnagyobb közösségi háló munkatársaiból álló csapat Kaliforniában – ez derül ki az Index portál nemrég bemutatott kisfilmjéből. A Facebook Palo Altó-i főhadiszállása valóságos falu, amely – akár egy egyetemi campus – teljesen elkülönül a településtől. A kolónia alapterülete körülbelül 90 ezer négyzetméter, és nagyjából a Facebook-alkalmazottak fele – mintegy 2500 ember – dolgozik ott. A faluban kávézókat, bankokat, orvosi rendelőket ugyanúgy találni, mint ruhaboltokat és egyéb árucikkeket kínáló üzleteket. Van néhány étterem is, amely (most fogózzon meg a romániai munkavállaló) – a mexikói és a sushizó kivételével – ingyenesen igénybe vehető. A cégpolitika szerint ugyanis ezek olyan szolgáltatások, amelyekért a dolgozóknak el kellene hagyniuk a munkahelyük területét, ergó, meg kellene szakítaniuk a munkanapjukat. És ugye, nem jó az, ha az ember kiesik a ritmusból, főleg, ha munkáról van szó. Egyébként, ha nagyszerű ötletek cikáznak a Facebook-munkaerő fejében, és közben esetleg mégis megéhezne, még az étteremig sem kell elmennie: az irodaépületben is közel az ingyenkaja, kávé, ásványvíz és nassolnivaló.
De maradjunk még a külső leírásnál a letisztultabb bemutató kedvéért: úgy tűnik, aki a Facebooknál dolgozik Kaliforniában, az élete is a Facebooké. Erről lakóházakkal is gondoskodik e szociális médiaorgánum, a házak akként vannak kialakítva, hogy a legkevesebb mértékben vonják el a dolgozót. Mármint a munkától, és persze egymástól, természetesen. Az épületeket a könnyebb átjárás kedvéért hidak kötik össze, hogy ha például valaki a harmadik emeletről indulva egy másik épület harmadik emeletére igyekszik, ne kelljen lemennie egy lépcsőn, majd egy másikon újra felkapaszkodnia.
A cég az alkalmazottait a hobbijuk, érdeklődési területeik felfedezésére is buzdítja – mutat rá a filmecskében az idegenvezető –, ezt különféle helyszínek is hivatottak elősegíteni. A sporttermek mellett például jól felszerelt, gépesített asztalosműhelyben barkácsszenvedélyét élheti ki a virtuáliától megfáradt alkalmazott. Emellett a szabadban és bent is megannyi kikapcsolódásra szánt terület van. A munkatér ugyan közös, helyszíne egy nagy, nyitott tér – még maga az alapító Mark Zuckerberg sem külön irodában dolgozik –, hogy mindenki tudja, mi zajlik éppen, hogy mindenki megoszthassa akár hirtelen támadt ötleteit is. (Persze, ezt akár a Facebook-felületen is megtehetnék – no, de tegyük félre a finom erdélyi iróniát, és értékeljük azt, hogy miközben társadalompszichológusok százai kutatják világszerte a közösségi háló elidegenítő hatását az emberi kapcsolatokra, a háló működtetői a hús-vér együttlét mindenek fölöttiségét szorgalmazzák a maguk részére).
Ha a közösségi munka már nagyon túlfeszítettnek tűnik, elvonulhat persze a dolgozó: erre kicsi, különálló pihenőszobákat alakítottak ki, ahol azért munkaeszköz – számítógép – is van, mert pihenés közben sem mindig rossz dolgozni. Apropó pihenés: a kisfilm egyik interjúalanya azt mondja el, hogy a munkaidő kötetlen, mindenki a maga bioritmusa szerint járhat be munkahelyére, és ha fáradt az ember, nyugodtan hazamehet, vagy éppen ledőlhet, játszhat valamivel. Pingpongtermek találhatók például az irodaházban, a falakon felfüggesztett kerékpárok vannak, bárki leveheti és fordulhat egyet. De munka közben sem kell a számítógép elé szegeződve ülni: facebookos sajátosság a futópaddal ellátott íróasztal. Egy magas, állóhelyzetre kialakított íróasztalt tessenek elképzelni, lábnál futószőnyeggel: sétálva, járva, futva dolgozik, aki itt dolgozik. És ha valami elromlana munka közben, a Facebooknál nem kell kérvényeket írni, napokat telefonálni, heteket várni, amíg megérkezik a jó esetben kicsit használt, de viszonylag működőképes cserealkatrész. Nem, a Facebooknál a munkavállalói céges kártyát kell a néhány méterre lévő kütyüautomatához érinteni, beütni a kódot, és a gép kidobja a vadonatúj eszközt, mint egy csomag cukorkát – ingyen, természetesen.
Látjuk tehát, a közösségi hálót működtetők mindent megtesznek annak érdekében, hogy alkalmazottaik ne csak dolgozzanak, de minél jobban teljesítsenek is. Ehhez igyekeznek emberi környezetet teremteni. Persze nem tudni, biztosan jól érzi-e magát hosszú távon az itt dolgozó, akinek élete minden területére beszivárog a munkahelye. Hiszen – legalábbis kívülről úgy látszik – e helyen a magánélet és a munka összefonódik. Kicsit olyan lehet, mint régen a gazdálkodó falu közössége, ahol a munka és az azon kívüli tevékenységek is szorosan hozzátartoztak az együttéléshez, ahol mindenki tudott mindent mindenkiről, ahol mindenki javarészt ugyanúgy élt, dolgozott és szórakozott. Vajon ez amolyan iránytű a globális cégek számára a jövőben? Vajon a 21. században ez a fajta közösségi munka kapaszkodót jelenthet a 20. században oly sokat emlegetett elmagányosodott városi dolgozónak? Mert, ha így történik, talán nem is olyan sokára új ember születésének lehetünk tanúi.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!