
A nagy fesztiváldömpingek közepette egy újabb üde színfolt tűnt fel az erdélyi palettán: idén első ízben szervezik meg a sepsiszentgyörgyi Dohánygyár telephelyén a Sepsi Tabakó Fesztivált, ahol az ifjúság mellett a kultúrára is nagy hangsúlyt fektettek. Ennek kapcsán beszélgettünk Vargha Fruzsina alpolgármesterrel.
2022. augusztus 16., 11:592022. augusztus 16., 11:59
2022. augusztus 16., 12:242022. augusztus 16., 12:24
– Sepsiszentgyörgy az utóbbi években a fiatalok kezdeményezőképességének mintapéldája lett a régióban. Mennyire volt ez a város részéről tudatosan felépítve?
– A polgármester világosan üzent ezelőtt két évvel, hogy aki itthon dolgozik, annak van és lesz is élettere Sepsiszentgyörgyön. A városi tanács összetételében van egy íratlan szabály: folyamatosan fiatal tanácsosok is be kell kerüljenek a döntéshozók közé, amit mi folyamatosan tiszteletben is tartunk. A kérdésre a válaszom tehát az, hogy ez egy tudatos választás volt. Én pedig tudatosan dolgozom azon, hogy a helyiek itthon maradjanak, vagy ha már elmentek a városból, akkor visszatérjenek. Tény, hogy nem egyszerű feladat, hiszen nem elég csak minőségi programot szervezni, hanem sok esetben meg kell fogni a fiatalok kezét és be kell őket vinni a rendezvényekre, de szeretem a kihívásokat és bízom benne, hogy hosszú távon ezzel is meg tudok birkózni.
– Mikor és kinek a fejéből pattant ki az ötlet, hogy a régi Dohánygyárat meg kell menteni?
– A pontos dátumot nem tudom, de már akkor pedzegették ezen nagymúltú épületnek a megmentését, amikor két évvel ezelőtt az önkormányzathoz kerültem. Szüleim már gyermekkoromban sokat meséltek erről az impozáns ingatlanról, így számomra is nagy prioritást élvez ezen létesítmény életének fellendítése. A Sepsi Tabakó Fesztivált is ezen gyárépület területén szervezzük meg, amellyel alapvető célunk a fiatal generációval is megismertetni Sepsiszentgyörgy ezen ékkövével.
– 2022-ben az emberek úton-útfélen fesztiválokba botlanak, gyakorlatilag már ki sem kell mozdulnunk a közvetlen környezetből azért, hogy egy jót bulizhassunk. Ennek ismeretében nem túl vakmerő kezdeményezés megszervezni első ízben a Sepsi Tabakó Fesztivált?
– Az elmúlt két év nem a közösségi életről szólt, éppen ezért 2022. Sepsiszentgyörgyön nem hivatalosan a közösség éve lett. Városunkban a Sepsi Tabakó Fesztivál a legnagyobb rendezvény, amit kimondottan a fiatalok számára szervezünk, ahol alapvető célunk a közösségi élmény megteremtése, illetve a lendület és dinamika előcsalogatása az emberekből. Fontos szerepe lesz a fesztiválnak a párbeszéd megteremtésében is, nem hiába hívunk el ismert sportolókat és fiatal vállalkozókat is a rendezvényre. Mindemellett a globális problémákról való kommunikációnak – úgy mint a szomszédos országban zajló háború, a Tik-Tok- és Instagram-hatás, a környezetvédelem és a globális felmelegedés – is teret szentelünk, ahol szakemberektől, megbízható forrásokból értesülhetnek a fiatalok a világunkban zajló változásokról.
– A Sepsi Tabakó Fesztivál kapcsán rendre a hármas felépítés szófordulattal találkozunk. Mit jelent ez pontosan?
– Mivel a régi dohánygyár területén szervezzük meg a fesztivált, ezért stílszerűen három váltásos műszakban gondolkodtunk a programpontokat illetően. Az első műszakban a szakmai előadásoknak adunk teret, a második váltás az élőzenei műszaknak felel meg, míg a harmadik műszak az elektronikus zene szerelmeseinek kedvez. Ezek mellett fesztiválsétányt alakítunk ki a helyszínen, ahol kulturális és sportprogramokat szervezünk, főként helyi művészeket és alkotókat bevonva. A Sepsi Tabakóra így az ifjúsági mellett kulturális fesztiválként is tekinthetünk, ahol nemcsak jó koncertek, de érdekes előadások is helyet kapnak.
– Mekkora személyzeti apparátust igényel a Sepsi Tabakó Fesztivál megrendezése? Kik lesznek a leghíresebb fellépők és előadók?
– A fesztivált 80 szervezővel készítjük elő, akiknek több mint a fele helyi, vagy legalább Kovászna megyei. Mellettük jelen lesz egy nagyjából 100 fős szakmai személyzet, akik a gördülékeny technikáért felelnek, illetve közel 300 önkéntes is. Mi az utóbbi kategóriára fordítunk kiemelt figyelmet, hiszen ez egy remek lehetőség számukra, hogy belekóstoljanak a fesztiválszervezésbe, illetve az elméleti tudást gyakorlatival ötvözzék. A teljesség igénye nélkül a fesztiválon fellép majd a Punnany Massif, a Carson Coma és az Anna & The Barbies is, de a magyar rapzene jeles képviselői is ott lesznek majd a Dohánygyárban. Az egyedüli konkurenciánk a fesztivál idején talán csak az előrehozott iskolakezdés lesz, ám mivel csütörtöktől szombatig tartjuk a rendezvényt, ezért vasárnap a pihenésé lesz a főszerep, így hétfőn a fiatalok frissen és üdén ülhetnek be az iskolapadba és kezdhetik meg az új tanévet.
A Sepsi Tabakó Fesztivált első ízben szervezik meg 2022. szeptember 1-3. között a sepsiszentgyörgyi Dohánygyárban. További információk a fesztivál honlapján találhatóak, aki pedig nem akar lemaradni a legfontosabb történésekről, az kövesse be a Sepsi Tabakó Fesztivált a Facebookon és az Instagramon is. Jegyeket itt lehet vásárolni a rendezvényre.
(X – fizetett hirdetés)
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!