
Lévén, hogy egyes munkatársak a heti hetvenórás munkaidőt is megugorják, alvószobát nyitott az AskforTask.com számítástechnikai cég túlórázó alkalmazottainak. A jóindulatú kezdeményezés azonban teljes csődöt hozott. Nézzük, miért.
2015. november 26., 20:192015. november 26., 20:19
Ha valaki próbálta már, milyen naphosszat számítógép előtt görnyedve kreatív munkát végezni, sőt, továbbmegyünk, egyáltalán munkát végezni, az bizonyára sokszor elképzelte, milyen jó is lenne, ha a délutáni holtpont idején akár csak egy félórára ledőlhetne. Világszerte próbálkoznak ma már jól menő cégek, hogy otthonos környezetet teremtsenek dolgozóiknak, lapunk hasábjain is írtunk már arról, hogy például milyen modern ketyerék és elképzelések segítik a cég amerikai székhelyén a Facebook-dolgozók áldozatos munkáját. S ha akkor irigykedve néztük az erdélyi perspektívából sci-finek tűnő világot, most az AskforTask.com példáján jóízűen nevetgélhetünk honi hagyományos irodáinkból.
Történt ugyanis, hogy a startup cég vezetősége rendkívüli empátiáról tanúbizonyságot téve úgy látta, segíteni kell a dolgozókat a felgyűlt fáradság időszakos levezetésében, alvószobákkal növelendő a koncentrációt és a hatékony munkavégzést. „Nem kellett sok idő ahhoz, hogy rájöjjünk, cseppet sem volt produktív a kezdeményezés” – nyilatkozta a BBC-nek Nabeel Mushtaq a cég operatív igazgatója és társtulajdonosa. Annak ellenére, hogy a rendelkezés 15 perces pihenést szögezett le, a legtöbben messze túllépték az időkorlátozást. A felkelés után morcos alkalmazottak egy csomó időt elvacakoltak a fürdőszobai felfrissüléssel, kávéfőzéssel, és a korábban abbahagyott teendők fonalának újrafelvételével. „Végül oda jutottunk, hogy a teljes procedúra egyénenként mintegy másfél órát tartott” – tette hozzá Mushtaq.
A projekt elindítása után fél évvel az alkalmazottak teljesítménye rendkívül lecsökkent. A tervezett produktivitás, amely korábban nyolcvan százalék körül mozgott, mintegy ötven százalékosra esett vissza. Magyarán: korábban az egy hétre előzetesen tervbe vett munka nyolcvan százalékát, míg az alvással fűszerezett periódusban csak mintegy felét sikerült elvégeztetni.
A nagy világcégek persze folyamatosan keresik annak a lehetőségét, hogy hatékonyabb munkavégzésre ösztönözzék alkalmazottaikat. Az Apple, Nike, Procter&Gamble szintén kijelölt terekkel sarkallja dolgozóit arra, hogy rövid időre kapcsoljanak ki, viszont gyorsan reagálnak akkor, ha valaki visszaél a felkínált lehetőségekkel. Ez viszont nem mindig könnyű. „Nem minden ember tud gyorsan visszatérni a munkához pihenés után. Gyakorta a menedzsereknek úgy kell viselkedniük a beosztottakkal, mint az óvónéniknek az oviban” – írja a témában közölt cikkében a BBC.
Pro- és kontra vélemények, tapasztalatok persze mindig vannak, alvásügyben is. Egy cégvezető az említett cikkben az AskforTask.com tapasztalatával egybehangzóan nyilatkozza, hogy nem támogatja az alvószobákat. Saját példáját említi, mondván, hogy ő igen gyakran a nem kívánt munkát halasztgatta a lefekvéssel. Hozzáteszi, különösen hétfőn nagyon sokan túllépték az alvásidőt, sőt volt arra is példa, hogy az illető alkalmazott annyira horkolt az erre kijelölt helyen, hogy fel kellett kelteni, mert zavarta a munkavégzésben a többieket. Sokakat meg kellett kérni, hogy otthon próbálják kipihenni magukat, ne a munkahelyen.
Egy másik megkérdezett vezetőnek viszont pozitív tapasztalatai vannak. Jacob Stewart, a Traveling Photo Booth nevű cég társtulajdonosa egyenesen előír napi húsz perces szunyókálást alkalmazottainak, a kimerülést elkerülendő.
A legtöbb olyan vállalatnál, ahol dugába dőlt az alvásprojekt, átalakították az alvószobákat amolyan relaxálásra, olvasásra, csendre, étkezésre alkalmas hellyé: a siker ezúttal nem maradt el, beszámolóik szerint ez a megoldás az eredetinél sokkal jobban működik és valóban segíti a hatékony munkavégzést.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!