Alig kezdődött el a barcelonai vizes vb, máris nyertünk egy világbajnokságot. Igaz, nem 2013-as, hanem 2021-es keltezéssel: a nemzetközi szövetség vezérkarának döntése értelmében ugyanis Budapest adhat otthont a nyolc év múlva esedékes vb-nek. Ami vitathatatlanul minden idők legrangosabb magyarországi sporteseménye.
2013. július 26., 11:202013. július 26., 11:20
Száz gyorson nem jó ellenfél nélkül nyerni, de az nem olyan nagy baj, ha a rendezési jogért zajló versenytől sikerül visszaléptetni a vetélytársakat, árnyalta a kialakult helyzetet Kemény Dénes, a vízilabdázók elnöke. Az úszók első embere, Gyárfás Tamás, aki egyúttal a nemzetközi szövetség (FINA) bürójának tagja, már napokkal korábban utalt rá, hogy Azerbajdzsán és az Egyesült Arab Emírségek visszavonulót fújhat, ezt a két (ex) pályázó végül a legkevésbé elegáns módon tette meg: meg sem jelentek a prezentáción. Így aztán előbb a dél-koreai Kvangdzsu, majd Budapest mutatkozott be, utóbbi osztatlan sikert aratva. Jellemző módon az egyetlen kérdés, amely a mieink szereplése után elhangzott, úgy szólt: hol van Egerszegi Krisztina?,,Otthon két ujját keresztbe téve szurkol, és ha nyerünk, ő is várja önöket 2021-ben” – szólt Szántó Dávid moderátor frappáns válasza.
Nem kiadás, befektetés
Megkérdeztem Orbán Viktor miniszterelnököt,
úgy gondolja-e, a 2021-es vizes vb örökre a legjelentősebb hazai sportesemény marad, hisz egyértelműen csak az olimpiai játékok, a labdarúgó és az atlétikai világesemények előzik meg. „Mindig is álmodtam egy magyar olimpiáról, és elég fiatal vagyok még ahhoz, hogy ezt az álmot ne adjam fel” – válaszolt Orbán Viktor. „A medencében nyolc sportoló úszik majd, de az uszoda nem nekik épül, hanem azoknak, akik a lelátón ülnek. Budapest Európa egyik legfőbb látványossága, a Dagály önmagában is fantasztikus hely, sokkal több lehetőség van benne, mint amire eddig használtuk. Mindezek miatt a 2021-es vb-re nem úgy kell tekintenünk, mint kiadásra, hanem mint befektetésre, amely sokszorosan megtérül majd” – jelentette ki a miniszterelnök. A bizakodás jogos: minden idők legrangosabb magyarországi sportrendezvénye nem oszthat, csak szorozhat.
Ezt megelőzően négyen érveltek a magyar pályázat mellett: előbb két olimpiai bajnok, Borkai Zsolt és Szabó Bence, a MOB vezetői, majd a 2009-es római vb vegyesúszó aranyérmese, Hosszú Katinka, végül Orbán Viktor miniszterelnök. „Katka” érdeklődésünkre nem titkolta, jobban izgul, mint bármelyik döntője előtt, aztán remek angolsággal bizonygatta: a mostani győzelem legalább annyira fontos neki, mint a jövő heti úszófinálék, mert tudja, micsoda élmény hazai közönség előtt versenyezni.
Orbán Viktor előbb arra emlékeztetett, Magyarország a közelmúltban öt kontinensvetélkedőnek adott otthont, aztán a hallgatóság által is értékelt fordulattal hozzátette, eljött az ideje, hogy az öt kontinens vetélkedőjét is megrendezhesse, végül e szavakkal fordult a FINA-vezérkarhoz: „E pillanatban magyarok milliói várják lélegzetvisszafojtva az önök döntését.”
Túl sokáig nem is kellett aggódni. A FINA elnöke, Julio Maglione már a hivatalos eredményhirdetés második mondatában elszólta magát, hisz úgy fogalmazott: még soha nem látott két olyan kiemelkedő prezentációt, mint a mostani győztesekét. Már csak az érintettek önuralmára volt szükség, hogy addig fékezzék magukat, amíg a borítékokból elő nem került Kvangdzsu, illetve Budapest neve. Helyi idő szerint 12 óra 34 perckor vált ténnyé, hogy Magyarország 2021-ben minden korábbinál rangosabb sportesemény házigazdája lehet.
Úszni a következő nyolc esztendőben csak a vízben szabad, a szárazföldön, a határidőkkel tilos. Mert bár látványterveink a Komjádi uszodától a Margitszigeten át a Dagály fürdőig – e három pillérre épül a komplexum – lenyűgözők, mától minden nap meg kell tenni egy lépést a valóság felé.
Mindnyájunk világbajnoksága
Miközben a Nyugat olykor mintha játszótérnek vagy szimulátornak tekintené Magyarországot – a közvetlen szomszéd egyes megnyilatkozásaiban már-már 1867 előttre tekeri vissza az idő kerekét –, addig a távoli Kelet a földkerekség egyik legnépszerűbb, legimpozánsabb sportrendezvényével tisztel meg bennünket, pusztán azzal, hogy globális hatalmai úgy határoznak: nem erőlködnek, hadd jöjjenek egyszer a magyarok is.
Az elmúlt negyedszázadban Ausztrália háromszor, Olasz- és Spanyolország kétszer-kétszer, Kanada, Japán és Kína egyszer-egyszer lehetett a vizes-vb gazdája, mostantól következnek az oroszok, a mexikóiak, a koreaiak, majd mi. A magyarhoz mérhető nemzetgazdaságot, népességet ne is keressünk közöttük. Orbán Viktor miniszterelnök meg is jegyezte: a csőd szélén tántorgó, a saját lábán megállni képtelen államnak senki sem adná oda a rendezés jogát. Valóban, nincs az az eszement ember, aki oda tervezné a legmeghittebb családi ünnepségét, ahol bármikor a fejére dőlhet a tető.
Ezért a Magyarországot ért tisztességgel vetekszik a felelőssége is. A 2021-es vizes-vb-re nem szabad, nem méltó olyan vándorcirkuszba illő kötéltáncos mutatványokkal és bűvésztrükkökkel készülni, mint a 2006-os Eb-re. Amelyre nemhogy nem épült fel az akkor kormánygaranciával megtámogatott lágymányosi vizes komplexum, hanem még a jó öreg, 1926-ban átadott margitszigeti Hajós új medencéje köré is a megnyitó előestéjén telepítették a virágágyásokat. Az sem lenne baj, ha holnaptól senki sem számolgatná, hogy a Dagály fürdőre álmodott létesítmény költségéből hány defibrillátort lehetne vásárolni.
Ezt a világbajnokságot nem Orbán Viktor, nem Gyárfás Tamás, még csak nem is a magyar úszósport kapta. Közös ajándék, közös lehetőség; meg kellene próbálni közösen élni vele.
Talán még közösen is örülhetnénk neki.
-------------
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!