Aki Kanadában, az Egyesült Államokban vagy csak itt a szomszédban, Németországban vagy a skandináv országokban járt, igazolhatja: lányok tömegei futballoznak. Nálunk még kuriózumnak számít a dolog, ám a kevés hazai női labdarúgó-fellegvár közé most már Székelyudvarhelyt is odasorolhatjuk.
2013. július 26., 11:252013. július 26., 11:25
Beérett idén a négy éve elkezdett munka gyümölcse a székelyudvarhelyi Vasas Femina női labdarúgó klubnál, amely utánpótlásszinten tarolt Romániában. A csapat 2009-ben Szentegyházi Vasas néven alakult, még abban az évben be is iratkozott a női labdarúgó első ligába. A vezérelv már kezdettől az volt, hogy lehetőséget adjanak a székelyudvarhelyi és környékbeli tehetséges lányoknak a szervezett körülmények közötti sportolásra, illetve a versenyszerű megmérettetésre. Indulástól nagy hangsúlyt fektettek az utánpótlás-nevelésre. Az első csapat keretéből mindössze négyen maradtak, az idősebb játékosok vagy elmentek, vagy kiszorították őket az utánpótláscsapatból érkezők. Az egyetlen kivétel a csapatkapitány, Szőke Emese, aki 19 évesen kezdte a labdarúgást, és ma is a klub tagja. Emese egy ritka rekordot is magáénak tudhat: eddig a Vasas Femina valamennyi hivatalos mérkőzésén kezdőként lépett pályára, és egyszer sem cserélték le.
Ha felnőtt szinten még nem is tudják felvenni a harcot az országot uraló Kolozsvári Olimpiával és a trónkövetelő Marosvásárhelyi FCM-vel, korosztályos csapataik három országos bajnoki címet is szereztek. A székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakkollégium lánycsapata (a Vasas játékosai) másodszor is megnyerte a szakszövetség által szervezett országos Líceumok Kupáját, illetve a Szászsebesen rendezett Iskolai Sportok Országos Olimpiáját is. A legkisebbek, az U14-esek június elején megnyerték a Brassóban rendezett országos bajnokságot.
Aranyév volt tehát 2013 a Vasas számára. „Ezt már másfél éve előre láttuk, amikor a szövetség ifjúsági tornákat kezdett rendezni. Hiába voltunk nagyjából két évvel kisebbek, éreztük, hogy utol tudjuk érni a nagy klubokat, hiszen el-el csíptünk egy harmadik helyet mögöttük. Négy év alatt értünk el erre a szintre, de tovább kell dolgoznunk. Szépek az idei eredmények, de nem szabad hátradőlnünk” – tartja László Béla, a Vasas Femina elnöke.
„Kolozsváron már több mint tíz éve elkezdődött a női labdarúgás, néhány generációt már kitermeltek. A női fociban nagy a mozgás, a régiek általában visszamennek nevelő együttesükhöz. Így, amikor érkezik egy tapasztaltabb játékos, aki megjárta a Bajnokok Ligáját vagy egy erősebb bajnokságot, az akkora előnyt jelent a fiataloknak, hogy egyszerűen nem lehet behozni. El kell telnie néhány évnek, hogy fel tudjuk venni velük a versenyt, sok tapasztalatra van még szükségünk” – jellemzi a helyzetet a Vasas Femina edzője, Székely János.
Valamennyi korosztályos válogatott a kolozsváriakra épül, nemzetközi szinten sok színvonalas mérkőzést játszanak, ami nagyban hozzájárul a fejlődésükhöz. „Szerintem ez a tendencia rövidesen megfordul. A szövetség nemrég eldöntötte, hogy megalapítják az U15-ös csapatot, amely ősszel már világbajnoki selejtezőt játszik. Ez a válogatott a Vasas 14 éven aluli bajnokcsapatára épül” – vázolja a jövőképet László Béla. Jelenleg
nyolc válogatott játékosa van a Vasas Feminának, hárman (Kajtár Linda, Balázs Csilla és Filler Beáta) az U19-est , ketten az U17-est (Kajtár Linda és Bartalis Barbara), míg öten (Bartalis Barbara, Geréd Erika, Krall Tímea, Menyhárt Krisztina, Péter Kata) az U15-öst erősítik. Nagy az átjárás a csapatok között, így sokszor előfordul, hogy nagyon fiatalon már magasabb korosztályban is bizonyíthatnak a játékosok.
Mintegy hatvan Hargita megyei kislány jár rendszeresen edzésre a Vasas Feminához, a legkisebb 2006-os születésű. A felnőtt csapattal ugyan nem sikerült kiharcolni a feljutást az újonnan kialakított Szuperligába, de ezt nem is nagyon bánják a csapatnál. „Fizikálisan és korban is a legzsengébbek vagyunk az országban. Sokat kell még fejlődni, el kell gondolkodni azon, hogy egy esetleges csoportgyőzelem esetén vállaljuk-e a feljutást a Szuperligába, mivel nem akarunk a nagyok bokszzsákja lenni” – fogalmaz Székely.
A csapat legnagyobb problémája természetesen a pénz, mert a lelkesedés és a játékosállomány adott, de a jelenlegi anyagi feltételek nincsenek arányban az elképzelésekkel. Míg Marosvásárhely nagyjából egymillió lejes költségvetéssel dolgozik, addig a Vasas Feminánál mintegy 80 ezer lejből tartják el a nagyokat és a négy utánpótlás csapatot. És közben Székelyudvarhelyen évek óta nincs használható öltözője a sétatéri stadionnak.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!