
Múlt hét végén megkezdődtek a Liga 1 küzdelmei, amelyben nemcsak a sportnak, hanem a létezésért küzdő csapatoknak és a bajnokságba visszatérő sztárocskáknak is lesz szerepük. Több év után a kolozsvári CFR nem az első helyek megszerzéséért küzd, hanem a kiesőjelöltekkel játszik.
2016. február 21., 12:482016. február 21., 12:48
A szokásostól eltérően hamarabb kezdődött meg a román labdarúgó-bajnokság tavaszi szezonja. Egyrészt azért, mert a nyári franciaországi Európa-bajnokság miatt korábban kell befejezni a pontvadászatokat, hogy a játékosoknak legyen idejük néhány hetet pihenni. Másrészt azért, mert a 2015–2016-os kiírást új rendszer szerint bonyolítják le, ezért – a kupa és a ligakupa mérkőzéseket is beleszámítva – sokkal több meccset kell játszaniuk a csapatoknak.
A téli szünet a korábbiakhoz képest eseménytelenül telt el, igaz, néhány bombasztikus hírként tálalt átigazolás így is a sportújságok címlapjára került. A bajnokság egyelőre még az alapszakaszban jár, de már csak két mérkőzés van hátra a végéig. És már körvonalazódik, hogy miután meghúzzák a vonalat, mely nyolc csapat fog a kiesés elkerüléséért harcolni, és melyek azok, amelyek a bajnokságot célozhatják meg. Bár a Steaua jelenleg nincs az első háromban, nyugodtan kijelenthető, hogy a volt katonacsapat továbbra is az egyik legesélyesebb arra, hogy újból az első helyen végezzen. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a tavaly év végén a gyenge eredményeknek köszönhetően a tulajdonos visszahozta a korábbi sikeredzőt, Laurentiu Reghecampot, de annak is, hogy a december-januári időszakban Gigi Becali tovább erősítette a keretet. Igaz ugyan, hogy a csapat menedzsere, Mihai Stoica még a börtönben van, de nemsokára szabadulni fog, igaz ugyan, hogy a vezetőségben sok a feszültség, nemrég például Becalinak kellett közbelépnie a Helmuth Duckadam tiszteletbeli elnök és az edző között kirobbant konfliktusban, de a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a játékot, és főleg ami a legfontosabb, az eredményeket ezek nem befolyásolják.
Jelenleg az Astra áll az élen, ám a csapat környékén már az év végén sok volt a bizonytalanság, a játékosok közül többen nem kapták meg a járandóságukat, ráadásul elvesztették legjobb emberüket is: Budescu Kínába igazolt. Mindez meg is látszott különben a hétvégi CFR elleni összecsapás alkalmával, amikor a gyurgyevói csapat a hosszabbításban tudott csupán egyenlíteni.
A Viitorul az ősszel rendkívül jól teljesített, Hagi pedig csak télen ismerte el, hogy csapatával megcélozza az első helyet. A múlt héten lejátszott első tavaszi összecsapást követően azonban máris változtatott: a Jászvásár elleni hazai vereség után Hagi lemondott a bajnoki címről. Talán egy kicsit korán – tennénk hozzá –, hiszen a tavalyi meggyőző játék mellett erős bírói támogatást is kapott, így pedig tavasszal is képes lehet versenyben maradni.
Meglepő módon jelenleg az előkelő második helyen van a Dinamo, amely Rednic vezényletével számos fiatalt épített be a csapatába. Ezzel együtt azonban kijelenthető: a volt belügyisek nem fognak beleszólni a címért folytatott harcba.
Az új versenykiírás szerint az alapszakasz lezárultával meghúzzák a vonalat: az alsóházba kerül nyolc csapat, amely a kiesés elkerüléséért küzd, az első hat pedig a bajnokságért. A táblázat szerint a zsilvásári Pandúrok a Marosvásárhelyen szerzett három pontjukkal bebiztosították helyüket a felsőházban. Az egyetlen kiadó helyért pedig ádáz csata fog folyni a Niccolo Napoli által vezetett CSMS Iaşi és a vásárhelyi ASA között.
Alsóházban a CFR
Hasonlóan kemény küzdelem várható az alsóházban is. Meglepetésre itt fogja folytatni a kolozsvári CFR is, amely a svájci sportdöntőbíróság február eleji döntésének köszönhetően nem kapja vissza azt a hat pontot, amellyel a Román Labdarúgó-szövetség tavaly sújtotta a fellegvári együttest. Természetesen a visszakapott pontokkal együtt sem jutott volna be az első hat csapat közé, a CFR a tavaly ősszel rontotta el az esélyeit, amikor egy hosszú menetelést követően valami elszakadt a csapatnál, és a Steaua ellen megnyert mérkőzést követően Francisc Dican tanítványai képtelenek voltak nyerni. Valószínű, hogy a vezetés már sejtette előre az ítélet végkimenetelét, mert a téli szezonban csupán egyetlen játékost igazolt. Igaz, az új szerzemény, a spanyol Juan Carlos Ruiz, a hétvégi Astra elleni mérkőzésen góllal mutatkozott be. A régi-új edzővel, Toni Conceicaóval, a vezetőség azonban reméli: Larie és társai minél jobb helyezést érnek el. Ez a keretben levő játékosok tudását tekintve nem lehet más, mint a hetedik hely megszerzése. Ismerve a többi csapat tudását, nem elképzelhetetlen.
Akár bekerül a legjobb hat csapatba, akár az alsóházban folytatja, nehéz helyzetben van továbbra is a Marosávásárhely, ahol nem csak anyagi gondok vannak. A város polgármesterét, Dorin Floreát, aki közpénzekből finanszírozta a csapatot, több bűnváddal is gyanúsítják, ráadásul a játékosok bére is hónapok óta késik. Még rosszabb helyzetben van a Petrolul: a Prahova-völgyi csapat már nem is a bennmaradásért, hanem a fennmaradásért küzd.
Visszatérők. És betörők?
A Liga 1 küzdelmei az idén tavasszal nemcsak a sportról szólnak. A bajnokság színvonala ugyanis a korábbi évekhez hasonlóan rohamosan csökken: a jó játékosok igyekeznek külföldre igazolni, az ügynökök a különböző játékosmozgásokkal minél több pénzre szert tenni, és ugyanezt az elvet követik a tulajdonosok is. Alig van ma olyan romániai klub, ahol rendszeres befektetés és tudatos építkezés folyna, kivételt talán a Hagi Akadémia jelent.
Talán „a zavarosban halászni jó” közmondást szem előtt tartva történt néhány olyan igazolás, amely igencsak kétségessé teszi a játékosok igyekezetét vagy éppen a klubok komolyságát. Több olyan játékos is érkezett Romániába, akinek rendkívül zűrös háttere, mi több, büntetett előélete van.
Kezdjük mindjárt a Concordia Chiajna csapatával, amely Adrian Falub vezetőedző javaslatára 13 játékostól szabadult meg. Helyükre többen is érkeztek, többek között az a Milevski is, aki ukrán válogatottként a Dinamo Kijevvel számos bajnoki címnek volt a tulajdonosa, s akiért a Liverpool 15 millió fontot ígért. Csakhogy a játékos inni kezdett és a magánéleti problémái miatt mindenhonnan kikopott. A Chiajna csapatában viszont helyet kapott. Újra a Steaua mezét öltheti magára Gabriel Tamaş, akit alkoholproblémái miatt szinte minden csapattól elküldtek már. Néhány éve még a CFR is szerződtette, de még mielőtt pályára léphetett volna, az első hivatalos mérkőzése előtti napon történt rendbontása miatt kirúgták. Tamaş nem először tér vissza a Liga 1-be, ezúttal reméli, hogy nem fog állandóan a pohár fenekére nézni, és sikerül beverekednie magát a franciaországi Eb-re készülő román válogatottba. Erre számít Ciprian Marica is, aki egyetlen nyugat-európai klubnak sem kell már, ő is a Steaua mezében szeretne villogni idén tavasszal. Hasonló cipőben jár a verekedéseiről, drogfogyasztásáról és alvilági kapcsolatairól hírhedt Adrian Mutu is, aki egy indiai csapattól tér vissza Romániába több mint tíz év után. Kérdés, hogy a marosvásárhelyi csapatnak mennyire tud segíteni a kisebb súlyfölösleggel is rendelkező csatár. S ha már az előbb a Steaua került szóba: a fővárosi együttes szerződtette Timo Gebhartot is. A Bad Boynak becézett német elég kevés időt töltött az elmúlt években a pályán, annál többet viszont a közösségi hálókon – no meg az éjjeli bárokban. Talán ez utóbbinak is tulajdonítható, hogy többször keveredett verekedésbe, tavaly január elején pedig 11 hónap felfüggesztett börtönbüntetést és 17 500 euró pénzbüntetést is kapott.
Érdekes módon a Viitorul csapata is furcsa igazolással „büszkélkedhet”: Hagiék leigazolták a francia első osztályt is megjárt 27 éves Herold Goulont, akinek magánéleti problémái miatt kellett gyakran klubot váltania. Néhány éve például barátnője helybenhagyásáért kapott 8 hónap felfüggesztett börtönbüntetést néhány ezer euró pénzbüntetéssel megspékelve.
Ha tehát a román bajnokságot a magas színvonal miatt az idén nem is fogják annyira élvezni, talán lesz más, amin lehet majd esetleg csámcsogni.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!