Hirdetés

Újabb lefutott bajnokság?

Múlt hét végén megkezdődtek a Liga 1 küzdelmei, amelyben nemcsak a sportnak, hanem a létezésért küzdő csapatoknak és a bajnokságba visszatérő sztárocskáknak is lesz szerepük. Több év után a kolozsvári CFR nem az első helyek megszerzéséért küzd, hanem a kiesőjelöltekkel játszik.

Somogyi Botond

2016. február 21., 12:482016. február 21., 12:48

A szokásostól eltérően hamarabb kezdődött meg a román labdarúgó-bajnokság tavaszi szezonja. Egyrészt azért, mert a nyári franciaországi Európa-bajnokság miatt korábban kell befejezni a pontvadászatokat, hogy a játékosoknak legyen idejük néhány hetet pihenni. Másrészt azért, mert a 2015–2016-os kiírást új rendszer szerint bonyolítják le, ezért – a kupa és a ligakupa mérkőzéseket is beleszámítva – sokkal több meccset kell játszaniuk a csapatoknak.

A téli szünet a korábbiakhoz képest eseménytelenül telt el, igaz, néhány bombasztikus hírként tálalt átigazolás így is a sportújságok címlapjára került. A bajnokság egyelőre még az alapszakaszban jár, de már csak két mérkőzés van hátra a végéig. És már körvonalazódik, hogy miután meghúzzák a vonalat, mely nyolc csapat fog a kiesés elkerüléséért harcolni, és melyek azok, amelyek a bajnokságot célozhatják meg. Bár a Steaua jelenleg nincs az első háromban, nyugodtan kijelenthető, hogy a volt katonacsapat továbbra is az egyik legesélyesebb arra, hogy újból az első helyen végezzen. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a tavaly év végén a gyenge eredményeknek köszönhetően a tulajdonos visszahozta a korábbi sikeredzőt, Laurentiu Reghecampot, de annak is, hogy a december-januári időszakban Gigi Becali tovább erősítette a keretet. Igaz ugyan, hogy a csapat menedzsere, Mihai Stoica még a börtönben van, de nemsokára szabadulni fog, igaz ugyan, hogy a vezetőségben sok a feszültség, nemrég például Becalinak kellett közbelépnie a Helmuth Duckadam tiszteletbeli elnök és az edző között kirobbant konfliktusban, de a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a játékot, és főleg ami a legfontosabb, az eredményeket ezek nem befolyásolják.

Jelenleg az Astra áll az élen, ám a csapat környékén már az év végén sok volt a bizonytalanság, a játékosok közül többen nem kapták meg a járandóságukat, ráadásul elvesztették legjobb emberüket is: Budescu Kínába igazolt. Mindez meg is látszott különben a hétvégi CFR elleni összecsapás alkalmával, amikor a gyurgyevói csapat a hosszabbításban tudott csupán egyenlíteni.

A Viitorul az ősszel rendkívül jól teljesített, Hagi pedig csak télen ismerte el, hogy csapatával megcélozza az első helyet. A múlt héten lejátszott első tavaszi összecsapást követően azonban máris változtatott: a Jászvásár elleni hazai vereség után Hagi lemondott a bajnoki címről. Talán egy kicsit korán – tennénk hozzá –, hiszen a tavalyi meggyőző játék mellett erős bírói támogatást is kapott, így pedig tavasszal is képes lehet versenyben maradni.

Meglepő módon jelenleg az előkelő második helyen van a Dinamo, amely Rednic vezényletével számos fiatalt épített be a csapatába. Ezzel együtt azonban kijelenthető: a volt belügyisek nem fognak beleszólni a címért folytatott harcba.

Az új versenykiírás szerint az alapszakasz lezárultával meghúzzák a vonalat: az alsóházba kerül nyolc csapat, amely a kiesés elkerüléséért küzd, az első hat pedig a bajnokságért. A táblázat szerint a zsilvásári Pandúrok a Marosvásárhelyen szerzett három pontjukkal bebiztosították helyüket a felsőházban. Az egyetlen kiadó helyért pedig ádáz csata fog folyni a Niccolo Napoli által vezetett CSMS Iaşi és a vásárhelyi ASA között.

Alsóházban a CFR

Hasonlóan kemény küzdelem várható az alsóházban is. Meglepetésre itt fogja folytatni a kolozsvári CFR is, amely a svájci sportdöntőbíróság február eleji döntésének köszönhetően nem kapja vissza azt a hat pontot, amellyel a Román Labdarúgó-szövetség tavaly sújtotta a fellegvári együttest. Természetesen a visszakapott pontokkal együtt sem jutott volna be az első hat csapat közé, a CFR a tavaly ősszel rontotta el az esélyeit, amikor egy hosszú menetelést követően valami elszakadt a csapatnál, és a Steaua ellen megnyert mérkőzést követően Francisc Dican tanítványai képtelenek voltak nyerni. Valószínű, hogy a vezetés már sejtette előre az ítélet végkimenetelét, mert a téli szezonban csupán egyetlen játékost igazolt. Igaz, az új szerzemény, a spanyol Juan Carlos Ruiz, a hétvégi Astra elleni mérkőzésen góllal mutatkozott be. A régi-új edzővel, Toni Conceicaóval, a vezetőség azonban reméli: Larie és társai minél jobb helyezést érnek el. Ez a keretben levő játékosok tudását tekintve nem lehet más, mint a hetedik hely megszerzése. Ismerve a többi csapat tudását, nem elképzelhetetlen.

Akár bekerül a legjobb hat csapatba, akár az alsóházban folytatja, nehéz helyzetben van továbbra is a Marosávásárhely, ahol nem csak anyagi gondok vannak. A város polgármesterét, Dorin Floreát, aki közpénzekből finanszírozta a csapatot, több bűnváddal is gyanúsítják, ráadásul a játékosok bére is hónapok óta késik. Még rosszabb helyzetben van a Petrolul: a Prahova-völgyi csapat már nem is a bennmaradásért, hanem a fennmaradásért küzd.

Visszatérők. És betörők?

A Liga 1 küzdelmei az idén tavasszal nemcsak a sportról szólnak. A bajnokság színvonala ugyanis a korábbi évekhez hasonlóan rohamosan csökken: a jó játékosok igyekeznek külföldre igazolni, az ügynökök a különböző játékosmozgásokkal minél több pénzre szert tenni, és ugyanezt az elvet követik a tulajdonosok is. Alig van ma olyan romániai klub, ahol rendszeres befektetés és tudatos építkezés folyna, kivételt talán a Hagi Akadémia jelent.

Talán „a zavarosban halászni jó” közmondást szem előtt tartva történt néhány olyan igazolás, amely igencsak kétségessé teszi a játékosok igyekezetét vagy éppen a klubok komolyságát. Több olyan játékos is érkezett Romániába, akinek rendkívül zűrös háttere, mi több, büntetett előélete van.

Kezdjük mindjárt a Concordia Chiajna csapatával, amely Adrian Falub vezetőedző javaslatára 13 játékostól szabadult meg. Helyükre többen is érkeztek, többek között az a Milevski is, aki ukrán válogatottként a Dinamo Kijevvel számos bajnoki címnek volt a tulajdonosa, s akiért a Liverpool 15 millió fontot ígért. Csakhogy a játékos inni kezdett és a magánéleti problémái miatt mindenhonnan kikopott. A Chiajna csapatában viszont helyet kapott. Újra a Steaua mezét öltheti magára Gabriel Tamaş, akit alkoholproblémái miatt szinte minden csapattól elküldtek már. Néhány éve még a CFR is szerződtette, de még mielőtt pályára léphetett volna, az első hivatalos mérkőzése előtti napon történt rendbontása miatt kirúgták. Tamaş nem először tér vissza a Liga 1-be, ezúttal reméli, hogy nem fog állandóan a pohár fenekére nézni, és sikerül beverekednie magát a franciaországi Eb-re készülő román válogatottba. Erre számít Ciprian Marica is, aki egyetlen nyugat-európai klubnak sem kell már, ő is a Steaua mezében szeretne villogni idén tavasszal. Hasonló cipőben jár a verekedéseiről, drogfogyasztásáról és alvilági kapcsolatairól hírhedt Adrian Mutu is, aki egy indiai csapattól tér vissza Romániába több mint tíz év után. Kérdés, hogy a marosvásárhelyi csapatnak mennyire tud segíteni a kisebb súlyfölösleggel is rendelkező csatár. S ha már az előbb a Steaua került szóba: a fővárosi együttes szerződtette Timo Gebhartot is. A Bad Boynak becézett német elég kevés időt töltött az elmúlt években a pályán, annál többet viszont a közösségi hálókon – no meg az éjjeli bárokban. Talán ez utóbbinak is tulajdonítható, hogy többször keveredett verekedésbe, tavaly január elején pedig 11 hónap felfüggesztett börtönbüntetést és 17 500 euró pénzbüntetést is kapott.

Érdekes módon a Viitorul csapata is furcsa igazolással „büszkélkedhet”: Hagiék leigazolták a francia első osztályt is megjárt 27 éves Herold Goulont, akinek magánéleti problémái miatt kellett gyakran klubot váltania. Néhány éve például barátnője helybenhagyásáért kapott 8 hónap felfüggesztett börtönbüntetést néhány ezer euró pénzbüntetéssel megspékelve.

Ha tehát a román bajnokságot a magas színvonal miatt az idén nem is fogják annyira élvezni, talán lesz más, amin lehet majd esetleg csámcsogni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés