
Évről évre átrendeződnek az erőviszonyok a romániai férfi-kézilabdabajnokságban: míg tavaly anyagilag csődbe ment és megszűnt a pontvadászatot hosszú évekig uraló Konstancai HCM és az örök második Bákói Ştiinţa, idén egy újabb aranycsapatot búcsúztathatunk: a Nagybányai Minaur is beleállt a földbe.
2016. április 17., 11:132016. április 17., 11:13
A bajnoki címvédő és Román Kupa-győztes máramarosi együttes nem jutott be a felsőházi rájátszásba, a súlyos anyagi gondok miatt a szezon során elveszítette legjobbjait, a keretet ifjúsági játékosokkal töltötték fel, így próbálják majd kiharcolni a bennmaradást. A klub jövője jelenleg is nagyon kérdéses.
A Román Kézilabda-szövetség idén is maratonira tervezte a honi bajnokságot, hiszen a huszonhat fordulós alapszakaszt rájátszás követi, ahová szokás szerint a legjobb nyolc együttes jutott be. A tavalyi kiíráshoz képest annyit változtattak, hogy a két nyert mérkőzésig tartó párharc első mérkőzését a jobban helyezett együttes otthonában rendezik, a második találkozóra a gyengébbiknél, és ha szükséges, a harmadik összecsapásra ismét a jobbnál kerül sor. Tavaly a gyengébben helyezett csapatnál kezdtek, és a negyeddöntőkben rögtön kiesett két nagyágyú, az alapszakasz-győztes Székelyudvarhelyi KC (a 8. Tordai Potaissa ejtette ki) és a címvédő Konstancai HCM (a Bukaresti CSM búcsúztatta).
Hova kerül a bajnoki cím?
Az idei alapszakasz (és valószínűleg a rájátszás is) a fővárosi Dinamo, CSM és Steaua trióról, illetve a közéjük ékelődő SZKC-ról szólt. A bajnokság talán legerősebb keretével rendelkező Dinamo különösebb megerőltetés nélkül, hat pont előnnyel végzett az első helyen, csupán három alkalommal kapott ki. Ebből két vereséget (a CSM-mel és a Steauával szemben) az alapszakasz hajrájában, számukra tét nélküli mérkőzéseken szenvedett el. A fővárosi csapatok így próbálták – sikertelenül – a sorozatos sérülések miatt hullámzó teljesítményt nyújtó, de így is a harmadik helyet megkaparintó Székelyudvarhelyi KC-t leszorítani a képzeletbeli dobogóról.
Az SZKC jól kezdte a bajnokságot, ám szeptember végén rég látott sérüléshullám érte a csapatot, Vlad Caba edző többször is egy-két mezőnyjátékos-cserével tudott nevezni a mérkőzésekre. A kézilabdások egymást váltották az orvosi szobában, így nem csoda, hogy a Challenge Kupában a tavalyi döntős az ABC Braga ellenében címvédőként már a harmadik körben búcsúzott. A pontvadászatban viszont ismét elkapta a fonalat az udvarhelyi csapat, zsinórban kilenc győzelmet szerzett. Az alapszakasz hajrájában azonban jött az újabb sérüléshullám. Végül az is belefért, hogy az utolsó hat fordulóban csak öt pontot szerzett a csapat, a harmadik helyen zárt.
Visszatérve a fővárosiakra, a Dinamo és a CSM az EHF Kupa csoportkörében is bizonyíthatott. A Dinamo közel állt a továbbjutáshoz, ám a mérkőzések kulcsmomentumaiban hibáztak, így végül csak a harmadik helyen végeztek – akárcsak a rosszul rajtoló CSM.
A rájátszás jövő hét végén kezdődik, hamarosan tehát kiderül, hogy az egyhónapos szünet melyik csapatnak kedvezett, és melyiknek ártott. Kérdés, hogy a Dinamo és a CSM kipihente-e a több színteres terhelést, az SZKC-nál milyen formában térnek vissza a sérült játékosok, a veterán kézilabdásokra alapozó Steaua révbe ér-e. A Poli felnő-e a feladatához, és végre nem csak 55 percig tartja a lépést a nagyokkal, az újonc HC Adrian Petrea és a Tordai Potaissa meglepetést tud-e okozni? És mire jut a záróforduló utolsó másodperceiben – a Nagybányai Minaur kárára – botrányos körülmények között rájátszásba jutó Dunărea Călăraşi, élén a román szövetségi kapitánnyal, Aihan Omerrel?
Férfi kézilabda Nemzeti Liga, rájátszás, első mérkőzés, április 24.: Bukaresti Dinamo–Dunărea Călăraşi Bukaresti CSM–HC Adrian Petrea, Székelyudvarhelyi KC–Tordai Potaissa, Bukaresti Steaua–Temesvári Poli.
Gazdára talál a Román Kupa
Hétfőn délben a Román Kézilabda-szövetség székhelyén kisorsolták a Brăilán rendezendő Román Kupa négyes döntőjének párosításait. A pénteken sorra kerülő elődöntőben a Bukaresti CSM a Székelyudvarhelyi KC-t búcsúztató, a Konstancai HCM utódjaként létrehozott, jelenleg másodosztályos Dél-Dobrudzsa KC-val mérkőzik (17.15), a másik ágon a Dunărea Călăraşi és a Bukaresti Steaua (19.45). Szombaton rendezik a harmadik helyért kiírt találkozót (17.00) és a döntőt (19.30).
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!