
Fotó: MTI
A magyar válogatott Norvégia legyőzésével 44 év után jutott ki ismét Európa-bajnokságra. A csapat minden várakozást felülmúlva kettős győzelemmel búcsúztatta a skandinávokat Bernd Storck kiváló taktikai utasításainak is köszönhetően. A német szakember megbízatását meghosszabbították, december 12-én pedig a magyarok a harmadik kalapból várják az Eb csoportjainak sorsolását.
2015. november 24., 19:512015. november 24., 19:51
Álomsorsolás, álomsorsolás – ütötték a norvég szakemberek az asztalt, amikor megtudták, hogy válogatottjukat a magyarokkal sorsolták össze. Ez a kép ugrott be akkor, amikor Oslóban lefújták a múlt csütörtöki mérkőzést, de még inkább akkor, amikor Budapesten a portugál játékvezető hármas sípszavát hallottam. Természetesen az északi játékosok és a norvég labdarúgó-szövetség nem erre az álláspontra helyezkedett, de az biztos, hogy az északiak sajtója és sok szakembere is azon a véleményen volt, hogy a lehető legkönnyebb csapatot kapták a franciaországi Eb pótselejtezőjére. És valóban igazuk lett, csakhogy magyar szempontból. Hiába féltették sokan a csapatot, amikor csoportharmadikként nem sikerült az egyenes ágon való kijutás. Király Gáborék bebizonyították, ott a helyük az Európa-bajnokságon: kettős párharcban legyőzték azt a skandináv csapatot, amely a FIFA-rangsorban ugyan eggyel Magyarország mögött állt, ám játékoskeretét tekintve sokkal magasabb szinten jegyezték.
Dárdai után új arc: Bernd Storck
A csapat sikerét az észak-írek elleni hazai, budapesti mérkőzést követően a Magyar Labdarúgó-szövetség alapozta meg azzal, hogy Pintér Attila helyébe Dárdai Pált nevezte ki szövetségi kapitánynak. A Németországban tíz évig légióskodó, majd ott edzői feladatokat végző szakember döntő volt abban, hogy a csapat magára találjon, saját stílust alakítson ki, és főleg elhiggye: képes megszerezni a csoportban legalább a harmadik helyet és esetleg sikerrel megvívni egy esetleges pótselejtezőt. Bár a dolgok időközben változtak – Dárdainak a Hertha Berlin csapata nem engedte, hogy párhuzamosan a válogatottat is tovább vezesse –, a szövetség ezúttal újabb jó döntést hozott azzal, hogy az utánpótlás csapattal az idén vb-re kijutó Bernd Storckot bízta meg a szövetségi kapitányi teendőkkel. Bár többen is kritizálták egyes döntéseit, bebizonyította, hogy hosszú távon is érdemes megbízni benne. Leginkább a pótselejtező előtti stáb cseréje váltott ki értetlenséget sok emberből és szurkolóból. Akkor Storck a következőket nyilatkozta: „nem értem a felzúdulást. Korábban mindent egyedül csináltam, részmunkaidősök segítettek. Joachim Löwnek a német válogatottnál tíz főállású segítője van, nekem egy sem volt. Az MLSZ támogat abban, hogy állandó, profi stábot kapjak. Ezt a magyar futballért teszem, nem magamért. Andreas Möller nem barátként jött ide, hanem szakemberként. Nagyon tapasztalt, ezt a tapasztalatot, az évek során ráragadt felelősségérzetet át tudja adni a csapatnak. Mindennap velem van, ezzel is többet segít, mint a korábbi stábtagok. Nagyon magasan képzett, mindenképpen előrelépés, amit a válogatott megkívánt, és ennek eredményét remélhetőleg már a közeljövőben láthatjuk.”
Nos, láttuk, mint ahogy azt is, hogy a Videotonnál a harmadik ligába űzött Kleinheisler Lászlót képes volt 21 évesen tétmérkőzésen beállítani a kezdőbe. A magyar Paul Scholes pedig meghálálta a bizalmat. Persze nemcsak a „kis vörös” jó játéka kellett, hanem az egész csapaté. Per-Mathias Högmo norvég edző az oslói mérkőzést követően még azt nyilatkozta, hogy gusztustalan játékkal nyert a magyar válogatott, mert előnye birtokában beállt védekezni. De hát mi mást tehetett volna? Fej nélkül rohamozza a norvég kaput? – így reagáltak a Király Gáboréknak szurkolók, akik Lesz még Oslo Hajdúszoboszló rigmusokkal készültek a hazai összecsapásra.
Priskin Tamás, a meglepetésember
A csapat a budapesti mérkőzésen is rendkívül fegyelmezetten és összeszokottan futballozott – Bernd Storck taktikai utasításait követve. A német kapitány pedig újra egy zseniálisat húzott: a meglepetésember ezúttal Priskin Tamás volt, aki szintén betalált. Nem csoda, ha Storckot egyesek Louis van Gaal holland trénerhez hasonlították, aki a tavalyi vb-n a 119. percben kapust cserélt: Tim Crull pedig kivédte a Costa Rica-iak tizenegyeseit.
A mérkőzést követően Högmo már nem beszélt gusztustalan játékról, kénytelen volt elismerni, hogy a magyar válogatott jobb volt ellenfelénél. „Gratulálok a magyar csapatnak. A két meccs alapján jobb volt. A csoportmeccsek után elégedett voltam, de most nagyon csalódott vagyok, mindkét mérkőzés miatt. A szövetség részéről, mi sosem beszéltünk arról, hogy ez szerencsés sorsolás. Tudtuk, erős ellenfél, amely kis híján egyenes ágon jutott ki az Eb-re. A magyar csapat rutinosabb, mint a miénk, játékosai régebb óta játszanak együtt, előrébb járnak, mint mi”.
Irány Franciaország!
Budapesti 2–1-es győzelmével tehát a magyar válogatott 44 év után ismét kijutott az Eb-re. A norvégok elleni játékával pedig bebizonyította: felkészültséggel, alázattal és a taktikai utasítások messzemenő betartásával képes jó eredményt elérni akár jobb csapatok ellen is. „Irány Franciaország! Nem akarok nagyot mondani, de ilyen fantasztikus közönséggel miért ne lehetne bárki ellen esélyünk?! Lásd a norvégokat, akik tapsikoltak, amikor minket kaptak. Remélem, hogy nem azt halljuk majd megint, hogy könnyű volt, ezt a csapatot mindenki meg tudta volna verni. Olyan csapatot vertünk meg, amely a saját csoportjában nagyon jó ellenfeleket megfogott. Most csattanós választ adtunk, megmutattuk, hogy minket nem lehet lebecsülni” – nyilatkozta Dzsudzsák Balázs, aki a mérkőzés lefújását követően könnyeivel küszködött.
A többi pótselejtező eredményének köszönhetően a héten az is eldőlt, hogy december 12-én Magyarország nem a negyedik, hanem a harmadik kalapból fogja várni a sorsolást Bernd Storckkal a kispadon, akinek a szövetségi kapitányi megbízatását az MLSZ meghosszabbította az Eb végéig. A Mr. Álomsorsolásnak és társainak franciaországi előzetes szállásfoglalását valószínűleg sok szurkoló kifizetné, hogy 44 év után ismét legyen magyar drukker egy kontinenstornán. A norvégok pedig – ahogy Mészöly Kálmán egykori szövetségi kapitány fogalmazott még a pótselejtezők előtt – maradjanak meg a sífutásnál és az északi összetettnél.
Magyarország újjászületése – nemzetközi sajtóvisszhang
Norvégia legyőzésével Magyarország labdarúgó-válogatottja gyakorlatilag minden nagy európai sportportálra felverekedte magát.
uefa.com: Magyarország Norvégia másodszori legyőzésével ott lesz az Eb-n. Priskin Tamás csodás találata a 14. percben és egy kései öngól révén Magyarország 1986 után újra nagy tornára kormányzott ki.
BBC: Magyarország biztosította az Eb-részvételét. Priskin Tamás briliáns gólja a Norvégia elleni pótselejtezős győzelemhez segítette Magyarországot.
Guardian: Magyarország kijutott az Eb-re, és ezzel véget vetett a nagy tornák aszályának.
L’Équipe: Magyarország, harminc év után. Storck: A játékosok csodásan harcoltak.
France Football: Magyarország újjászületése. Anagy tornákról három évtizede hiányzó válogatott feleleveníti a múhltat, Norvégia kétszeri legyőzésével kijutott az Európa-bajnokságra.
Marca: Magyarország felállt 29 év után. Amagyar válogatott amely majd’ három évtizede, az 1986-os világbajnokság óta nem jártnagy eseményen, Norvégia pótselejtezőslegyőzésével 29 év után visszatér anagy tornákra.
La Gazzetta dello Sport: Priskin-gól, Norvégia kiesett. Magyarország repül az Eb-re.
La Repubblica: Magyarország legyőzte Norvégiát, és 44 év után újra az Európa-bajnokságon játszhat.
Kicker: 2–1 – Magyarország utazik Franciaországba az Eb-re! Király Matthäus nyakán a legidősebb Eb-résztvevők listáján: Matthäus 39 évvel és 91 nappal a legidősebb játékos, aki szerepelt Eb-n, de a helyébe a nemzetközi futballélet Bundesligában is megfordult kultikus figurája léphet.
Sport.pl: Legyőzték Norvégiát a pótselejtezőn, a magyarok utaznak az Európa-bajnokságra! Harminc évet vártak rá, most mámoros az öröm Budapesten.
prosport.ro: Öröm Budapesten! Magyarország kijutott az Eb-re, miután legyőzte Norvégiát.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!