
A Székelyudvarhelyi KC őszi szezonban elért eredményei némileg alul maradtak a klubvezetés elvárásaitól: az udvarhelyi kézilabdacsapat az ötödik, de rájátszást érő helyen várja a folytatást a bajnokságban. Vlad Caba edző szerint nagyon fájók voltak a hazai vereségek, de a csapategység kirángatta a hullámvölgyből az együttest.
2014. január 25., 21:112014. január 25., 21:11
– Mi történt a téli szünet alatt a csapat tagjaival?
– Alkalmazkodnunk kellett a szövetség azon döntéséhez, hogy előrehozott két fordulót a visszavágókból, így kinyúlt az őszi szezon. Tálas és Mihalcea nagyszerűen szerepelt a román válogatottban, míg Majnovot és Kuzmanoszkit nem hívták a macedón válogatotthoz. Mindenkinek aktív vakációja volt, megkapták a személyre szabott edzéstervet, Frank Kuhn erőnléti edzőnk január elején visszajött, és ismét elvégzi a tesztjeit.
– Tizenhárom bajnokin öt vereség, ebből kettő hazai pályán. Ismeri az okokat?
– Idei idényünk negatív része a két hazai botlás, a konstancai és bákói vereséggel előzetesen is számoltunk. Ők is úgy jönnek hozzánk, hogy felkészültek bármilyen eredményre. A Potaissától és az Energiától elszenvedett vereségek viszont mély sebeket hagytak bennünk, és a bajnokságban elfoglalt helyünket is nagyban befolyásolták. Sikerült azonban megőriznünk a nyugalmunkat, sok időt töltöttünk közösen, megnéztük, hol hibáztunk, mi nem működött, meghallgattuk a játékosok véleményét. Ezt követően játékunk pozitív változáson ment át, nagyobb felelősséget vállaltak a játékosok, erősebb lett a csapategység is. Közösen kerültünk ilyen helyzetbe, közösen kell kilábalnunk belőle. Az év végére játékunk sokat fejlődött, de az elveszített pontokat idegenben kell visszaszereznünk. Az ötödik vereségünk után, amelyet a Bukaresti Dinamo otthonában szenvedtük el, beadvánnyal fordultunk a szövetséghez, a kivizsgálás során pedig kiderült, hogy a találkozón 22 alkalommal tévedtek a kárunkra a játékvezetők.
– A hét végén folytatódik a bajnokság, majd nehéz február következik az SZKC számára.
– Így van, január 26-án a megerősödött Bukaresti CSM ellen folytatódik a bajnokság, majd februárban jön hozzánk Konstanca és Bákó, megyünk Tordára és Târgu Jiuba, aztán ott lesz a két mérkőzés a lengyelekkel a Challenge-kupában. Pokoli ritmus lesz, nemcsak a mérkőzések nyomásának leszünk kitéve, hanem a rengeteg játék és kiszállás is fárasztónak ígérkezik. Február nagyban behatárolja majd az idényünket.
– Változott-e a keret összetétele a téli szünetben?
– A szabályzat szerint bajnokság közben csak az oda- és visszavágók közötti szünetben lehet igazolni új játékosokat, ilyen pedig szinte nem is létezett. Viccesen szólva olyan volt, mint a Black Friday, azaz semmit sem lehetett csinálni. Jelenleg alig van a piacon megfelelő minőségű, szabadon igazolható játékos. Igyekeztünk szétnézni az országban is, sok olyan játékossal tárgyaltunk, akinek decemberben járt le a szerződése, végül Bákótól megszereztük a székelykeresztúri gyökerekkel rendelkező, védekezésben jeles Sipos Adriánt.
– Az utolsó tavalyi mérkőzéseken több lehetőséget kaptak a fiatal játékosok, mint korábban. Tartja az irányt?
– A folytatásban a kispadnak is óriási szerepe lesz, ezért azokat a játékosokat küldtem többet pályára, akik eddig kevesebb lehetőséget kaptak, hogy bátorságot, tapasztalatot szerezzenek. Szerencsére jelentős fejlődésen mennek keresztül. Komporálynak felszabadultabb lett a játéka, ő bármikor bevethető, akárcsak Vlad Vlăduţ, aki mindig képes meglepetésre: kellemesre és kellemetlenre egyaránt. Nagyon tehetséges, de fejben kell rendet teremtenie először. Balszélső poszton a legjobb lehet az országban, de ez csak tőle függ. Szász nagy reménység, szeretnénk minél többet terhelni, beépíteni a csapatba. A védelemben nagyon bátor, erős, rövidesen bármilyen mérkőzésen hasznára válhat a csapatnak. Támadásban az ország egyik legnehezebben fogható beállósa, ha labdához jut, hétméteres vagy gól lesz belőle. Rengeteget dolgozik, mindent belead, de sajnos az utóbbi időben több sérülés is hátráltatta fejlődésében. Bízom benne, de csodát nem várhatunk el tőle, hiszen még nagyon fiatal, viszont fontos játékosa lehet az SZKC-nak. Ciobanu visszatérése egészséges versenyhelyzetet teremtett a kapusok között, külön öröm, hogy ugyanazon a szinten véd, mint műtétje előtt, jól irányítja a védelmet, folyamatosan pörög és tartja a lelket társaiban. Jól állunk a beállós pozícióval is, mindenki többet játszhatna, itt meg kell találnunk az egyensúlyt. Bal átlövőben is jól állunk, Onyejekwe nagyon sokat jelent a csapatnak, komolyan dolgozik, alapember a védelemben, jól használja ki helyzeteit is. Kuzmanoszki cseréje viszont nagyon hiányzik, persze játszhatna helyében Feuchtmann is, de nem tudjuk felcserélni pozíciójukat, mivel Goran irányítóban a legjobb. Szeretnénk jövőre még egy embert igazolni mögé. Bal átlövőben jelenleg hiányt szenvedünk, Damjan Blecsics idehozatalával abban reménykedtünk, hogy Majnovval ketten viszik majd hátukon a csapatot, a szerb azonban nem hozza, amit előzetesen vártunk tőle.
– Milyen folytatást ígérnek?
– Nagyon fegyelmezett és szófogadó csapatunk van, élvezet vele dolgozni. Az SZKC-t ma már Európa-szerte ismerik, sok játékos érdeklődik arról, miként lehetne hozzánk kerülni. Ezért aztán mindenki felszívja magát ellenünk, le akarnak itthon győzni, mivel nekünk van a legszebb csarnokunk és a legjobb szurkolótáborunk. Megfelelő támogatással azonban bármire képesek lehetünk.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!