
Sorozatban negyedik futsalbajnoki címét nyerte a Marosvásárhelyi City’Us csapata. Ráadásul úgy, hogy az alapszakaszban maximális pontszámmal végzett az első helyen, és a rájátszásban sem vesztett pontokat. Az idényről, a nemzetközi kupaszereplésről és a jövő évi tervekről Kacsó Endrét (portrénkon), a csapat edzőjét kérdeztük.
2013. június 21., 17:412013. június 21., 17:41
2013. június 21., 17:432013. június 21., 17:43
– Zsinórban negyedik alkalommal lettek bajnokok. Nem unalmas?
– Nem, mert ezért az eredményért egész évben keményen dolgoztunk. Ráadásul a sepsiszentgyörgyiekkel a döntőben nehéz meccseket játszottunk. Mindenki azt mondja, könnyű volt nekünk, mert jó csapatunk van, ám azt is tudni kell, hogy télen két nagyon jó játékosunk is távozott, Matei Florin és Radu Rãzvan. Ennek ellenére a csapat helytállt, a második vonalból is felkerült a nagyok közé egy-két fiatal, és beépültek a közösségbe.
– Évekkel ezelőtt a dévaiak uralták a mezőnyt, azóta önök vették át az irányítást. Mi a titka a folyamatos jó szereplésnek?
– Egyrészt a tapasztalat, hiszen sok rutinos játékosunk van, öten a válogatottban is szerepelnek, másrészt a tehetséges fiataljaink. Ugyanakkor a sok munka: nem sok csapat van még, amely napi két edzéssel készült.
– Egyesek szerint a gyenge bajnokság is sokat „segít”...
– Valóban elég hullámzó a színvonal: az első osztályban tizenegy csapat szerepel, a másodosztályban hat. Úgy hallottam viszont, hogy jó csapattal indul az elkövetkezőkben Craiova és Cãlãrasi is. Több pénz és több reklám kellene ebbe a sportba, akkor több csapat is lenne – és jobbak is.
– Mit jelez, hogy a tizenegy elsőosztályú csapat közül hét erdélyi?
– Itt nagyobb hagyománya van a sportágnak, az érdeklődés is jóval nagyobb. Sepsiszentgyörgyön, Udvarhelyen mindig telt házas meccseket vívunk, de a fontosabb tétmeccseken Vásárhelyen is telt ház előtt játszunk, nem véletlenül, kemény, jó színvonalú mérkőzéseket láthatnak a szurkolók.
– Nagy meglepetésre a City’Us második csapata a kupában a negyeddöntőig menetelt, ahol épp a nagy testvértől kapott ki. Az utánpótlás-nevelésben ki végez ilyen alapos munkát?
– A fiatalokkal is én foglalkozom. Sajnos a kupában egymás ellen kellett játszanunk, ellenkező esetben akár a döntőig is elmehettünk volna a fiatalokkal. Abban a csapatban is vannak olyan tehetséges fiatalok, 15-18 éves fiúk, akiket nemsokára a válogatottban is láthatunk. Nem mellékesen: a hazai együttesek közül csak nekünk van ificsapatunk.
– Tíz éve alapították a City’Us-t. Ön mikor kapcsolódott be a történetbe?
– A kezdetektől, természetesen akkor még játékosként. A csapat irányítását három és fél éve vettem át, idén nyertük a negyedik bajnokságot. Játékosként a válogatottságig vittem, láttam, tapasztaltam, korábbi edzőimtől is sokat tanultam, de természetesen kell az anyagi háttér is, amely biztosítja a nyugodt körülményeket.
– A hazai sikerek nemzetközi szereplésre is feljogosítják a csapatot. Kik lehetnek az ellenfelek, és mi a cél?
– Július 3-án tartják a sorsolást a Bajnokok Ligájának megfelelő kiírásban. A klub vezetősége kérte a nemzetközi fórumot, hogy Vásárhelyen játszhassuk az első csoportkört, tavaly ugyanis amit elműveltek velünk Csehországban, az a sportban számomra elképzelhetetlen. Mégis kilencedikek lettünk Európában, ami a körülményekhez és lehetőségeinkhez képest nagyon jó eredménynek számít. Most is szeretnénk hasonló helyen végezni. Előrébb nehéz kerülni, hiszen olyanokkal kell megmérkőzni, mint a Barcelona, Dinamo Moszkva vagy a Benfica, de kiválóan játszanak az ukrán és az olasz csapatok is. Négyes csoportokat sorsolnak ki, egy nagyon erős és két gyengébb csapatot kaphatunk, bennünket ugyanis a második kalapból sorsolnak. Az első két csapat jut tovább az egyenes kieséses szakaszba, ott már a nyolcaddöntőket vívják.
– Jövőre mi a terv? Címvédés és kupagyőzelem?
– Igen, egyértelműen jövőre is szeretnénk bajnokok lenni, és a kupát is megőrizni. Úgy érzem, a tapasztalat és a tudás a mi oldalunkon áll, ezért a jövő évi bajnokságban is mi indulunk legfőbb esélyesként. Szeretnék még egy-két játékost igazolni, az egyik Szőcs László lenne, aki Udvarhelyről visszatérne hozzánk, idén ő volt a bajnokság gólkirálya. Külföldieket, elsősorban portugálokat vagy brazilokat csak néhány hónapra szerződtetnénk, hogy segítsenek a Bajnokok Ligája-sorozatban. A bajnoki cím megszerzésére a meglévő keretünkkel ugyanis képesek leszünk.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!