
Fotó: MTI
Bár már egy olimpiai és két aktuális világbajnok játékossal rendelkezik, további erősítéseket tervez a magyar Szűcs Gabriellát is foglalkoztató Nagybányai HC, mely jövőre a női kézilabda Bajnokok Ligájában a legjobb négy közé kerülést célozza meg.
2014. március 21., 22:062014. március 21., 22:06
Jelentős átrendeződés körvonalazódik a női klubkézilabdázásban. Nemzetközi porondon éveken át meghatározó tényezőnek számító csapatok tűnnek el, mint például az Oltchim Râmnicu Vâlcea, nagynevű egyesületekről derül ki, hogy súlyos anyagi gondokkal küzdenek, legutóbb a Krim Ljubljanáról és a dán Viborgról. Ezzel párhuzamosan új trónkövetelők tűnnek fel, mint például máris a BL győzelemről ábrándozó macedón Vardar Szkopje. A nagy célokat kitűző feltörekvő egyesületek egyike a Nagybányai HC, amely a 2014-15-ös idényben a legjobb négy közé szeretne bekerülni a Bajnokok Ligájában.
Nagybányán évtizedes hagyománya van a kézilabdázásnak, a Minaur a szakág legsikeresebb vidéki férfi csapatának számít, kétszer diadalmaskodott az EHF-kupában, kétszeres román bajnok és ötszörös Románia-kupagyőztes. „A kézilabda nálunk olyan népszerű, mint a braziloknál a foci vagy az osztrákoknál a sízés” – állítja Korponay Ferenc, a HC ügyvezető elnöke. Egy helyi mondás szerint minden tömbházban lakik legalább egy ember, aki ezt a sportot űzi, az igazolt kézilabdázók száma ezer körül van. „Nálunk akkor is telt ház van, közel 2500 néző jön ki, ha az utolsó helyezettel játszunk. Egy bajnokira általában két óra alatt kelnek el a jegyek. A szurkolók idegenbe is elkísérik a csapatot, Bécsben, a Hypo elleni mérkőzésen, de Kolozsváron is, amikor az U Jolidonnal játszottunk, több volt a nagybányai néző, mint a hazai” – meséli az elnök, aki sikeres üzletemberként társadalmi munkában vezeti az egyesületet.
Az Oltchim örökébe lépnének
A HC felfuttatásának ötlete azt követően merült fel, hogy a csőd szélére került Oltchim tavaly kénytelen volt szélnek ereszteni a játékosait. „Leigazoltuk Ada Nechitát és Paula Ungureanut, a Roman csapatától pedig Lucia Marint. Azért vágtunk bele a projektbe, mert – a labdarúgástól eltérően – a kézilabdában relatíve könnyebb jó eredményeket elérni” – érvel Korponay Ferenc. Mivel Cătălin Cherecheº, Nagybánya polgármestere felajánlotta neki, hogy legyen a klub első embere, Korponay éveken át, a Maravet Kft. tulajdonos-igazgatójaként, az Extrem ifjúsági klub szponzora volt.
A HC leigazolta azóta a román válogatott kiválóságát, Valentina Ardean Eliseit és az Oltchimban is megfordult korábbi magyar válogatott balátlövő Szűcs Gabriellát is. A tapasztalt játékosok mellett olyan, a helyi utánpótlás-nevelés által kitermelt reménységek is tagjai a Costică Buceschi edző és Kovács Magdolna másodedző által irányított csapatnak, mint a korosztálya legnagyobb tehetségének tartott Eliza Buceschi, Andrada Paºca és Xynthia Tomescu.
Fényes jövőkép
A csapat idén megállíthatatlanul menetel a román bajnoki cím felé, s helytállt a Bajnokok Ligájában is. Már az is sikernek számít, hogy bekerült az első számú nemzetközi kupasorozatba, hiszen a selejtezőben többek között a háromszoros BL- és háromszoros EHF-kupa győztes Viborg volt az ellenfele. Bár a BL csoportkörben hazai pályán sima vereséget szenvedtek a világsztárokat felvonultató Győri Audi ETO-tól, a visszavágón megszorongatták a címvédőt, s végül csak gyengébb gólaránnyal szorultak a Magdeburg és a világbajnok brazil válogatottra épülő bécsi Hypo mögé. „Az idény elején még nem volt homogén a csapat, na meg első alkalommal játszottunk ezen a szinten, ott volt a félsz a lányokban. Ziccereket rontottunk, hétmétereseket hibáztunk. Ha nem akartunk volna minden áron a BL-ben játszani, a KEK-ben a legnagyobb esélyesek között lehettünk volna” – értékeli a szezont az ügyvezető elnök.
Az elnök szerint a következő szezonban a HC már a BL-győzelemre is esélyes csapatok közé fog tartozni, a világklasszisok „begyűjtése” ugyanis nem állt le. A kapus Barbara Arenhart és a jobbszélső Alexandra Priscila do Nascimento a Hypóból érkezik, mindketten oroszlánrészt vállaltak a brazil válogatott első világbajnoki győzelmében. Utóbbit 2012-ben a világ legjobb játékosának választották. Kettejükhöz hasonlóan a norvég válogatott tagjaként olimpiai-, világ- és Európa bajnok Camilla Herrem – jelenleg a Byasen játékosa – is két évre írt alá a Nagybányával. Korponay azonban nem tartja véglegesnek a keretet, a jobb- és bal átlövő posztokon erősítésre szorulnak, ezért több játékossal is tárgyalnak.
A klub idén mintegy 850 ezer euróból gazdálkodik, ami a BL élcsapataihoz mérve szerény összegnek számít – fénykorában az Oltchim éves költségvetése elérte a 4 millió eurót. Bár a csapat tucatnyi helyi szponzorra is számíthat, lényegében közpénzből él, a helyi önkormányzat 2014-ben 3,35 millió lejjel, 800 ezer euró körüli összeggel támogatja.
Több nagy múltú klub hibájából okulva a HC-nél vigyáznak, nehogy túlköltekezzenek. A szerződtetett világsztárok alapbére ezért nemzetközi viszonylatban alacsony, ezt azonban kompenzálja egy teljesítményalapú prémiumrendszer: a játékosok plusz pénzt kapnak minden győzelemért a bajnokságban, illetve a belföldi- és nemzetközi kupameccseken egyaránt.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!