
Havas leláltók, hideg idő, de forró hangulat a CFR kapuja előtt. A kolozsváriak 3-1 arányban nyertek a Clinceni ellen
Fotó: Somogyi Botond
Hétközi fordulóval kezdődött meg a román labdarúgóliga, amelynek két utolsó mérkőzésére ma este és délután kerül sor. A játékoskeretekben egyelőre nem sok változás történt, de az átigazolási szezonnak még nincs vége.
2021. január 15., 18:452021. január 15., 18:45
A román labdarúgóligában történelmi eseménynek lehettünk tanúi ezen a héten: január első felében hétközi fordulóval kezdődött meg a „tavaszi” forduló. Sőt, ha beleszámítjuk azt, hogy a múlt év ősszel a 12. fordulóból elmaradt mérkőzést január 10-én játszották le (Viitorul–Hermannstadt), kijelenthető: soha ilyen korán mérkőzést nem játszottak le Romániában az elmúlt 75 évben. Ami természetes is, hiszen a téli időjárás miatt a tavaszi forduló – ahogy a nevében is szerepel – hosszú éveken keresztül valóban tavasszal, március elején kezdődött.
A Liga 1 néhány klubjának vezetője – látva az igen téliesre fordult, hideg időjárást – máris tiltakozni kezdett, és kérte, hogy a mérkőzéseket halasszák el. Ami nem csoda, mert a talaj fagyott (ezért sérülésveszélyes), a havat nem mindig sikerül időben eltakarítani, a hideg idő pedig különben is negatívan befolyásolja a játékosok teljesítményét, és mindenkinek az egészségére hatással van. Az illetékesek egyelőre nem léptek, de félő, hogy minden marad a tervek szerint, hiszen a koronavírus-járvány miatt az új bajnokság későn kezdődött, a pontvadászatban idén az elmúlt idényhez képest két csapattal több vesz részt, az alapszakasz-rájátszás típusú rendszer miatt ezért még több mérkőzést kell lejátszani, a tavalyi évről idénre halasztott labdarúgó Európa-bajnokság miatt pedig minden országban hamarabb kell bajnokot hirdetni.
A csapatoknak különben a rövid idő alatt jóformán még felkészülni sem volt idejük, hiszen az utolsó mérkőzést karácsony előtt nem sokkal, december 22-én játszották, az ünnepek után pedig máris az első mérkőzésre kellett koncentrálniuk. Máskor a rendelkezésre álló legalább egy-másfél hónapos téli időszak alatt a csapatok edzőtáborba vonultak, ugyanakkor frissítettek a játékosállományon. Erre most nem igazán volt lehetőség. A bukaresti FCSB a rövid felkészülési idő ellenére mégis Törökországban készült néhány napot. Amiért gond is lett, hiszen
– az egészségügyi szerveknek bemutattak egy olyan papírt, amely szerint ők nemzetközi mérkőzést játszottak Törökországban –, ezért ma lejátszhatja az Astra elleni hazai mérkőzését.
Ami az eddigi átigazolásokat illeti: szinte egyetlen csapat sem fektetett hangsúlyt új szerzeményekre. A bajnokság első felében tanyázó csapatoknál nem volt mozgás, a táblázat második felében levő klubok sem igazoltak nagy számban játékosokat. Egyedül az Aradnál volt nagy jövés-menés: haton érkeztek, heten távoztak a csapattól. S ha már a távozásokról esett szó: úgy tűnik, a nagy csinnadrattával ősszel bejelentett spanyol befektető, Pablo Cortacero mégsem tudja megmenteni a Dinamót. A fővárosi alakulattól ezért az ünnepek után több meghatározó játékos távozott, s az anyagi gondok miatt továbbiak igyekeznek elhagyni a süllyedő hajót. Mindezek ellenére a Dinamo legutóbb mégis nyert idegenben a Hermannstadt ellen, ahonnan a spanyol Ruben Alves vezetőedzőt máris menesztették. S egyes források szerint Annamaria Prodan játékosügynök is – aki a szebeni klub egyik támogatója volt – készülőben van.
A Sepsi OSK-nál sem voltak nagy változások.
hét végén pedig hazai pályán készül az erdélyi derbire a CFR ellen.
A kolozsváriak is fukarkodtak a játékosvásárlással – igaz, az átigazolási időszaknak még nincs vége –, holott több szakember is felhívta a figyelmet, hogy a keret az utóbbi időben „megvékonyodott”, ugyanakkor több idős játékos is van, aki a háromnaponta sorra kerülő mérkőzéseket aligha fogja bírni erővel. A fellegváriak első meccsén mindez egyelőre nem látszott, a tegnap esti összecsapáson a bajnokság meglepetéscsapatát, a Clinceni-t, könnyeden győzték le.
A többi mérkőzésen többnyire a papírforma érvényesült, egyedül a sereghajtó Argesnek a Botosani elleni győzelme jelent meglepetést.
A giurgiui alakulatot Eugen Neagoe – aki a közelmúltban még a Sepsi OSK-t juttatta a felsőházi rájátszásba – újból a legjobbak közé szeretné vezetni. Az Astra ugyanis tavaly ősszel még a sereghajtók közé tartozott, edzőváltást követően viszont egyre jobb formába lendült, a 12. helyig tornázta fel magát, és ha így folytatja, még akár arra is lehetősége adódik, hogy bekerüljön a felsőházba, ehhez azonban ma is pontra, pontokra lesz szüksége a táblázatot vezető FCSB ellen.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!