
Zsinórban harmadik alkalommal jutott be a legjobb négy csapat közé az MKM Veszprém férfi kézilabdacsapata, és egymás után másodszor bukta el a döntőt. A bakonyi gárda a döntőben kilencgólos előny után engedett ki. A lengyel Kielce Tauron csapata Talant Dujsebajev vezetésével első alkalommal nyerte meg a legrangosabb nemzetközi kupát.
2016. június 03., 10:052016. június 03., 10:05
Egy hónap leforgása alatt Magyarország mindkét Final Fourban résztvevő csapata – mind a női, mind a férfi – megszégyenítő vereséget szenvedett hosszabbítást és hétmétereseket követően. A közös mindkettőben az, hogy talán egyik is, másik is alábecsülte ellenfelét. Míg a nők Budapesten magyar közönség előtt kaptak ki a FF-ban a szakemberek által leggyengébbnek ítélt együttestől, a román CSM Bukaresttől, addig a férfiak a kölni négyes tornán ugyancsak a leggyengébb ellenféllel szemben maradtak alul. A vereség annál is fájóbb, mert a második félidő derekára a magyar bajnok kilenc (!) gólos előnyt szerzett magának. Innen sikerült az a „bravúr”, hogy elveszítse a mérkőzést.
Természetesen lehet azt állítani, hogy a játékosok fáradtabbak voltak lengyel ellenfeleiknél, hiszen a szombati késő esti elődöntőt követően kevesebb idejük maradt a pihenésre, mint a Kielce Tauron együttes játékosainak, akik kora délután játszottak, ráadásul a magyarok az elődöntőben is hosszabbításra kényszerültek. Azt a Kielt gyűrték maguk alá drámai küzdelemben, amely az utóbbi évtizedben többször is német bajnokságot és BL-győzelmet tudhat magánénak. Ám amely az elmúlt években igencsak meggyengült, több meghatározó játékosa távozott külföldre (Ilics, Zeitz és Palmarsson éppen Veszprémbe, Jicha pedig a Barcelonába). Ennek ellenére szinte hazai pályán – a kölni Lanxess Arénában – játszott a világ egyik legjobb edzője, Gislason irányításával. Ám ezúttal is bebizonyosodott, hogy pártatlan bíráskodás mellett – ahogy a tavalyi elődöntőben is – a Veszprém le tudja győzni a Kielt. Néhány évvel ezelőtt ugyanis nem egyszer a német csapatot segítették győzelemhez a magyarokkal szemben.
Történelmi lengyel siker
Az elődöntő első mérkőzésén különben az arab milliókból összevásárolt, óriási játékerőt képviselő Paris Saint-Germain csapata tűnt biztos befutónak, ám Talant Dujsebajev lengyel alakulata megtréfálta a szakembereket, és magabiztos játékkal gyűrte le a párizsiakat.
„Történelmi nap ez a lengyel kézilabdának, harmadik nekifutásra először jutottunk be a BL-döntőbe – mondta a szombati sikert követően Dujsebajev. – Azért is értékes az eredmény, mert a világ egyik legjobb csapata és edzője ellen értük el. Megmutattuk, hogy csapatként több final fouros tapasztalatunk van a PSG-nél, ez is döntő volt a végjátékban.”
A lengyel–magyar párharc pedig azt jelentette, hogy ebben a sorozatban hosszú idő után ismét két kelet-európai csapat játssza a döntőt: 27 évvel ezelőtt a Steaua és az SKA Minsk vívta a csatát az aranyért.
A döntőben a Veszprém hamar átvette a kezdeményezést és a 45. percig semmi sem utalt arra, hogy a bakonyi gárda sorozatban másodszor bukja el a finálét: a lefújás előtt egy negyedórával kilencgólos előnyben volt. Innen következett az érthetetlen és a rendkívül tapasztalt játékosok számára megengedhetetlen rövidzárlat.
Erről beszélt Nagy László is a lefújást követően: „fejben a kilencgólos előnynél is tudtam, hogy menni kell tovább előre, de mégis jött egy hosszú rövidzárlat, amikor nem tudtunk betalálni. Az esetleges fáradtság nem lehet mentség a vereségre. Most hogyan tovább? Fel kell állnunk, még ha nagyon nehéz is. Az élet megy tovább, a nyári pihenő után jön a következő szezon…” – mondta a 35 éves Nagy.
Dujsebajev, a rekorder
„Mindkét csapatnak megvolt az esélye, hogy nyerjen, a Veszprémnek persze több. Lehetetlen küldetés! Ezt mondanám erre a fordításra. Óriási tett, hogy a játékosaim végig hittek ebben. A Ciudad Reallal aratott győzelmem és a mostani között azért van különbség. Akkor még nem volt Final Four, belefért egy-két vereség, de ilyen a sport és most sikerült megnyernünk. Büszke vagyok a csapatomra, hogy megnyertük a Bajnokok Ligáját!” – nyilatkozta a Kielce vezetőedzője.
A kirgiz–spanyol szakember különben az egyetlen a férfi mezőnyben, aki játékosként és edzőként is megnyerte a BL-t, most pedig Alfred Gíslason után a második edző lett, aki két csapattal is felért a csúcsra. A volt magyar szövetségi kapitánynak ez már a hetedik BL-döntője volt edzőként, a mérlege négy győzelem (2006, 2008, 2009. 2016) és három vereség (2005, 2011, 2012).
A Veszprémet irányító Xavier Sabaté nagyon sajnálta, hogy nem tudtak örömet szerezni a magyar szurkolóknak: „Egy meccs hatvan percig tart, nem negyvenötig... Hiába játszottunk több hosszabbításos meccset is idén, ez most nem segített. Nagyon nehéz szezonon vagyunk túl, rendkívül szomorú vagyok, hogy így zártuk le. A játékosokon kívül elsősorban a szurkolókat sajnálom, akik ismét fantasztikusak voltak, és már nagyon megérdemelték volna a győzelmet.”
Jövőre lehet javítani
A négyes döntő legjobb játékosának a magyar csapat izlandi irányítóját választották meg. Aron Pálmarsson nem tudott örülni az MVP-címnek sem: „teljesen sokkolt a mérkőzés, rendkívül szomorú és mérges vagyok. Nem tudom elhinni, hogy ilyen történt velünk… Nem érdekel ez az egyéni elismerés, én a trófeát szerettem volna megnyerni. Talán egyszer büszke leszek majd erre a díjra, de most nem tudok vele foglalkozni. Soha még csak hasonlót sem éltem át korábban a karrierem során. Volt már elveszített döntőm, de így még nem buktam el. Nehezen tudom leírni, hogyan érzem magam most. Ez katasztrófa.”
Valószínűleg ez utóbbit gondolhatták a Kölnbe kilátogató magyar szurkolók is, akik a mérkőzés nagy részében fergeteges hangulatot varázsoltak a német lelátókra. Míg a tavaly a Barcelonától elvesztett döntő után a buszba szálló veszprémi játékosokat több száz drukker percekig bíztatta és éljenezte, addig idén mindössze néhány szurkoló kiabált, egyesek közülük pedig inkább a közös szelfiért várták meg az elcsigázott veszprémieket.
A csupán epizódszerepeket kapó Lékai Máté is lefagyva nyilatkozott: „nem tudom, idegileg mikor tudunk magunkhoz térni ebből a sokkból, mert fizikailag bírnánk még.” Remélhetőleg őszig kiheverik a sokkot, akkor ugyanis újra kezdődik a BL-szezon, és lehet javítani.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!