2014. február 21., 17:122014. február 21., 17:12
2014. február 21., 17:152014. február 21., 17:15
Bár hivatalosan a román labdarúgó-bajnokság tavaszi fordulóinak első mérkőzéseit csupán a soron következő hétvégén rendezik, a Steauának a tavalyi nemzetközi kupaszereplés miatt elmaradt mérkőzéseivel máris elkezdődött az idei hazai futballszezon. A bajnokcsapat ugyan a téli felkészülési mérkőzéseken rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott – tíz mérkőzésből mindössze egyet nyert –, a betlisorozat senkit se tévesszen meg. Tavaly nyáron is hasonló volt a helyzet, Laurenţiu Reghecamp együttese mégis sikerrel vette a Bajnokok Ligája selejtezőit, és a román bajnokság őszi fordulóiban is remekelt: egyetlen hazai csapattól sem szenvedett vereséget. A „hagyomány” valószínűleg idén tavasszal is folytatódik, főleg, ha a bírók továbbra is olyan látványosan segítik a bukaresti klubot, ahogy az ősz folyamán. A még mindig börtönben levő Gigi Becali csapata a téli szezonban némileg gyengült, miután az együttes középpályás motorja, Bourceanu a török Trabzonsporhoz igazolt, ám a Vasluitól érkező Sânmărtean valószínűleg új színt, több fantáziát visz majd a játékba. A Steaua a csatárok szintjén is erősödött: Piovaccari, Kapetanosz és Chipciu mellé a Franciaországban légióskodó Keserű csatlakozott.
Utóbbi különben nem az egyetlen, aki a Hexagon országából télen a Liga 1-be szerződött. A legnagyobb név nyilván az Adrian Mutué, aki kisebb huza-vona után a Petrolulnál kötött ki. A ploieşti-i csapattól Boudjema és Hamza távozott, a „Briliáns” mellé érkezett viszont Zicu, kettőjüktől a klub vezetősége rendkívül sokat vár: Cosmin Contra vezetésével a bajnoki cím megszerzését, és titokban újabb kupagyőzelmet is. Utóbbiban éppen az egykori városi rivális, most Giurgiuban székelő Astra gátolhatja meg. Az ország leggazdagabb embere, Ioan Niculae tulajdonában levő csapat télen jócskán erősített. Az együtteshez érkezett az eddig az Inter Milan tulajdonában levő, ősszel a Viitorulnak kölcsönadott Denis Alibec, a Rapidtól Alexandru IoniŢă, a Chievótól a Liga 1-be visszatérő Papp Pál, az Ajacciótól az U21-es válogatott ªtefan Popescu, Galacról pedig LaurenŢiu Iorga. Az erősítésekkel a vezetés szeretné elérni, hogy az Astra megszerezze a klub történetének első bajnoki érmét. S tekintettel arra, hogy a kupában is érdekeltek, ez utóbbiról sem mondanának le szívesen.
A bajnoki cím tétje óriási: a presztízsen kívül a Bajnokok Ligájában való indulás, valamint az ezzel járó eurómilliók, amelyek mágnesként vonzzák a klubokat és vezetőiket. A címért folyó versengésbe a Steauán, valamint az említett két csapaton kívül aligha szólhat bele másik együttes. Még a Pandurii sem, amely elvesztette legjobb játékosát: a brazil Eric az arab Al-Ahlihoz szerződött. Cristian Pustai csapata viszont jó eséllyel pályázik az Európa Ligában való indulásért, ha megtartja a jelenlegi negyedik helyét. Arra viszont többen is pályáznak: a Dinamo, a Vaslui és a Kolozsvári CFR is – legalábbis a nyilatkozatok szintjén. Ismerve azonban Pászkány Árpád tulajdonost, aki a befektetett pénzét – a BL-részvételek és játékoseladások után – kivonta a klubból, nem kizárt, hogy a csapat a viszonylag jó keret ellenére csak a középmezőnyben végez. Közismert ugyanis Pászkány Európa Ligához való viszonya: nem érdemes küzdeni, nem hoz pénzt a konyhára.
Míg a CFR-nél csupán edzőváltás volt, az alsóház utolsó három helyén tanyázó csapatoknál nagy mozgást tapasztalhattunk: a kiesőhelyen álló két brassói és a másik kolozsvári csapathoz, az U-hoz összesen 19 játékos érkezett. Kérdés, hogy mindez megmenti-e őket a kieséstől?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!