Hirdetés

Halálos stadionok, veszélyes arénák

Több tucat embernek kellett meghalnia ahhoz, hogy kiderüljön, nemcsak az ország klubjai és más szórakozóhelyei veszélyesek – s csupán ideiglenesen vagy törvénytelenül működnek –, hanem a különböző stadionok, sportcsarnokok is katasztrófa helyszínei lehetnek egy esetleges tűzvész esetén.

Somogyi Botond

2015. december 09., 20:042015. december 09., 20:04

A Bukaresti Colectiv Klubban történt katasztrófa miatt az utóbbi hetekben nemcsak a nagyvárosok szórakozóhelyeit, hanem többnyire minden intézmény és főleg rendezvényhelyszín papírjait igyekeztek ellenőrizni. A Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) munkatársainak jelentése alapján három héttel ezelőtt a Liga 1-ben szereplő stadionok közül mindössze kettőnek volt meg az összes engedélye ahhoz, hogy egy futballmérkőzést minden szempontból biztonságosan megszervezzen. A legmegdöbbentőbb az egészben az, hogy a bukaresti Nemzeti Aréna sem rendelkezett a megfelelő engedélyekkel, noha az elmúlt években több mint száz rendezvényt (futballmérkőzéseket, koncerteket stb.) szerveztek benne, köztük egy Európa Liga döntőt is. A kimutatások szerint így az elmúlt négy évben mintegy három millió személy fordult meg a stadionban anélkül, hogy tudta volna: egy előre nem látható katasztrófa esetén élete veszélyben forog.

Drága és veszélyes

A bukaresti arénát annak idején több mint negyedmilliárd euróból húzták fel, gyepét a szakemberek pocsék munkája és a korrupció miatt többször cserélték. Katasztrófavédelmi Felügyelőség jóváhagyását azonban nem kérték, a működési engedélyt azonban mégis megkapták. Így tulajdonképpen a 2011. szeptember 6-i felavatást követően mindmáig törvénytelenül működött. Az ellenőrzések során megállapított rendellenességek miatt a Katasztrófavédelmi Felügyelőség november elején a Nemzeti Aréna működési engedélyét felfüggesztette, melynek következtében veszélybe került Romániának a 2020-as futball Európa-bajnokságra benyújtott pályázata.

Dumitru Dragomir, a LPF volt vezetője – aki elnöksége idején hallgatott a problémáról – még azt is kijelentette, hogy az aréna nem csak az ISU engedélyeinek hiánya miatt veszélyes. Szerinte az is megengedhetetlen, hogy az építmény bizonyos részein megspórolták a lépcsőházat, és csupán felvonókat iktattak be az emeletek és a földalatti parkolók közé. – Ha kiüt a tűz, a liftek nyilván leállnak, az embereknek pedig nincs lehetőségük a menekülésre – borzolta még jobban a kedélyeket Dragomir. A helyzet súlyosságát fokozza az is, hogy egy szeptemberi Liga 1-es mérkőzés alkalmával, amikor a Steaua a Concordia Chiajnát fogadta a Nemzeti Arénában, a heves esőzések miatt a stadion tetőzete megadta magát: a létesítményt a beözönlő víz elárasztotta.

Felületes önkormányzatok

A bukaresti szórakozóhelyen kiütött tűzesetet követően különben nemcsak a fővárosi arénát zárták be, hanem a kolozsvárit is. Mint kiderült, a Cluj Arena ISU-engedélye lejárt, ezért meg kell azt újítani. Ezért játszotta „hazai” mérkőzését a Steaua a Botoşani ellen a CFR pályáján, a Dr. Constantin Rădulescu stadionban. A Steli ugyanis az ország másik biztonságos pályáján, a Dinamónál nem akart „hazai” mérkőzést játszani. Hogy miért vannak rendben a papírok a CFR stadionjával kapcsolatban? Erre a kérdésre pofonegyszerű a válasz. – „A romániai pályák döntő többsége a helyi önkormányzatok vagy a megyei tanácsok tulajdonában van, ezért az engedélyeket nem mindig veszik komolyan. Nálunk más a helyzet. A stadion magánkézben van, ezért a hatóságok minden apró részletet ellenőriznek, nekünk pedig mindent be kell tartanunk, nehogy megbüntessenek” – magyarázta a tipikus romániai helyzetet Iuliu Mureşan, a kolozsvári vasutasok klubjának elnöke.

Azóta különben a Cluj Arenával minden rendben van, a vezetőség beszerezte és megújította a működési engedélyeket: ezért játszotta nemrég „hazai” mérkőzését a marosvásárhelyi ASA aViitorul ellen a Cluj Arena gyepén. „A Colectiv-tragédia után sorra kaptuk a telefonhívásokat a kluboktól azért, hogy mérkőzéseiket nálunk szeretnék lejátszani. Rengeteg pénzt fektettünk be azért, hogy a létesítményünk biztonságos legyen, ugyanakkor nyitottak vagyunk mindenki felé, és szeretnénk segíteni mindenkin, ráadásul a pénz is jól jönne, amit bérként fizetnének nekünk. Ám tudnunk kell azt is, hogy az ország egyik legjobb minőségű gyepét nagyon hamar tönkretennénk, ha minden csapat a Gruián játszaná mérkőzéseit, ezért nem lehetünk a Liga 1 megmentői” – nyilatkozta Iuliu Mureşan.

Biztonságos Kolozsvár

A két stadion mellett különben a Szamos parti városban két sportcsarnok is működik, a Horia Demian, valamint a tavaly októberben megnyílt multifunkcionális csarnok. A két stadionnal együtt e négy létesítmény Kolozsvárt az ország sportfővárosává léptette elő, hiszen itt lehet a legbiztonságosabban rendezni sporteseményeket. „Jelen pillanatban azzal büszkélkedhetünk, hogy az országban – és nem csak – nekünk van a legmodernebb és legbiztonságosabb sportcsarnokunk” – nyilatkozta nemrég Ionuţ Rusu, a csarnokot adminisztráló társaság ideiglenesen megbízott igazgatója. „A csarnok a legutolsó típusú füstérzékelőkkel és tűzvédelmi berendezésekkel van ellátva. Egy esetleges kiürítést pedig a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban tudunk megoldani. Az ISU szakemberei próbát is végeztek: szimulálták, hogy egy autó kigyullad a földalatti parkolóban, ám megnyugodva vették tudomásul: a védelmi berendezések azonnal működésbe lendültek, és a tüzet rövid időn belül hatástalanították. Hangsúlyozni szeretném ugyanakkor, hogy a sportcsarnok védelmi rendszereit 24 órából 24 órát felügyelő szakemberek figyelik” – tette hozzá az igazgató.

Ami pedig a kolozsvári sportbarátokat és fociszurkolókat illeti, RĂzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség elnöke nemrég kijelentette, hogy a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra való elutazás előtt a román válogatott valószínűleg egy barátságos mérkőzést mindenképpen szeretne a Cluj Arenában is játszani. Hogy az melyik csapat lesz, az egyelőre kérdéses. Az biztos, hogy az illetékesek többek között tárgyalnak az angol szövetséggel is.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés