
Ki örül, ki háborog, ahogy az már ilyenkor lenni szokott: kisorsolták ugyanis a jövő évi brazíliai labdarúgó-világbajnokság csoportbeosztását. A Rio de Janeiróban megtartott esemény után rögtön elkezdődtek az elemzések, esélylatolgatások – és a gyanúsítgatások is.
2013. december 13., 11:042013. december 13., 11:04
Valószínûleg csupán a véletlen mûve, hogy a brazilok csoportjában egyetlen európai válogatott van, s az is a verhetőbbek közül – ötlik szemünkbe rögtön az elején az A csoport összetétele. Laikus számára nehezen követhető bonyolult sorsolási precedúra végén ugyanis a házigazdák egy nem kimondottan erős kvartettbe kerültek. A Selecao számára amúgy is kötelező a csoportgyőzelem, így viszont nem is nagyon forog veszélyben. Igaz viszont, hogy a továbbiakban a „halálágon” folytatják a brazilok, merthogy a B csoportban találkozik a legutóbbi világbajnokság két döntőse, a spanyol és a holland együttes, a házigazdáknak pedig e két alakulat közül az egyikkel kell majd megmérkőznie a nyolcaddöntőben. S ha ez még mindig nem lenne elég, továbbjutás esetén a negyeddöntőben valószínûleg az olasz vagy az angol csapat vár szambaország legjobbjaira.
Nagyjából ezt fogalmazta meg a holland szövetségi kapitány is, Louis van Gaal: „AH csoport jobb lett volna, nemcsak sportszakmai szempontból, hanem felkészülési szempontból is, szívesen lennék a belgák helyében. Egy csoportba kerülni a világbajnokkal és a mumus ausztrálokkal, akiket még sosem tudtunk legyőzni, ráadásul Chile sem rossz csapat. És ha ez nem lenne elég, akkor simán belefuthatunk a nyolcaddöntőben Brazíliába!”
A C csoportot közepes képességűcsapatok alkotják, amelyek közül a világranglista helyezés alapján talán a kolumbiaiak emelkednek ki. Burkoltan erre célzott a görögök portugál edzője is, Fernando Santos, aki saját csapatát is képesnek tartja a továbbjutásra: „Talán sokan legyintenek, de valójában ez az egyik legnehezebb csoport a vébén. Négy csapat egyenlő esélyekkel indul a továbbjutásért. Kolumbia támadójátéka nagyon erős, Elefántcsontpart is az Didier Drogbával és Gervinhóval, Japán pedig meg akarja lepni a világot. Nekünk is megvan az esélyünk a továbbjutásra.”
Világbajnokok az őserdő közepén
Amitől félsz, az rendszerint bekövetkezik: röviden így lehetne jellemezni az angolok manausi csoporttal kapcsolatos érzelmeit. Az extrém időjárás – értsd magas páratartalom az Amazonas partján – miatt a ködös Albion képviselői csupán Manaust szerették volna elkerülni, mégis az őserdő közepén kell majd játszaniuk. A három világbajnok – összesen hét vb-címük van – csapattal felálló D csoport az egyik legnehezebb a vb-n, ráadásul az időjárás miatt is méltán lehet nevezni halálcsoportnak. A csoport fekete lovának számító Costa Rica kolumbiai szövetségi kapitánya, Jorge Luis Pinto a következőket nyilatkozta: „Arról mindenkit biztosíthatok, hogy bárkivel is játsszunk, nem fogunk rettegve pályára lépni. A costa rica-i embereknek is üzenem: ne féljenek! Nálunk, Kolumbiában van egy mondás: minél vadabb a bika, annál élvezetesebb a futás.” Sajátosan nyilvánult meg a sorsolást követően Cesare Prandelli, az olaszok edzője is: „Három világbajnok egy csoportban, de nem aggódom. Aggódni akkor kell, amikor a média azt állítja, könnyűcsoportba kerültél! A legnehezebb ellenfelünk? Costa Rica, mert őket nem ismerjük!”
Irányított sorsolás?
Amíg a 2006-os világbajnok olaszok a brazíliai sorsolás nagy vesztesei voltak, addig a franciákat és a svájciakat a nyertesek közé kell sorolni. Nem is csoda, hogy az olasz újságírók és egyes szakemberek is azonnal összeesküvést látnak a dolog mögött: a svájci Sepp Blatter FIFA-elnök (alsó képünkön) és a francia Michel Platini UEFA-elnök állnak a háttérben és közbeléptek, hogy országaik a lehető legkönnyebb ellenfeleket kapják a csoportban, hiszen Dél- és Közép-Amerika leggyengébb csapatait húzták az E kvartettbe. Ecuador és Honduras valószínûleg a leghamarabb búcsúznak majd a vb-től, állítják az olaszok, és egyelőre nincs okunk vitatkozni velük.
„Megdöbbentő, hogy a legutóbbi vb döntősei közül (holland–spanyol) az egyik már a nyolcaddöntő során búcsúzni kényszerül, és az is felháborító, hogy három világbajnokot egy csoportba tesznek. Ez a sorsolás a futball és a vb ellensége volt” – borzolta tovább az indulatokat a Corriere dello Sport.
A franciáknál könnyebb dolguk talán csak az argentinoknak van, akik Irán és a vb-újonc bosnyákok mellett az élvezetes, de naiv futballt játszó nigériaiak társaságába kerültek. A Messi és Higuain mellett további sztárokkal felálló gaucsók minden bizonnyal könnyedén lépnek majd tovább, s a nyolcaddöntőben sem kell majd nagyon izgulniuk, hiszen egy belga–portugál vonalra kerülhetnek.
A Panzer senkitől sem fél
A Die Welt címűnapilap kommentárja szerint „várhatóan minden idők legjobb német csapata” utazik a brazíliai világbajnokságra, és nem számít, hogy milyen csoportba került, hiszen „a cél a világbajnoki cím megszerzése, úgyhogy képesnek kell lenni valamennyi csapat legyőzésére.” Hasonló önbizalomról tanúskodik Joachim Löw szövetségi kapitány nyilatkozata is, amelyben hangsúlyozta: nincs ellenfél, amelyet szívesen látna a csoportban, de olyan sincs, amelytől tart. A Die Welt szerint „egyenesen nevetséges lett volna” azt számítgatni, milyen csoportösszetétel kedvezne leginkább a válogatottnak. Több lap ugyanakkor kiemelte: abból a szempontból szerencsésen alakult a sorsolás, hogy a német csapat legkorábban az elődöntőben kerülhet szembe több favorittal, például a címvédő Spanyolországgal vagy Brazíliával.
A Németország, Portugália, Ghána, Egyesült Államok összetételűG-csoport a németek számára „családi találkozó”, mert az amerikai válogatott vezetője Jürgen Klinsmann, aki a német válogatott szövetségi kapitánya is volt korábban, Ghána pedig a 2010-es világbajnokságon is csoporttársa volt a Panzernek. Az afrikai ország nemzeti csapatának egyik legfontosabb játékosa, a Schalkét erősítő Kevin-Prince Boateng pedig a német válogatott hátvéd, Jérome Boateng testvére. A G csoport különben a vb egyik legkiegyensúlyozottabb kvartettje, amelyből a németek emelkednek ki, de a többi csapatot sem szabad leírni. Erről tanúskodnak az ellenfelek szövetségi kapitányainak nyilatkozatai is. A portugál Paolo Bento kötelezőnek tartja a továbbjutást: „Nem mi vagyunk a favoritok a csoportban, hanem Németország, már csak a történelme és a játékereje miatt is. Ghána és az Egyesült Államok is erős, jól szervezett, legjobbjaik Európa élcsapataiban játszanak. A céljainkat viszont sohasem riválisaink kiléte határozta meg.”
Kwesi Appiah, Ghána szövetségi kapitánya is optimista: „Kellemes ellenfél lesz Németország, és az amerikaiaknak is örülök, 2010-ben a nyolcaddöntőben találkoztunk, és legyőztük őket. Most jobbak vagyunk, mint akkor, sok meglepetés lesz ebben a csoportban”.
Joachim Löw egykori főnöke, az amerikai szövetségi kapitány, Jürgen Klinsmann is rendkívül bizakodó:„Volt egy olyan érzésem, hogy megkapjuk Németországot. Ez az egyik legnehezebb csoport a vb-n. Portugália is itt van Cristiano Ronaldóval. Ghánával már közös történelme van az amerikai válogatottnak, és persze Németország, amelynél nincs hatalmasabb ellenfél. Ám erről szól a világbajnokság, állunk elébe. Remélhetőleg meglepetést szerzünk néhány embernek. Jól felkészülünk, magabiztosak leszünk.”
Belgium, a titkos favorit?
Az utolsó csoport a felejthető kvartettek kategóriájába tartozik. Nehéz megjósolni, hogy a belga, orosz, dél-koreai csapat közül ki jut tovább, csupán az algériaiak utolsó helye tûnik biztosnak. Az afrikaiak szövetségi kapitánya azonban meglepő kijelentéseket tett. Vahid Halilhodzsics szerint:„lehetnénk nehezebb csoportban is, de ezen a vb-n nincs könnyűcsoport, mint ahogy halálcsoport sem. Belgium nagyon jó, a torna egyik titkos favoritjának tartom. Az oroszoknak remek edzőjük van, jól ismerem a játékukat. A dél-koreaiak sokat mozognak, technikásak. Bonyolult lesz, de nem turistaként érkezünk Brazíliába”.
A Halilhodzsics által említett remek orosz edző, az olasz Fabio Capello szinte repdesett az örömtől, az ellenfeleket nézve nem is indokolatlanul: „Jó csoportba kerültünk, egyáltalán nem rossz a helyzetünk. Az is fontos, hogy keveset utazunk, Brazília középső részén lesznek a meccseink. Röviden: boldog vagyok!”
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!