
Neymar „beszerzése” mellett az edzőkeresés jelentette a nyár nagy feladatát az FC Barcelona számára. A végeredmény, a kiújuló betegsége miatt lemondó Tito Vilanova edző utódjának személye a szakemberek számára is meglepő: Gerardo „Tata” Martino ülhet a Barca kispadjára.
2013. augusztus 05., 16:112013. augusztus 05., 16:11
2013. augusztus 05., 16:112013. augusztus 05., 16:11
A szakma és a sajtó egy része, no meg a rossznyelvek is tudni vélik: a katalán klubnál ezúttal nem az elnök vagy a klub vezetése választotta, hanem a csapat üdvöskéje, Leo Messi. Állítólag az argentin szupersztár javasolta Gerardo Martinót, akit Argentínából ismer. A választás azért is meglepő, mert a játékosok és a klubhoz közel állók saját nevelésű játékost szerettek volna edzőként, mint annak idején Pep Gurdiolát, aki Frank Rijkaardot váltotta a kispadon. A kiszemelt ezúttal a csapat egykori híres középpályása, Luis Enrique lett volna. Őt mind a játékosok, mind a szurkolók szívesen látták volna, Martinót azonban kevésbé. Egy nemrég készült felmérés szerint a csapatot támogatók 57 százaléka nem ért egyet az argentin edző kinevezésével, ami részben érthető is, hiszen dél-amerikai szakember egyetlen nagy európai klubnál sem alkotott maradandót az elmúlt két évtizedben. A szakma kiváló ismerői, a brazil Vanderlei Luxemburgo, Luiz Felipe Scolari vagy az uruguayi Oscar Washington Tabarez példa erre, kivételt talán a Malagával idén BL-negyeddöntőig jutó chilei Manuel Pellegrini vagy a tavaly EL-t nyerő argentin Diego Simeone jelent.
„A Barcát edzeni rendkívüli munka, nagyon hálás vagyok, hogy bíznak bennem, a szakmai stábban. Azt szeretnénk, hogy a dolgok a lehető legjobban menjenek majd, és együtt dolgozzunk ezen a Barcelonánál” – hangzott Gerardo Martino első sajtótájékoztatójának semmitmondó frázisa. – A Barcelona kerete olyan Leóval, amilyet bármelyik edző kívánhat magának. Leginkább arra kell figyelnünk, hogy felnőjünk a feladathoz, és hozzátegyünk a játékosok teljesítményéhez. Jorge és Leo körültekintően beszélt a klubról, nyilvánvalóan kikérték a véleményüket. Ami plusz motiváció: a világ legjobb játékosának trénere lehetek. Biztos vagyok benne, hogy megtaláljuk a módját, hogy továbbra is olyan kivételes játékos legyen, mint eddig.”
Martino elmondta: igyekszik alkalmazkodni a Barcelona filozófiájához, de megtalálja, mit is tud hozzátenni a katalánok teljesítményéhez. Az edző a legendás argentin szakember, Marcelo Bielsa tanítványa, akit még Pep Guradiola is a világ legjobb menedzserének tartott 2012-ben. „A Barca olyan klub, amelynek hosszú ideje megvan a saját stílusa. Tiszteletben kell tartanunk a klub sajátosságait, kötelességünk jól teljesíteni, és a legjobban képviselni Rosariót és Argentínát” – mondta Martino, utalva arra is, hogy segítőket is visz magával a gránátvörös-kékekhez.
Az 1962-ben Rosarióban született, egykori egyszeres argentin válogatott játékos pályafutása során a Newell’s Old Boys csapatánál szerepelt 505 mérkőzésen szerepelt, és ezzel ő a klubrekorder. 1996-ban hagyta abba az aktív sportolást, majd 1998 és 2006 között több argentin és paraguayi klub edzőjeként dolgozott. Ezt követően négy éven át a paraguayi válogatottat irányította. Lemondása után felkérték, hogy legyen a kolumbiai válogatott szövetségi kapitánya, de ő inkább visszatért szülőhazájába, ahol egykori csapata, a Newell’s Old Boys menedzsere lett. Csapatát az argentin Primera División döntőjébe vezette, és a Libertadores-kupa elődöntőjéig jutott.
A Barcelonával két éves szerződést aláíró Gerardo „Tata” Martino elődjeihez hasonlóan a támadófutballt részesíti előnyben, és már jó előre bejelentette, hogy a 4–3–3-as felállítást szereti. Taktikai forradalomra tehát nem lehet számítani, de sok gólra annál inkább, amire a Messi-Neymar kettős lesz a garancia. A csapat játéka pedig minden bizonnyal felgyorsul, hiszen „Tata” nem az öreguras futball híve: a tiki-takát így felválthatja a „ratata”. Kérdés azonban, hogy – ismerve a foci terén közismert brazil-argentin ellentétet – a két dél-amerikai világsztárt hogyan tudja majd „összefésülni”.
Edzők Barcelonában
A Barcelona több mint százéves történetében többnyire hazai edzők irányították a csapatot. Angolok kilenc alkalommal ültek a kispadon, argentinok hatszor, hollandok pedig öt alkalommal. A híres katalán csapatot magyar szakvezető is öt alkalommal irányította: Pozsonyi Imre (1924-1925), Plattkó Ferenc kétszer (1934-1935, 1955-1956) és Kubala László kétszer (1962-1963, 1980). Rajtuk kívül két-két szerb és német valamint egy-egy uruguayi, francia, csehszlovák, ír és olasz szakember dolgozott edzőként a csapatnál.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!