
2013. augusztus 23., 08:082013. augusztus 23., 08:08
Döntetlent ígér a szeptember 6-ai bukaresti román–magyar labdarúgó világbajnoki selejtező mérkőzés. És nem feltétlenül, mert a főpróbán mindkét csapat 1-1-es döntetlent játszott, hanem azért, mert mindkét együttes háza tájékán úgy nyilatkoztak: a mutatott játék nem lesz elég a bukaresti Nemzeti Arénában.
A magyar és a román csapat edzője közül az előbbi tűnik optimistábbnak. „Két ellentétes félidőt játszottunk, az elsőben bátortalanok voltunk, több hibát is elkövettünk, a másodikban a támadójátékunk és a védekezés is feljavult. A hibák abból is adódtak, hogy jó csapattal találkoztunk, amely rákényszerített erre. Biztató, hogy töretlenül a győzelemre játszottunk, volt is lehetőségünk rá, főleg a második félidőben. Ha a tanulságokat levonjuk, jól szolgálta a meccs a felkészülést szeptemberre – fogalmazott Egervári Sándor. – Volt néhány egyéni hiba és szervezésbeli hiányosság, nem volt elég jó a szűrőnk a középpályán. Az első játékrészben a csehek ránk erőltették az akaratukat, beszorítottak minket, így kellettek a bravúrok a kapuban, hogy átvészeljük ezt az időszakot, és megmaradjon a hitünk, hogy van még esély a győzelemre.”
A mutatott játék a szakemberek és főleg a szurkolók szerint sem volt szívderítő, hiszen a védelembe visszatérő Juhász Roland nem találta a helyét, a hátvédsor átjáróház volt a csehek ellen. A középpályán a labdát a játékosok nem tudták megtartani, csak Dzsudzsák és Szalai játékára nem lehetett panasz. Egervári Sándor ennél azért sokkal visszafogottabban nyilatkozott: „A mérkőzés elérte a célját, tisztult a kép a vb-selejtező előtt. Bölcsebbek lettünk néhány játékos formáját illetően, illetve beilleszthetőségével kapcsolatban. A harcos hozzáállást, amit a második félidőben egy erős csapat ellen mutattunk, kamatoztatható erénynek tartom” – zárta Egervári az értékelést.
Bár a magyarok a csehek ellen értek el 1-1-es döntetlent, a románok pedig a szlovákok ellen, a szurkolóknak a mutatott játék alapján merőben eltérő volt a véleményük saját csapatukról: míg Budapesten a nézők megtapsolták kedvenceiket, addig Bukarestben hosszú percekig zúgott a Demisia (Mondjon le!), amely elsősorban Victor Piþurcă szövetségi kapitányt célozta. Ez utóbbit emelte ki Jenei Imre is, aki korábban mind a magyar, mind pedig a román együttes kispadján megfordult: „Elég gyenge mérkőzéseket láttam, ám mintha a magyarok – bár védelmük katasztrofális volt – frissebben mozogtak volna, s a mérkőzés irama is nagyobb volt.”
Kimondottan dühös volt Victor Piţurcă, aki szerint hasonló játékkal a szeptemberi két hazai vb-selejtezőn a magyarok és a törökök ellen sem tudnak majd nyerni. „Az első félidőben jól játszottunk, megvoltak a helyzeteink, de azok közül csak egyet tudtunk kihasználni. Nagy kár volt, hogy több gólt már nem tudtunk szerezni, pedig még a második félidő elején sem idegeskedtem emiatt, ám végül aztán mégis újabb gól nélkül maradtunk – mondta a kapitány.– Szükségünk lett volna a sikerélményre, most viszont arra kell figyelnünk, hogy a soron következő két találkozónkon hasonló hibákat ne kövessünk el. Ilyen játékkal ugyanis nincs esélyünk sem a magyarok, sem pedig a törökök ellen.” A játékosokkal kapcsolatban a román szövetségi kapitány a következőket nyilatkozta: „Atétmeccsek előtt aggódom, mert a válogatott szempontjából nagyon fontos lenne, ha Marica és Torje klubot találna magának, Bourceanu pedig ismét csúcsformába lendülne. Még nem tudom, hogy meghívom-e Mutut, majd meglátom...”
Piţurcă amúgy megelőzte a válogatott kispadján töltött mérkőzések számát tekintve Anghel Iordănescut, és közel áll ahhoz, hogy a győzelmek számát tekintve is lehagyja elődjét. Remélhetőleg nem a soron következő mérkőzéseken.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!