
Fotó: Somogyi Botond
A nagyvárosok tömbházlakóinak életterével járó mozgáshiányt igyekszik pótolni a két éve alakult Dribli Erdélyi Gyerekfoci Klub. A kolozsvári „futballoviban” úgy igyekeznek megszerettetni a mozgást, hogy közben azt is megmutatják: a legbonyolultabb csel is lehet nagyon egyszerű.
2013. november 22., 20:202013. november 22., 20:20
Tűz, víz, repülő – kiáltja ötéves Hunor fiam, amikor arról kérdezem, mivel foglalkoznak az edzésen. „Ez egy játék, apa! – magyarázza tudálékosan, amikor érzékeli, hogy nem egészen értem, miről van szó. – Amikor Soma bácsi azt kiáltja, hogy repülő, akkor hasra vágjuk magunkat, a tűznél haptákba vágjuk magunkat, a víznél leguggolunk. De szoktunk elefántfogót is játszani, ez olyan játék, hogy megfogod az egyik kezeddel az orrodat, a másikat kidugod a lyukon, és ilyen nagy ormányt formálva próbálod elkapni a társaidat.” De még sok mást is játszanak, és a végén fociznak is – meséli tovább lelkesen. „Különben nem is akarok menni többet edzésre, mert az utóbbi három alkalommal nem lőttem egy gólt sem. Csak először, akkor egyszerre négyet is. Azóta semmit” – kesereg a fiam.
„De hát nem azért kell menni, hogy állandóan gólt lőjél” – próbálom vigasztalni. „Hát akkor miért?” – kérdez vissza kíváncsian. „Azért, hogy mozogjál, vezesd le az energiádat, tanuld meg a szabályokat, legyél közösségben, fejlődjön a labdaérzéked” – sorolom neki a nagy szavakat, de látom, nem igazán tudom meggyőzni. Mindenesetre azt elérem, hogy újból nagy lelkesedéssel készül az edzésre. „Remélem, ma gólt rúgok” – zárja rövidre a beszélgetést, s kezdünk átöltözni, hiszen meg is érkeztünk a kolozsvári Apáczai Csere János Líceum alagsorában lévő tornaterembe.
Hogy szokja a gyerek
A Dribli Erdélyi Gyerekfoci Klub nevű egyesület foglalkozásán vagyunk. A Driblit Könczei Soma (fenti képünkön) vezeti, immár második éve foglalkozik a kincses város fiataljainak egy részével. „Két éve indítottuk útjára a focisulit – meséli a kicsik által Soma bácsinak nevezett edző. – Ebben a teremben kezdtük a foglalkozást öt gyermekkel, ma mintegy 110 fiatal jár hozzánk. Ez már önmagában nagy siker, bár azt kudarcként élem meg, hogy ebből a viszonylag nagy létszámban csak 3-4 kislányunk van. A szülők úgy gondolkoznak, a foci nem lányoknak való sport. Ezen a téren is szeretnénk javulni.”
Könczei Soma szerint a Dribli hiánypótlóként jött létre. A gyerekek ugyanis manapság keveset mozognak, inkább a tévé vagy a számítógép előtt ülnek. A mozgáshiány kimondottan igaz a lányokra, őket a szülők focizni sem viszik, majd valami más sportot találunk ki nekik, mondják, aztán végül többnyire abból sem lesz semmi. Pedig Kolozsváron kimondottan jó a női foci: a helyi csapat évek óta nyeri a román bajnokságot, és a Bajnokok Ligájában is aratott sikereket.
„Hát, hogy mi itt is találkozunk!” – szólít meg csodálkozva régi osztálytársam, Feri, akivel azóta is együtt focizunk néha. „Én is hoztam a gyereket edzésre” – mondja, miközben vetkőzteti a kis Fricet. „Miért nem viszed a CFR-hez?” – kérdem az apát, aki 25 évvel ezelőtt a vasutasok ificsapatában nevelkedett, kiválóan futballozott. „Nem egy született futballzseni, inkább azért hozom, hogy mozogjon, szokja a labdát, ez különben is a tömegsportról szól” – válaszol.
A Dribli a tömegsportra alapoz, nyomatékosítja Könczei Soma is. Figyelemre méltó szempont, a többi klubra ez nem jellemző. A Driblinél nincs előválogatás, bárki beiratkozhat. A klubvezető azt is fontosnak tartja, hogy figyelemzavaros, túlsúlyos, hiperaktív vagy akár beilleszkedési problémákkal küszködő gyermekeknek is tudnak segíteni az együttlétek, sorozatos edzések.
Szülők kizárva
Közben megkezdődik az edzés, a gyerekek a szokásos bemelegítő gyakorlatok után újabb játékkal, a krokodilfogóval ismerkednek, utána következik az elefántfogó, amire már jelentkező is akad. Ezt követik a labdás gyakorlatok, az edzés végén pedig a mindenki által várva várt mérkőzés. „Mi vagyunk különben az első olyan klub Erdélyben, amely kizárólag magyarul foglalkozik a fiatalokkal. Nem zárjuk ki a más nemzetiségűeket sem, az edzések magyar nyelven folynak” – említ újabb fontos szempontot az edző. Akadnak olyanok, akik éppen azért hozták át csemetéjüket más klubtól a Driblibe, mert itt minden magyarul folyik.
Három korosztályban foglalkoznak a gyerekekkel: az ovisok az előkészítő osztályosokkal együtt, az elsősök a másodikosokkal, a harmadik csoportot pedig a 3-4. osztályosok alkotják. Heti két edzést tartanak Kolozsvár különböző iskoláinak tornatermeiben. Az ovisok foglalkozása játék, a gyerekek közben alapképzést kapnak, amely segíti őket a mozgáskoordináció fejlesztésében. A gyermekek természetesen nem haladnak azonos ütemben, ezért az egyéni adottságokra is oda kell figyelni. „Nem hiába mondják, hogy az utánpótlás-nevelés »egyéni« sport” – fogalmaz Könczei Soma.
A gyermekekkel 11 éves korig foglalkoznak, utána ki kellene menni nagy pályára. Az edzők szerint lenne is igény rá, de infrastruktúra hiánya miatt erre egyelőre nincs lehetőség. Esőbe, hóba, fagyba a szülők többsége amúgy is félve engedné a csemetéjét, de a terem azért is előnyös, mert a hozzátartozók nincsenek jelen az edzéseken, a szülők jelenléte ugyanis elvonná a kicsik figyelmét a játéktól. A szülőknek azonnal véleményük is lenne az edzésről – mondja mosolyogva Soma bácsi.
A Driblinek két év alatt sikerült népszerűsíteni a focit Kolozsváron – elsősorban a magyarok körében. „Több olyan gyerek jár a klubhoz, akik szülei – ha nem az Erdélyi Gyerekfoci Klubról lenne szó – alapból elutasítanák a labdarúgást. Az is előrelépés, hogy meggyőztünk egy-két iskolát: érdemes kiadni a tornatermet hasonló jellegű foglalkozásokra is. Amióta jelen vagyunk a piacon, más klubok is bérelnek tornatermeket. Sőt, példánkból kiindulva a többi klub is kezdett lányokat toborozni.”
Futballegyenlőség
Természetesen szeretnék még inkább megismertetni magukat, igyekeznek bővülni. Kihelyezett tagozat indult például Kalotaszegen – Kalotaszentkirályon és Bánffyhunyadon –, ahol Csüdöm Norbert foglalkozik a gyermekekkel. Szerettek volna központot létrehozni Marosvásárhelyen is, ám ott szervezési nehézségek miatt egyelőre nem sikerült beindítani a klubot. Ahány nagyváros, annyi sajátság, mondják a vezetők, de nem tettek le a más nagyobb erdélyi városokban való megjelenésről sem.
A bővítést az is indokolja, hogy tavaly megalakították a Dribli FC-t, amely már versenyszerűen foglalkozik a fiatalokkal. Itt kötelező a felszerelés is, s – ha bajnokságba a költségek miatt nem is neveztek be –, de mérkőzéseket is szerveznek számukra. A cél nem egy hobbi kiélése, hanem a focistának való felkészülés, s ezért az esőben, sárban való edzést is vállalni kell. A szervezők szeretnék, ha a Driblinek ez a szakosztálya úgy megerősödne, hogy a tehetséges fiatalokat idővel más, nagyobb klubokba irányítsák. „Magyarországon is edzősködtem – magyarázza Könczei Soma –, s ott láttam, hogy a versenysportot űzők mindig többet fizettek. A Dribli legyen ebben is kivétel: legyenek egyforma tagdíjak, a tehetségesebbek, a futballt komolyabban vevők se fizessenek nagyobb összeget.”
Az edzésnek közben vége, a kicsik két csapatra osztva fociznak. Általában nem egy, hanem két meccsre is sor kerül, a második a visszavágó. „Képzeld, apa – szalad hozzám Hunor –, ma sem rúgtam gólt. De legalább a mi csapatunk nyert. Igaz, amikor Soma bácsi ellen játszottunk, bizony, kikaptunk.”
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!