
Örömmámor Botoșani városi stadionjában. A moldvai csapat vereségével a CFR ismét bajnok
Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907
Mint ahogy az elmúlt években nem egyszer, kedd este a kolozsvári CFR ismét történelmet írt: zsinórban negyedik alkalommal lett Románia bajnokcsapata (a rendszerváltást követő időszakban eddig csupán az egykori Steauának sikerült egymás után hat bajnoki címet szereznie még a kilencvenes évek közepén). Újabb címvédésével a fellegváriak immár hetedik bajnoki serlegüknél tartanak, s ezzel a vidék legeredményesebb csapatává váltak, hiszen eddig a fővárosi együtteseket az örökranglistán az aradi UTA követte hat elsőséggel.
2021. május 19., 15:202021. május 19., 15:20
2021. május 19., 15:212021. május 19., 15:21
Néhány évvel ezelőtt – amikor a vasutas csapat Pászkány Árpád egykori tulajdonos távozása után az alsóházban vergődött, és a csőd szélén állt – még hihetetlennek tűnt az, hogy a CFR valaha bajnoki magasságokba emelkedjék. Ám mára már valóság lett. Sőt. A jelenlegi vezetésről – bármilyen furcsán hangzik – még azt is el lehet mondani, hogy sikeresebb, mint a régi. A Pászkány Árpád és Iuliu Mureșan nevével fémjelzett időszakban a kolozsváriak három bajnokságot nyertek (2008, 2010, 2012), a Nelutu Varga által támogatott és Marian Copilu által vezetett gárda már a negyedik címnél tart. S úgy tűnik, hogy ha valami szerencsétlenség nem történik, a sikertörténet tovább folytatódik.
Az idei szezon tavaly nyáron különben ugyanúgy indult, ahogy a korábbiak: Dan Petrescuval, bő kerettel és a bajnoki címre való esélyekkel. Csakhogy időközben sok minden történt. Közbeszólt a koronavírus, hiszen több játékos is karanténba kényszerült. Közbeszólt a sűrű program, az erőltetett menet, a kevés pihenési lehetőség – ezekből kifolyólag pedig több játékos sérülése. Így késő ősszel a szurkolók már nem azt a CFR-t láthatták, amelyet megszoktak, s az eredmények sem voltak azok, amelyeket előzőleg elvártak. Ezért közbeszólt a vezetőség is: menesztette a sikeredzőt. Azt a Dan Petrescut, akivel a csapat három bajnoki címet szerzett, zsinórban kétszer került az Európa Liga csoportkörébe, egyszer pedig a tavaszi kupaszezont is (éppen tavaly februárban) megérte. A helyére érkezett Edi Iordănescut egyesek azonnal kritizálni kezdték, hogy nem érdemes menet közben átvenni egy csapatot, amely amúgy is már „vén” (a Liga 1-ben a legmagasabb életkorhatárral rendelkező együttes) és kivénhedt. Azaz a játékosok már nem „harapnak” úgy, ahogy kell, és talán a sikeréhségük is jelentősen csökkent.
Az eredmények azonban a felgyógyult játékosok hadrendbe állásával javulni kezdtek, a táblázaton a CFR lassan beérte, majd megelőzte először a Craiovát, utána pedig az FCSB-t. De
Ráadásul néhány hete még az „örök testvérnek” és a CFR-t folyamatosan segítő szatellitcsapatnak kikiáltott Sepsi OSK is nyerni tudott a Fellegváron. Nehezen fogunk bajnokságot nyerni – mondogattuk néhányan, akik láttuk, hogy a csapat messze nem játszik olyan jól, mint egy-két évvel ezelőtt. És ezt a véleményemet most is fenntartom.
Csakhogy a román bajnokság színvonala, úgy látszik, nemhogy nőne, hanem folyamatosan csökken. Egyrészt azért, mert az elmúlt néhány évben meghatározó, hagyományokkal rendelkező csapatok tűntek el a másod- vagy harmadosztály süllyesztőjében (egyesek meg is szűntek), másrészt az együttesek költségvetése is jelentősen csökkent (így a külföldről hozzánk érkező játékosok tudása is messze elmarad azokétól, akik a kétezres évek második felében rúgták a bőrt Romániában). Talán ezért sikerült ismét bajnoki címet nyernie a kolozsváriaknak. Mert
A másik nagyágyú pedig Gigi Becali tulajdonos folyamatos tévészerepléseinek, játékosait pellengérre állító, saját edzőjét megszégyenítő közbeszólásainak (és szűk keretének) köszönhetően ugyancsak kisiklott. Mint ahogy az elmúlt hat évben minden alkalommal. A CFR tehát nyert, ismét bajnok lett, de talán inkább annak tulajdoníthatóan, hogy az ellenfelek még gyengébbek voltak. Emlékszem, néhány évvel ezelőtt az egyik CFR-játékos egy interjú alkalmával bizalmasan a következőket mondta nekem: hidd el, hogy ha a kispad elé egy botot szúrtak volna le, mi akkor is bajnokok lettünk volna, mert éreztük, hogy a csapat sokkal jobb, egységesebb, mint az összes többi. Tudom, ez azért túlzás, de az elmúlt két meccsen (a Craiova és a Botoșani ellen) mindez ismét eszembe jutott látva azt a küzdeni tudást, futásmennyiséget és akaratot, amelyet Păun, Deac és társai nyújtottak a gyepen.
A CFR végül még az ellenfelek szerint is megérdemelten nyerte e rendhagyó, sok mérkőzéssel tarkított, koronavírus-járvánnyal nehezített bajnokságot. Még akkor is, ha egyesek viccesen (minden tréfának fele igaz!) azt mondták, hogy az FCSB, a CFR és Craiova közül leginkább a Sepsi érdemelte meg volna a bajnoki címet (valószínűleg jövőre már a háromszéki csapattal is számolni kell majd).
A csapat ugyanis a pihenésre, a regenerálódásra, a nemzetközi kupameccsekre és a következő bajnokságra koncentrálhat. Mint ahogy a klub vezetősége is már a jövő szezonre gondol. Hogy milyen kerettel és szakmai stábbal indul az együttes, azt most még nem lehet tudni, de remélhetőleg olyannal, amely az ötödik bajnoki címet is behúzza.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!