
Felhőtlen öröm a fellegvári stadionban. Zsinórban ötödször hódította el a bajnoki címet a kolozsvári vasutas csapat
Fotó: Somogyi Botond
A kolozsvári vasutascsapat zsinórban az ötödik, összesítésben a nyolcadik bajnoki címét ünnepelte a vasárnap esti mérkőzést követően. A szurkolók körében az öröm felhőtlen volt a lefújást követően, de kérdés, hogy a jelenlegi keret mit ér majd a nyári nemzetközi kupaszereplés során.
2022. május 17., 09:522022. május 17., 09:52
2022. május 17., 11:002022. május 17., 11:00
Úgy gondoltam, vasárnap este otthon maradok. Nem megyek meccset nézni. A CFR-nek a bajnokság során volt 17 pont előnye, a rájátszásba jutást követően a pontfelezés következtében pedig még mindig maradt 8. Aztán lassacskán olvadozni kezdett, hogy a végére már csak kettő maradjon. Néha meg vagyok szentül győződve, ennek így kell lennie.
Most sem történt ez másként. Pedig ha a CFR egész éves formáját vesszük alapul, már rég megnyerhette volna a bajnokságot. Mint ahogy ez más európai országokban nem egyszer előfordul.
Most is biztos voltam abban, hogy azért marad a végére minden, hogy az amúgy rendkívül gyenge színvonalú bajnokság izgalmasabb legyen. – Ha tavaly a Krajova ellen az utolsó mérkőzésen idegenben kellett kivívni a hetedik bajnoki címet, most miért lenne másképp? – tettem fel a kérdést. De a szombat esti Voluntari–FCSB mérkőzés eredménye mindent megváltoztatott. És nem csak én éreztem így. Állítólag a szálloda – ahol a CFR-játékosok voltak elszállásolva – a hazaiak egyenlítő góljára „felrobbant”: más jellegű tétje lett a vasárnap esti mérkőzésnek. Ha nyer a kolozsvári együttes, ismét bajnoki címet ünnepelhet – hazai közönség előtt. Amelyre sem tavaly, sem tavalyelőtt nem volt példa.
Így hát azonnal a számítógéphez léptem, s megvettem a jegyet másnapra. – Biztos, hogy elkapkodják a jegyeket, s másnapra egy szál sem marad – gondoltam. De tévedtem. A jegyek ugyan rohamosan fogytak, de a végére még jócskán maradtak. Igencsak meglepődtem, hiszen évekkel korábban erre nem volt példa: amikor a CFR-nek hazai pályán esélye volt bajnoki címet ünnepelnie, a lelátók mindig megteltek. Akkor is, amikor még lehetett használni a kapu mögötti részt is, ez ugyanis még 5–6 ezer hellyel nagyobb befogadóképességet jelentett. Akkor 21 ezren is kíváncsiak voltak a nagy eseményre, vasárnap este még 16 ezren sem voltak jelen a Krajova elleni mindent eldöntő összecsapáson.
Pedig milyen jól kezdődött a mérkőzés.
Csak az újságírópáholyban mögöttem ülő Dan Filoti és társa, Decebal Rădulescu, a Digisport két „sportszakértője” ült kővé meredten a széken. Mintha nem akartak volna hinni a szemüknek (valószínű így érezhetett piperai juhász sorstársuk is Bukarestben). Bezzeg mellettük Vasile Miriuță nem fogta vissza magát: örömében CFR-sállal a kezében ugrált, mint egy nagy gyermek.
A mérkőzés vége, mint ahogy a Dan Petrescu-érában mindig, nehézre és izgulósra sikeredett. A második gól után percekig tartó mexikói hullám is elült. De ezúttal az idén többször is megtapasztalt ellenfélegyenlítés elmaradt. S a bajnoki cím, immár zsinórban ötödik alkalommal (összesítésben nyolcadik) a nagy riválisok, a bukaresti sportújságírók bánatára ismét a vasutasok nyakába került. Ráadásul úgy, hogy nemcsak az öt egymás után megnyert elsőséggel dicsekedhetnek, hanem azzal is, hogy újból történelmet írtak: egy bajnokság alatt 95 pontot eddig egyetlen csapat sem szerzett, Deac és társai 39 mérkőzésből 30-at megnyertek.
S bár úgy éreztem, idén kissé fásultak voltak a szurkolók, a meccsekre mintha kevesebben látogattak volna ki a szezon során, a döntő mérkőzésre sem telt meg a stadion, a lefújást követően a pályát pillanatok alatt elözönlötték a drukkerek. Előkerültek a pezsgősüvegek, folyt a sör, a fényképezés, az önfeledt ünneplés. A bajnoki serleg átvételét követően a konfettieső után a játékosok a szurkolókkal együtt tovább énekeltek, s hamarosan a sokak által várt tűzijáték is kezdetét vette.
Megvan tehát a zsinórban szerzett ötödik, összesítésben a nyolcadik kolozsvári bajnoki cím. De vajon mit ér ez a siker majd a nyáron kezdődő nemzetközi kupaszereplés során?
Az első körben különösebb gond nem lehet, hiszen Camora és társai (július 5-6-án, valamint 12-13-án) gyengébb csapatok ellen kezdhetnek, mint például a szinte ismeretlen Batumi, Shkupi, Klaksvik, Zrinjski, Koper stb. A lehetséges 15 csapat közül a legerősebb az új lengyel bajnok, a Lech Poznan. Ha ezt a kört sikerrel veszi majd a fellegvári alakulat, a második során sem lesznek bivalyerős ellenfelei. A Dudelange, a Haifa, Linfield, The New Saints verhető ellenfeleknek minősülnek, ám ebben a kalapban is lesz egy mumus, a svájci bajnok, amely a Basel és a Young Boys előtt tudott végezni a kantonok országában. Ha Dan Petrescu csapata a sorsolás alkalmával ezt is elkerüli, s a második párharcot is sikerrel veszi, már bejutott a Konferencia Liga csoportkörébe. Innen kezdve viszont rendkívül nehéz dolga lesz. Mert
igaz, itt is lehet szerencséje, s akkor a Qarabag vagy a Malmö jelentheti a mentőövet. S ha csodák csodája a vasutasok még a harmadik kör után is állva maradnának, következik majd a Bajnokok Ligájának rájátszása. A play-offban pedig olyan nevek szerepelnek a listán, mint …de ezt inkább most hagyjuk.
Inkább örvendjünk az újabb bajnoki címnek. S reménykedjünk, hogy a CFR vezetősége a nyáron olyan játékosokat szerződtet a klubhoz, akik nem számbelileg fogják gyarapítani az amúgy is népes játékoskeretet, hanem akik minőségi ugrást tudnak biztosítani a kolozsváriak játékának. A hatékony nemzetközi szerepléshez erre feltétlenül szükség lesz.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!