
Az Oltchim Râmnicu Vălcea kézilabdacsapat megszűnése után a nemrég alakult bukaresti CSM első alkalommal indult a Bajnokok Ligája sorozatban, és a hét végén megrendezett Final Fourt meg is nyerte. A Győri Audi ETO csapatának nem sikerült harmadik alkalommal is elhódítani a trófeát.
2016. május 19., 18:032016. május 19., 18:03
Nagyobb szomorúságot és idegesítőbb végkifejletet nem is hozhatott volna a Papp László Sportarénában rendezett Final Four: magyar–román döntőt követően bukarestiek örülhettek a zsúfolásig megtelt budapesti lelátók előtt. – Nyert volna inkább a Szkopje vagy a Podgorica – mondogatták a rendkívül csalódott magyar szurkolók.
Pedig a szezon nem úgy indult, hogy a magyar fővárosban magyar–román döntőt fognak játszani. A CSM története során először iratkozott be a Bajnokok Ligájába, ráadásul idény közben cserélt edzőt, a középdöntő csoportjában csupán az utolsó, továbbjutást érő negyedik helyet tudta megszerezni, az elődöntőbe kerülésért pedig az addig veretlen Rosztov Don csapatával került össze. Ám minden nehézségen túltette magát, a Final Four elődöntőjében már olyan magabiztossággal és különbséggel verte az addig ellene a középdöntőben két alkalommal is győzedelmeskedő Vardar Szkopjét, hogy az intő jel lehetett bárki számára.
A győri csapat nyilván úgy indult neki a kiírásnak, hogy minél előbb végezzen, de az őszi sérüléshullám igencsak visszavetette a Rába parti együttest: leginkább Tomori Zsuzsa és Görbicz Anita játéka hiányzott az együttesből. Ám mindezek ellenére a csapat Martin Ambros vezetésével beverekedte magát a legjobb négybe, a budapesti elődöntőben pedig heroikus küzdelemben megverte a címvédő, nagy esélyesnek kikiáltott Buducsnoszt Podgoricát. Ez a teljesítmény, valamint a két további sérülés (a szélső Hársfalvi Júlia és az átlövő Sulland) annyira megfogta az együttest, hogy bár a döntőben többször is vezetett, a rendes játékidő és a hosszabbítás hajrájában is képtelen volt maga felé billenteni a mérleg nyelvét.
„A szerencse is hiányzott, de erre a teljes szezon során is volt példa. Többször is vezettünk, de az ellenfél utolért minket. Nagy meccset játszottak a bukarestiek. Természetesen büszke vagyok a játékosaimra, de támadásban nem voltunk kellőképpen jók itt a végén” – mondta Ambros Martín. „Bár veszítettünk és jelenleg még fáj ez a vereség, elismerés illeti a játékosaimat, mert végig küzdöttek. Nehéz feldolgozni, hogy harmadszorra nem sikerült megnyerni a BL-t, hiszen gyakorlatilag nem veszítettünk meccset a Final Fourban. A fájdalmas vég ellenére büszkének kell lennünk a lányokra, mert magas színvonalon teljesítettek.”
A román csapat sikerkovácsa, a dán Kim Rasmussen így értékelt a mérkőzést követően: „el sem lehet képzelni, mekkora munka volt egy ilyen atmoszférát, hozzáállást előidézni a csapatnál, hogy ilyen együttesekkel, ilyen hangulatban is felvegyük a küzdelmet. Hogy számítottam-e erre, amikor átvettem a csapat irányítását? Természetesen azzal a céllal érkeztem a bukarestiekhez, hogy megnyerjük a BL-t, ám az utat nem láttam előre. De végül megcsináltuk. És megérdemeltük! Hogy így játszottunk és ilyen eredményt értünk el, azt bizonyítja, hogy jól végeztük a dolgunkat.” Talán egyetlen dolognak lehet örülni magyar szempontból a bukaresti győzelmet követően: a Magyar Kézilabda-szövetség Kim Rasmussennel is tárgyal a magyar válogatott szövetségi kapitányi posztjáról. A dán szakember a lengyel válogatottat az utóbbi két vb-n negyedik helyig vezette.
EHF-kupagyőztes a Dunaújváros
Nem maradt kupagyőzelem nélkül a magyar női kézilabda: a Dunaújváros 17 év után nyert ismét európai klubtrófeát, ráadásul 13 év után szerepelt újra nemzetközi fináléban. Ez az EHF-kupa-győzelem a klub fennállásának negyedik sikere, előtte három európai kupában végzett az élen (1995: KEK, 1998: EHF-kupa, 1999: BL). Magyar női csapatok ezzel együtt már összesen 15-ször diadalmaskodtak az európai porondon. A BL-ben, illetve a jogelőd BEK-ben 1982-ben a Vasas, 1999-ben a Dunaferr, 2013-ban és 2014-ben a Győr, a KEK-ben 1978-ban az FTC, 1981-ben a Bp. Spartacus, 1995-ben a Dunaferr, 2011-ben és 2012-ben az FTC, az EHF-kupában pedig 1995-ben és 1996-ban a DVSC, 1998-ban a Dunaferr, 2005-ben a székesfehérvári Cornexi és 2006-ban az FTC ült fel a trónra.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!