
Fotó: Halmágyi Zsolt
Hétéves fennállása talán legsikeresebb idényét tölti a Brassói Corona Wolves jégkorongcsapata: a Farkasok a Mol-liga döntőjében hat mérkőzésre kényszerítette a végső győztes Érsekújvár csapatát. A brassóiak a bajnokságban is legalább döntősek szeretnének lenni, de elérkezettnek látják az időt arra is, hogy megnyerjék történetük első bajnoki címét.
2014. március 28., 13:442014. március 28., 13:44
2014. március 28., 13:442014. március 28., 13:44
Alaposan megizzadtak a brassóiak a bajnoki elődöntő első, gyergyószentmiklósi mérkőzésén, de a 4–3-as vendéggyőzelmet hozó találkozó kiegyenlítettsége azzal is magyarázható, hogy a Farkasok a Mol-liga döntőjének fáradtságával léptek jégre. A magyar–román–szlovák hokiliga döntőjének „tervezett” forgatókönyvét ugyanis rendesen felborította a Kari Rauhanen által vezényelt kék-sárga együttes. A címvédő és alapszakaszgyőztes Dunaújvárosi Dab.Docler ugyanis öngólt rúgott azzal, hogy a brassóiakat választotta elődöntőbeli ellenfélnek, a Cenk-alattiak 3–1-es összesítéssel intézték el a korábbi sokszoros magyar bajnokot. De megszenvedett a Coronával a világelithez tartozó szlovák jégkorong képviselője, az Érsekújvár is a döntőben. Miután 3–1-es vezetésnél saját csarnokába várta a brassóiakat, szinte mindenki elkönyvelte, hogy ott ér véget az idei Mol-ligás menetelés. A vendégek azonban 3–2-es győzelmet arattak, még egy brassói kiszállásra kényszerítve ellenfelüket. Akiket zsúfolt ház, 2500 néző fogadott a döntő hatodik mérkőzésén, s immár inkább a mindent eldöntő hetedik mérkőzésnek állt a zászló. Óvatosan, de ebben reménykedett a meccs előtt Olti Zoltán, a brassóiak menedzsere is. „Az előzetes terveinket már bőven teljesítettük a döntőbe jutással, de nem tagadom, időközben megnőtt az étvágyunk. A csapat felnőtt a feladathoz, s talán az sem mellékes, hogy jóval fiatalabbak vagyunk, mint az érsekújváriak, így a regenerálódás is könnyebben mehet” – fogalmazott a csíkszeredai származású sportvezető, aki két szezonja vette át a klubirányítást a másik „alapító atyától”, Miklós Ervintől.
Ezúttal azonban még a rutin diadalmaskodott az elfogódottság fölött, a mérkőzés közepénél a felvidéki gárda már 3–0-ra vezetett. A hazai csapat a második harmadban szépített, de több gólra már nem futotta erejükből. Két és fél perccel a vége előtt a Corona Polc kapus helyett is mezőnyjátékost küldött a jégre, az egyenlítés azonban nem sikerült, az érsekújváriak pedig az utolsó másodpercekben betaláltak az üresen hagyott brassói kapuba (4–1). „Talán érthető, hogy kicsit most csalódott vagyok, de holnapra biztosan másként érzek majd” – mondta a találkozó utáni percekben a Corona finn szakvezetője.
Ez a lelkiállapot jellemezte Olti Zoltánt is. „Szép lett volna győzni, de a körülmények ismeretében cseppet sem lehetünk elégedetlenek – mondta. – Ez a csapat ma már meghatározója a hazai hokinak, s most az a célunk, hogy megtörjük a Csíkszeredai HSC hegemóniáját.” A célkitűzés sportszempontból is figyelemre méltó, ám még inkább az, ha az együttes történetét és jelenlegi összetételét is bevesszük a pakliba. A Coronát ugyanis hét éve csupa olyan csíki és gyergyói játékosokból verbuválták, akik már pályafutásuk vége felé közeledtek, vagy nevelőegyesületük nem tartott rájuk igényt. A helyzet generálta feszültség mára sem illant el teljesen. A székelyföldi klubok az utánpótlás nevelés anyagi és erkölcsi szempontjait emlegetik, ám ennyi idő alatt a világ legjobb játékosneveldéje sem lenne képes teljes generációt jégre küldeni. No meg amúgy is ritka holló a teljes mértékben saját nevelésű csapatok esete. „Sokkal fontosabb, hogy Brassó egyre inkább a magáénak érzi a csapatot, a játékosok pedig egyre jobban érzik magukat Brassóban – tartja Olti. – Az idei szereplésünk alapját a korábbi edzőnk, a svéd Greg Lindquist által végrehajtott nyári fizikai felkészülés képezi, idén sokkal kevesebb volt a sérültünk, ezért folyamatosan lehetett építeni a csapatjátékot. A játékosként is meghatározó Piszarenko vezényletével immár közel 300 főt számláló gyerek- és ifjúsági csapataink vannak, Brassóból, Sepsiszentgyörgyből, de még Kézdivásárhelyről is járnak hozzánk hokizni.”
Plusz a brassói közönség is átmegy lassan a színházi nézelődő státusából hokiszurkolóba. Amit – tekintve a sportág cseppet sem egyszerű szabályrendszerét – jégkorongberkekben a fejlődés kétségbevonhatatlan jeleként tartanak számon.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!