
Fotó: MTI
2016. június 24., 22:512016. június 24., 22:51
Úgy tűnik, egy időre minden megváltozott. A kilencvenes években, amikor a román válogatott aranykorát élte, és sorra jutott ki a világversenyekre, a romániai városokban éjjel képtelenség volt aludni. Alig vártam, hogy Hagi és társai búcsúzzanak a küzdelmektől, mert különben az egész település felfordult. Az utcákban randalíroztak a részeg szurkolók, sokszor pedig döngették a kapukat és az ablakokat is, mert tudták, hogy a házban magyarok laknak. Közben fájdalmas szívvel ültem otthon, és nézegettem, nézegettük amint a magyar válogatott a negyedik vagy éppen az ötödik kalapból várja az újabb selejtezőcsoportokba való besorolást. Akkor úgy gondoltam, s valószínűleg nem voltam egyedül, hogy ez mindig – vagy legalábbis nagyon hosszú ideig – így lesz.
Nos, mintegy húsz évet tartott, de a helyzet most változott. A román válogatott történelmi vereség után búcsúzott az Európa-bajnokságtól, és – ahogy egyes román szakemberek fogalmaztak – a hátsó kapun távozott a franciaországi kontinensviadaltól. A búcsúnak nyilván számos oka van. Az egyik az, hogy a román csapatok közül szinte egyiknek sincs stabil anyagi háttere, a játékosok folyamatosan aggódnak, mikor viszik el a klubtulajdonosokat a börtönbe, megkapják-e következő havi fizetésüket. A külföldre szerződöttek pedig többnyire a kispadot koptatják, ráadásul nem is topbajnokságok meghatározó együtteseinél. Ha csupán ezeket vesszük figyelembe, nem is lehet csodálkozni. Amin viszont mostanában elgondolkodom az az, hogy míg korábban a románok szívvel-lélekkel harcoltak a „trikolórért”, és apai-anyait beleadtak a győzelemért, addig ez a lelkesedés az utóbbi években alábbhagyott. Még a selejtezőcsoportbeli magyarok elleni budapesti mérkőzésen sem láttam semmit abból az elszántságból, amit korábban egy ilyen mérkőzésen. Sőt, mintha megfordult volna a kocka. Inkább a magyar játékosok játszanak mostanában szívből, ami jó néhány évvel ezelőtt nem volt jellemző.
A változást a román riporterek is észrevették. Példának az albánokat hozták fel, akik az utolsó mérkőzésükön – bár továbbjutásra győzelem esetén sem számíthattak – mindent egy lapra tettek fel, és hazájukért odaadóan játszottak. A kicsikart – amúgy megérdemelt – győzelmet pedig úgy ünnepelték, mintha Eb-t nyertek volna. Ehhez persze azt is tudni kell, hogy az együttes tagjai közül többen nem is Albániában születtek. Giani de Biasi olasz szövetségi kapitány sorra járta a külföldi bajnokságban szereplő, már Nyugaton született albánokat, hogy fogadják el a válogatottba való meghívót. A „kolduló” körút sikerrel járt, a kis balkáni válogatott pedig történelmi tettet hajtott végre: selejtezőcsoportjából kijutott az Eb-re, ott pedig első góljával megszerezte első győzelmét is. A románoknak pedig 68 év után újból fejet kellett hajtaniuk az albánok előtt.
A kocka pedig fordult. A román városok utcái kiürültek, a magyar közterek pedig benépesültek. Ami különben nem is csoda, hiszen az emberek ki voltak éhezve a sikerre. A magyar labdarúgás ugyanis az utóbbi három évtizedben nem kényeztette el a szurkolókat. Ugyan a magyar játékosok sem topcsapatok tagjai, sok esetben koptatják a kispadot külföldön, mások hazaigazoltak a több játéklehetőség miatt, ám a csapategységet, a küzdeni akarást, a szívből-lélekből jövő játékot – úgy tűnik – ezúttal nem érheti kritika. Mint ahogy a szövetségi kapitány és a szakmai stáb munkáját sem.
Lehet, hogy szombat este csupán egy háromszázezer lakosú ország antifutballt játszó együttesével játszottunk döntetlent, de ezt az eredményt is úgy ünnepelték a magyarok Kárpát-medence-szerte, mintha győztünk volna. És valóban győzelem volt. Senkit nem érdekelt, milyen kínkeserves munkával szereztük meg az egy pontot, mindenki szeme előtt az lebegett, hogy – függetlenül a további mérkőzések eredményétől – a magyar csapat továbbjutott. Ezt pedig tavaly nyáron a legvérmesebb szurkoló sem gondolta volna. Csak legszebb álmában. Az álom pedig valóra vált.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!