
Színjátszó körökön vett részt, második helyezést ért el országos népdalversenyen, az iskolában szerette a biológiát, a színjátszás mellett érdeklődött az orvosképzés iránt is. Közben állandóan futballozott. Végül a kolozsvári testnevelési szakra felvételizett, ahol másodéves korában kezdett el rögbizni. A székelyföldi Matei Linda (portrénkon) válogatott rögbissel beszélgettünk.
2015. december 03., 09:492015. december 03., 09:49
– Érettségi előtt a színi egyetemre és orvosira is készültem, szerettem volna fejleszteni a népdalénekléssel kapcsolatos vonalat is. De amikor valaki megkérdezte, mi az, amit a leginkább szeretek, s amit éjjel-nappal is szívesen csinálnék, akkor rögtön rávágtam, hogy fociznék. Így kerültem a kolozsvári testnevelési szakra, hogy a focit folytassam.
– Mióta fociztál? És hogy kötöttél ki a rögbinél?
– Gyerekkorom óta, fiútestvéremmel, osztálytársaimmal és úgy általában mindenkivel fociztam. A Salamon Ernő Gimnáziumban addig erősködtem, ameddig a kedvemért a tanárok belementek: legyen az iskolának női focicsapata. Meghívtak, hogy játsszak a szentegyházi Vasas Femina női csapatban, de rossz volt az időzítés. Ugyanis Gyergyószentmiklósról sokat ingáztam Székelyudvarhelyre az edzésekre, közben iskolába, színjátszó körökre, népdalversenyre jártam. Így a foci néhány hónap után abbamaradt. A testnevelési szakon szerettem volna folytatni, de ez különböző okok miatt nem sikerült. Szerencsém volt, hogy az egyik tanár megkérdezte, nem állnék-e be a rögbi csapatba, mert nagyon gyors vagyok. Azóta hiszem: ennek így kellett történnie.
– Az emberek általában durva sportként jellemzik a rögbit. Aki rád néz, egy szép, törékeny, csinos lányt lát, akit sokkal inkább el tud képzelni egy divatbemutató kifutóján, mint egy sáros pályán egy ovális labdával lökdösődni. Nincs ellentmondás a kettő között?
– Dehogy nincs. Fiúk között nőttem fel, fiús voltam, úgy is öltözködtem, viselkedtem. Alig egy-két éve adok arra, hogy női külsőm legyen, ugyanis idővel felnőttem, és rájöttem, mégiscsak hölgy vagyok. De a pályán nem érdekelnek a körülmények. Ott repülök, és nem számít, hogy vannak nálam 30–40 kilóval súlyosabb sportolók. Bár énazt mondom: inkább pszichikailag nehéz sport, mint fizikai értelemben.
– Mit szóltak a szüleid?
– Édesanyám megijedt. Rögtön azt mondta, el fogom törni a vállam. Ugyanis korábban háromszor tört el a vállkulcscsontom, ilyen típusú gyermek voltam. Részben igaza is volt, mert jelen pillanatban le vagyok sérülve, várom, hogy megműtsék a lábam.
– És mit mondanak a srácok, akik meghallják, rögbis vagy?
– Elsőre nem hiszik el, mivel foglalkozom, mert nem vagyok egy kigyúrt, testes alak. Aztán furcsállják is, hiszen a rögbi kontaktsport, ahol bizony vannak kemény ütközések is. Igaz viszont az is, hogy mi nem a 15-ös rögbit játsszuk, hanem a 7-est, ennyien vagyunk a pályán. Itt kevesebb a kontaktus, inkább az ügyesség és a gyorsaság számít. Néhány éve megpróbálkoztak a 15-ös rögbivel is, ám ez nem vált be, így Romániában a 7-es rögbinél maradtak.
– Jelenleg a kolozsvári U csapatában játszol. Az U-ról többnyire mindenkinek a foci- vagy a kosárlabdacsapat jut eszébe. Mennyire ismernek el benneteket a klubnál?
– Keveset tudnak rólunk. Az U-nál a 15-ös férfi rögbicsapat az elismert. Amikor megérkeztünk mi, kis lányok, szép szavakkal nehezen lehet elmondani, hogyan vélekedtek rólunk. Azóta bizonyítottuk képességeinket, de még így is: a 30 férfi rögbisből alig öten vannak, akik köszönnek nekünk az utcán, a többiek nem nagyon vesznek emberszámba.
– Hány csapatos a bajnokság? Miként szerveződik?
– Jelenleg csupán háromcsapatos bajnokság van. Április környékén kezdődik, és általában októberben fejeződik be. Az idei év kivételt jelent, mert még novemberben is tart a bajnokság különböző szervezési problémák és a válogatott felkészülési edzőtáborai miatt. Nyáron Románia Európa-bajnokságon is részt vett, az U-tól például hét játékos került be a keretbe.
– A férfiak nemrég a világbajnokságon szerepeltek, az erős középmezőnyhöz tartoznak. Hol tart a női válogatott? És milyennek látod a magyar csapatot?
– A 7-es rögbi Eb-n idén Litvániában a román női válogatott negyedik helyet érte el, tavaly harmadikok voltunk. Azért fogalmazok így, mert himlő miatt nem kerültem be az utazó keretbe. Az idei év sajnos nagyon peches volt számomra. A magyar csapat egyelőre gyengébb, mint a román, de sokat fejlődtek az elmúlt időszakban, egyre jobbak lesznek.
– A hazai bajnoki meccseken és az Európa-bajnokságon kívül szoktatok-e más nemzetközi mérkőzéseket vívni?
– Igen, az első ilyen megmérettetés számomra az Athén-kupa volt, ahol másodikok lettünk. Számomra egy álom volt, hiszen akkor ültem először repülőgépen, ráadásul a mérkőzéseken kívül eljutottam számos múzeumba, megcsodáltam a görög kultúra fellegvárát, Athént. Idén egy franciaországi tornán játszottunk a válogatottal. Itthon pedig a klubbal minden évben részt veszünk a Zalatna-kupán.
– Ritka történet a tied, hiszen felnőtt korban kezdtél neki annak a sportágnak, amelyben rövid idő alatt válogatott is lettél…
– Ez igaz, az élsportolók döntő többsége gyermekkorától kezdve űzi azt a sportágat, amelyben később kiváló lesz. Az én esetemben ez nem így történt. De úgy érzem, Isten akarata volt, hogy a testnevelési szakra kerüljek, s itt egy tanárnak köszönhetően megismerkedhessek a rögbivel. Húszéves voltam, amikor először fogtam labdát a kezembe, rá egy évre már hívtak a válogatottba.
7 fős rögbi
1883-ban kezdték játszani Adam Haig skót hentes ötlete alapján, teljes pályán 7-7 fős csapatok mérkőznek kétszer hét percen keresztül. Ez a játékforma nagyon gyors, látványos. Három játékos alkotja a tolongást és a futók számára is nagy terület adott a támadáshoz. A versenyek torna formájában kerülnek megrendezésre. Leghíresebb a Hong Kong Sevens.
– Milyen volt átállni a kerek labdáról az oválisra?
– Nagyon furcsa: nem tudtam irányítani, sokat bosszankodtam. Soha nem lehet kitalálni, hogy amikor leesik, merre pattan. Természetesen lehet uralni, irányítani a labdát, de ehhez sokat kell gyakorolni, nekem persze még többet.
– A székelyföldi csapatokat több sportágban is mérkőzés közben szidják a lelátóról. Neked nem volt bajod amiatt, hogy Székelyföldről származol és egyetlen magyar vagy a válogatottban?
– Sokan tették fel nekem ezt a kérdést, mindig azt válaszolom, hogy nem. Aztán később elmélyedek magamban, és magamtól is megkérdem. Persze ugratnak sokszor azzal, hogy „unguroaica”, és Pista nevet is aggatnak rám, de nem rossz szándékkal.
Iaşi-ba került a bajnoki cím
Az idei bajnokság döntőjére Paşcani-ban került sor, ahol a helyi csapat a juniorok között első lett. A felnőtteknél a iaşi-i csapat emelhette magasba a bajnoki serleget. Mindkét kategóriában csupán három-három csapat vett részt. A november 8-án tartott díjkiosztó ünnepségen jelent volt a Román Rögbiszövetség elnöke is, Hari Dumitraş.
– Edzésre jársz, bajnokin veszel részt, válogatott sportoló vagy. Közben egyetemista is. Hogyan lehet összeegyeztetni ezeket?
– Másodéves koromban kezdtem rögbizni, akkor nagyon nehéz volt, mert közeledett a harmadév, kellett írni az államvizsga dolgozatot, ráadásul rengeteg órám is volt. Reggeltől estig úton voltam. Óriási hátitáskám volt, amelyben mindennek el kellett férnie: az egyetemi kurzusok, a kosárórára, atlétikára, valamint más egyetemi órára a felszerelések, ugyanakkor pedig a rögbis cuccok. Naponta többször kifáradtam, délután edzésem volt, estére kifacsarva értem haza. Mindezek mellett tanultam: jó jegyeim miatt állami ösztöndíjat is kaptam. Jelenleg könnyebb beosztani az időmet, mert mesterizek, és több szabadidőm van.
– Más sportágban sokan szeretnék, ha külföldi csapatokba kerülnének. Itt is elképzelhető ilyen igazolás?
– Csapattársak között ritkán szóba kerül, hogy milyen lenne külföldön játszani, de eddig még tőlünk senkit nem kerestek meg más klubok részéről. A válogatott menedzserének azonban nemrég olyan ötlete támadt, hogy a minél nagyobb ismertség érdekében a Facebookon mindegyikünk készítsen magáról egy hivatalos oldalt. Jó elképzelésnek tartom, úgy gondolom, ki kell használnunk az internetes világnak az előnyeit. Így tudnak minket a leghamarabb megismerni. Ha egy külföldi menedzser például szeretne egy posztra szerezni egy játékost klubjához, akkor ez jó kiindulási pont lehet számára.
– A sportolásból nagyon jól meg lehet élni, ha magas szinten űzik. Mennyire igaz ez a rögbire?
- Ha nem lennének később más terveim is, mint például családalapítás, akkor azt lehet mondani, hogy meg lehet élni. Egyetemistaként mindenképpen, különben már nagyon nehezen.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!