Története legnagyobb sikerét aratta az idei férfikosárlabda-bajnokságban a Maros KK együttese. A „surranópályán” szinte célba érő együttestől immár kimondatlanul is aranyérmet várnak a marosvásárhelyi szurkolók.
2013. június 27., 20:152013. június 27., 20:15
Lényeges változásokkal indult a 2012-13-as kosárlabda idény Marosvásárhelyen. Új elnök „költözött” a Ligetbe: Szalkay József korábbi klubvezető egészségi okokra hivatkozva visszalépett, helyettese – szoros szavazás után – Cornel Lungu helyi vállalkozó lett. Az új vezető első és leglényegesebb feladata az volt, hogy megtartsa vezetőedzői tisztségében a szerb Szrecsko Szekulovicsot, akit tavaly idény közben Déri Csaba helyettesítésére hoztak el a magyar bajnokságból. A 2011–12-es idényben hazai szintű sztárokkal és sztárocskákkal megtűzdelt csapatot örökölt Szekulovics, aki az első két hatalmas bravúrja után nem tudta igazán kézben tartani az együttest. Több konfliktus után még a bálványnak tartott Cooley is „megszökött” Vásárhelyről, a hátsó ajtón távozása volt a helyi szurkolók legnagyobb csalódása.
Szabad kéz az edzőnek
A magyar bajnokságban korábban már aranyig jutó edzőnek teljesen új csapatot kellett építenie: csak Liviu Dumitru és Baczó Balázs maradt, illetve néhány fiatal tehetség az U18-as csapattól. Visszatért Marosvásárhelyre Jakab Krisztián, Teodor Jucan áthelyezte a székhelyét Szászmedgyesről Marosvásárhelyre, majd sorra érkeztek a légiósok. A szerb kosárlabda ismerői tudják: ott nemigen szeretik az amerikai stílust, Szekulovics ennek megfelelően sorra igazolta le honfitársait. Szabad kezet kapott az elnöktől és az időközben kinevezett Bruno Roschnafsky menedzsertől – utóbbi érkezését a mai napig sokan nem értik, de mivel marad még egy idényt, bizonyíthat.
Elsősorban Cooley hatéves „dominanciáját” kellett elfeledtetnie az új játékirányítónak, Matija Cseszkovicsnak, mellette Branko Csuics volt a nagy meglepetés. Csuics Kolozsvárral bajnokságot nyert, aztán négy év után Temesvárt választotta, hogy közelebb legyen a családjához, 2012 ősze pedig már a Maros parton találta a 35 éves játékost. Irányítónak Daniel Tudosăt sikerült leigazolni, újabb nagy dobásnak pedig Vaidotas Peciukas szerződtetése tűnt. A litván triplagyáros 2009-2010-ben már játszott egy évet a ligeti sportcsarnokban, a szurkolók nem felejtették el. Szekulovics pedig magával hozta Magyarországról a kissé mackóalkatú Andrija Csiricset, és került két beállós is: a nagyon fiatal szerb Darko Balaban és a nigériai Temidayo Adebayo, aki szintén kevés tapasztalattal rendelkezett. Utóbbi nem is tudta megszokni az európai stílust, a szerb fiú pedig egy mérkőzésen villant, aztán eltűnt a süllyesztőben.
Sorsforduló Brazi-on
A Románia-kupa kudarca után – a csapat az első csoportkörben Nagyváradtól vereséget szenvedve nem jutott tovább – következett az első hazai mérkőzés, amelyet azóta is emleget az immár román bajnoki ezüstérmes edző, ugyanis csapata hazai környezetben 13 pontos vereséget szenvedett a döntőről álmodozó Temesvártól egy olyan találkozón, amelyen végig alárendelt szerepet töltött be. Ekkor már sokan – még a klub vezetőségéből is – temetni kezdték a csapatot. Tisztában volt mindenki, hogy az első három fordulóból: azaz Temesvár, a címvédő Ploieºti és afantasztikusan erősítő Szászmedgyes ellen egy győzelem is bravúr lenne – ezt mindenki Temesvár ellen várta. Ennek megfelelően az elnökség is a rájátszásba kerülést tűzte ki célul az alapszakasz végére.
Brazi-on viszont olyasmi következett, amire senki sem gondolt: hosszabbításos Maros KK győzelem a szenzációsan játszó Balabannal a főszerepben – 13 pont és 19 (!) lepattanó –, aki beárnyékolta a volt „tigrist”, Románia egyik legjobb centerét, Virgil Stănescut, Cseszkovics pedig Adrian Tudort szorította háttérbe. Ezt követően megélénkült a Dzsungelként ismert marosvásárhelyi sportcsarnok, jött Medgyes ellen egy újabb fantasztikus és sima győzelem, amely mindenkinek szárnyakat adott a Maros partján. Már akkor majdnem bajnokként ünnepelték a csapatot a szurkolók, kevesen gondolhattak arra, hogy 2013 június 4-én hajnalban szintén majdnem bajnokként fogadják majd őket az elveszített döntősorozat után.
A csapat ugyanis továbbra is szárnyalt, elsősorban a távoli dobásokkal „végezték ki” az ellenfelet, Csuics varázsolt, irányított, vitatkozott a bírókkal, a többiek pedig szépen csendesen teljesítették a feladatokat.
Amikor azonban vízumproblémák miatt Szrecsko Szekulovicsot nem engedték vissza az országba – a papírok három hét alatt készültek el – csapata két nyerhető mérkőzést is elveszített: előbb Tg. Jiun, majd hazai környezetben a Bukaresti CSM ellen kapitulált. Ez volt azonban az utolsó hazai vereség a bajnoki nagydöntő második mérkőzéséig, azaz több, mint fél éven keresztül veretlen maradt saját közönsége előtt a kék-fehér alakulat.
Ezüstérmes bajnokok
Szekulics visszatérése után Kolozsvár volt az első áldozat, aztán egy halomra sérült csapattal súlyos pofonba szaladtak bele a meglepetés-éllovas Nagyvárad otthonában. Télen több változást is eszközöltek a csapatnál, megváltak a két gyengén teljesítő centertől, Temesvárral elcserélték Daniel Tudosăt Dan Păltiniºanuval, decemberben leigazolták Ousmane Barrot, a szenegáli centert Szekulovics jól ismerte a magyar bajnokságból. A vásárhelyi sportcsarnokban nem igazán kedvelt néhány játékosból immár három – Jucan, Csuics és Păltinisanu – is a csapatban volt, de ez nem befolyásolta a sportolók és a szurkolók közötti kapcsolatot, olyannyira befogadták őket, hogy „Zsuki”és „Pălti” a következő idényt is a Ligetben játssza. Cseszkovics sérülése után szükségessé vált egy másik irányító, extratranszferrel Nagyváradról érkezett egy újabb mellőzött, a litván Gediminas Navickas, aki mindjárt bemutatkozásakor extrát teljesített. Innen már csak egy ugrás volt a rájátszás, a tavaszi idény mindössze két veresége után, az alapszakasz utolsó mérkőzésén pedig több, mint ezer szurkoló lélegzet-visszafojtva várta a Craiova–
Nagyvárad mérkőzés végeredményét: alapszakaszgyőztes lett a Maros KK!
A rájátszásban két sima és egy nehezebb győzelem illetve egy vereség mellett 3:1-el búcsúztatták a Bukaresti CSM-t, majd jött Medgyes, amelyet már nem is oly nagy meglepetésre sima 3:0-lal ejtettek ki. Marosvásárhely megbolydult: a helyi férfi kosárlabda történetében először játszhat nagydöntőt! A jegyek pillanatok alatt elfogytak, az első kettős párharcon viszont elúszott a pályaelőny: 91:81-es győzelmet követően, a másnap Ploieºti-i CSU Asesoft győzött 5ponttal. Már ekkor érződött a nyolcszoros bajnokot segítő hátszél. A harmadik, idegenbeli mérkőzésen fantasztikus dobóteljesítménnyel a Maros KK nyert mintegy 30 ponttal, másnap viszont megint fordult a kocka, az erdélyiek gyengébb koncentrálása mellett a Ploieºti nyert tízzel. Május 30-án fantasztikus találkozón ismét tudott győzni a Dzsungelben Vladimir Arnautovics csapata, a szurkolók pedig szokatlan koreográfiával lepték meg a bírói támogatást is sokszor élvező ókirályságiakat: fekete pólóban, a pályának háttal állva, néma csenddel tiltakoztak a hazai kosárlabdában eluralkodott korrupció ellen. A döntő hatodik mérkőzésén aztán megvédte címét a CSU, pedig sokáig a Maros KK vezetett.
Hajnalban viszont több, mint száz szurkoló várta a hősöket a marosvásárhelyi sportcsarnok előtt, mindegyikük számára egy-egy aranyérmet és a csapat számára egy nagy kupát rendeltek: „Nekünk ti vagytok a bajnokok!” felirattal. Ez egy picivel jobb centerteljesítménnyel talán elérhető lett volna.
A hatalmas bravúr elmaradt, a bajnokságban a surranópályán célba érő, a távoli dobásokkal nagyon jól gazdálkodó együttes végül megérdemelten lett ezüstérmes. Idén tehátelveszített egy döntőt, de nyert egy ezüstérmet a Maros KK. Mi lesz jövőre?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!