2015. november 08., 09:412015. november 08., 09:41
Hatvan év után Románia újra vendégül láthatja a kontinens legjobb tornászait. Utoljára 1957-ben tartották a szertorna Európa-bajnokságot Bukarestben, éppen az első kiírást rendezték a román fővárosban. A Román Tornászszövetség (RTSZ) mintegy másfél évvel ezelőtt pályázott a rendezési jogért, amelyet – valószínűleg a korábbi kiváló román sportági eredményeknek köszönhetően – Dánia rovására azonnal el is nyert. Csakhogy a kisördög, pontosabban fogalmazva az országban óriási méreteket öltő bürokrácia és korrupció nem alszik. Ezért a közelmúltban Bukaresttől elvették a 2017-es tornász Európa-bajnokság rendezési jogát, és félő volt, hogy a kontinensviadalt más országban rendezik. Az utolsó pillanatban azonban részben változott a helyzet, az új helyszín pedig Kolozsvár lehet. Miről is van szó? Ahhoz, hogy a főváros megrendezhesse az Eb-t, Bukarestnek egy több mint 10 ezer férőhelyes új sportcsarnokot kellett volna építenie – ezt a kötelezettséget a benyújtott pályázatban vállalta is. Az előkészületek már 2013-ban elkezdődtek, még mielőtt a szövetség jelezte volna szándékát, hogy Bukarestbe vigye a tornász Eb-t. Az ingatlannak a Lia Manoliu Nemzeti Sportkomplexum területén kellett volna felépülnie. „Csakhogy a dolgok bonyolódni kezdtek, miután megnyertük a pályázatot – mondja Adrian Stoica, az RTSZ elnöke. Az építkezési engedélyek kibocsátására létrehozott licitációs bizottság vezető posztjáért olyan hatalmi harcok kezdődtek, amelyek hátráltatták a munkát. Olyannyira, hogy az építkezés több mint másfél évig meg sem kezdődhetett.”
Éppen ezért a nemzetközi tornászszövetség illetékesei úgy határoztak, személyesen jönnek meggyőződni arról, mi történik a leendő helyszínen. A bizottság néhány hete látogatott el a fővárosba, és azt tapasztalta, hogy a sportcsarnok építéséhez mai napig nem fogtak hozzá, ráadásul Bukarest főpolgármestere – többrendbeli korrupciós vád alapos gyanúja miatt – le van tartóztatva. ªtefănel Dan Marin ideiglenes polgármester azt nyilatkozta, hogy várják a román ügyészség döntését, s amennyiben megérkezik, idén év végén nekifoghatnak az építkezésnek, hogy 2017 első felére felépüljön a sportcsarnok. Látva az áldatlan állapotokat és ígérgetéseket, a nemzetközi fórum képviselői azonnal kijelentették: Románia fővárosa semmilyen körülmények között nem lehet a 2017-es tornász Európa-bajnokság helyszíne.
Buktak a tornászok
A nemrég Glasgow-ban véget ért tornász-világbajnokságon óriási meglepetésre sem a román női (13. hely), sem pedig a férfi csapat (14. hely) nem jutott be a döntőbe. Ez pedig azt jelenti, hogy a csapat a riói olimpiára csak úgy juthat ki, ha áprilisban pótkvalifikációs tornán vesz részt. Hasonlóan jártak a magyar tornászok is, ám az ő esetükben az a legszomorúbb, hogy a világ- és Európa-bajnok, olimpiai aranyérmes Berki Krisztián jövőre nem védheti meg címét Rióban, ugyanis a vb-n nem jutott be a döntőbe. Berkinek a kvalifikációhoz dobogón kellett volna végeznie.
A kényszerhelyzetben levő román szövetség azonnal lépett, gyűlést hívott össze, amelyen a pályázatban szereplő tartalékhelyszínt, Kolozsvárt jelölték meg házigazdaként. A nemzetközi szövetséghez eljuttatott román kérés megértésre talált: a helyszínváltoztatást elfogadták, ám a végső döntésre még december közepéig várni kell. „Rendkívül örvendünk, ha Kolozsvár rendezhetné a kontinenstornát 2017-ben – nyilatkozta Ionuţ Rusu, a kolozsvári sportcsarnokot vezető cég ideiglenes igazgatója. Nem kétlem, hogy a dániai szövetség megtámadja a döntést, hiszen mi is ezt tennénk, ugyanis az eredeti tervekhez képest változott a helyszín. Ám mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezt a rangos eseményt vendégül láthassuk.” Nagyjából ezzel cseng egybe Georges Guelzecnek, a Nemzetközi Tornászszövetség (NTSZ) elnökének a kijelentése is, aki szerint Dánia azzal érvelhet, hogy Románia – ha nem Bukaresttel pályázott volna – nem biztos, hogy megkapta volna a rendezési jogot. „Az NTSZ Végrehajtó Bizottsága valószínűleg azért szavazott Romániára, mert nagyra értékeli a román tornászoknak az idők folyamán elért kiváló eredményeit és azt a státust, amelyet ez által a román tornász szakág kivívott a nemzetközi porondon. Személyesen is remélem, hogy a román tornászokat nem fogják sújtani olyasmiért, amely nem a sportág hibája.”
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!