
Ha tudni szeretnénk, hol láthatunk manapság Kolozsváron arisztokratákat, a válasz egyszerű: a Bánffy-palotában található Szépművészeti Múzeum egyik kiállítótermének falán! Legalábbis itt tekinthetjük meg március 20-ig a róluk készült festményeket.
2016. március 05., 19:402016. március 05., 19:40
Kolozsváron a 19. században a nemzeti közművelődés előmozdítására két magyar kaszinó létesült, az egyik Kolozsvári Casino néven főleg a nemesség részére, a másik pedig polgári személyek számára Nemzeti Kaszinó Kolozsvárt néven. Az elsőt az erdélyi magyar arisztokrácia kiemelkedő képviselői alapították 1833-ban a gróf Széchenyi István által 1827-ben létrehozott Pesti Casino mintájára. Az ötlet Angliából ered, itt tapasztalta meg ugyanis a magyar arisztokrata a híres klubrendszer áldásait.
A nemesek mellett polgári személyeket is felvettek a Casinóba, elsősorban olyanokat – gyógyszerészek, orvosok, egyéb polgári foglalkozásúak –, akik jelentős szerepet játszottak a város gazdasági, politikai életében. A Deák Ferenc utca 16. szám (ma Eroilor) alatti épületben működött a Casino, és az utókor szerencséjére hozzáértő mesterekkel megfesttették az alapító atyák portréit. Ezek évtizedekig láthatók voltak a Casino falain, mígnem a kommunisták betiltottak mindenféle nemesi gesztust, ezzel együtt pedig megszüntették a Casinót is. Ismerve a Trianon utáni román hatalom romboló hajlamát – szobrok, intézmények tűntek el, épületek eredeti rendeltetése szűnt meg – csoda, hogy néhány festmény ránk maradt.
Egy évszázad távlatából
A Casinóban egykoron kiállított magyar arisztokraták portréi csaknem egy évszázadig voltak elzárva a nagyközönség elől. „Ma már nem tudjuk megállapítani, hogy valójában hány festmény díszítette a kaszinó falát annak virágkorában, de még 1940 és 1944 között is” – írja a Casino történetéről szóló tanulmányában Pásztor Csenge Bíborka művészettörténész, a kiállítás kurátora. 1947-ben a Casino képviselője 10 portrét adott át Wass Ernőnek, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) titkárának megőrzésre. Miután 1948-ban az EME is az államosítás sorsára jutott, a képek átkerültek az Akadémiai Levéltárba, innen pedig a 70-es évek elején a Művészeti Múzeum raktárába. (Egyébként a Kolozsvári Szépművészeti Múzeum raktárában csaknem négyszáz erdélyi személyiség portréja található). A mostani tárlatra – nem kis munkával – kilencet sikerült restaurálni, egy tizedik pedig képernyőn tekinthető meg.
Barabás és a többiek
Fejet hajtva az ötletgazda előtt, az első portrét Széchenyi István grófról Barabás Miklóstól rendelte meg a Casino. A kiállítást megtekintve még egy laikusnak is szembetűnik a különbség Barabás és a többi festő munkái között, bár azok sem voltak elhanyagolható nevei az erdélyi magyar portréfestészetnek. Ám Barabás kiemelkedik közülük: a háromszéki Márkusfalván született mester a magyar biedermeier festészet egyik legkiválóbb képviselője volt, Itáliában tanult, és megfestette kora szinte összes kiemelkedő személyiségének – többek között Batthyány Lajos, Liszt Ferenc, Görgey Artúr, Mikó Imre – portréit is. Kolozsvárnak is sokat köszönhetett: az addig jobbára krétával és vízfestékkel dolgozó Barabás a kincses városban sajátította el egy Gentiluomo nevű, éppen ott tanító olasz festőtől az olajfestés alapjait. Felesége 1874-ben festett arcképe a magyar festészet egyik legszebb, legismertebb portréja.
Bár a többi festő neve manapság már nem annyira ismert, mint a Barabásé – Fekete József, Vastagh György, Kőváry Endre, a cseh származású Venceslav Melka, Pállik Béla, Kun S. –, az ő műveik is jelentős emléket állítanak Erdély egykori arisztokratáinak, Kolozsvár egyik legizgalmasabb korszakának. Közülük is kiemelkedik Kőváry neve, aki a régi erdélyi családok kedvelt portréfestője volt. „Igencsak nemes hangzású a Kőváry név Erdély és Kolozsvár történetében. A festő bátyja, Kőváry László történetíró és statisztikus, az Erdélyi Múzeum megálmodója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. Híre-neve mindig előtte járt az öccsének” – írja a családról Murádin Jenő művészettörténész.
Pállik Béla, akinek gróf Mikó Imréről készült egészalakos festménye látható a kiállításon, igen sokoldalú művész volt: amellett, hogy portrékat festett, őt tartják a 19. század legjelentősebb állatfestőjének. (Az ő érdeme is, hogy az utókor megismerhette az egyetemes lótenyésztés egyik legkiválóbbjának, a Kincsem nevű lónak az alakját.) Kortársai nemes egyszerűséggel a „birkapiktor” jelzővel illették. Az 1880-as években operaénekesként ért el jelentős sikereket, elsősorban német földön.
Barabás Széchenyi-festménye és Pállik Mikó-portréja mellett Bánffy Dániel (1812–1888), gróf Kendeffy Ádám (1795–1834), báró Wesselényi Miklós (1795–1850), báró Wesselényi Ferenc (1807–1885), báró Kemény Domokos (1807–1885), gróf Lázár Miklós (1819–1889) és Bölöni Farkas Sándor (1795–1842) portréját láthatja a közönség.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!