
Négy év múlva, egész pontosan 2020 karácsonyán tarthatják meg a Szent Mihály-templom megáldását, a tervek szerint ekkorra fejeződik be Erdély második legnagyobb alapterületű műemlék templomának a felújítása.
2016. augusztus 20., 10:542016. augusztus 20., 10:54
Kovács Sándor főesperes, kanonok, a Szent Mihály-plébánia vezetője érdeklődésünkre elmondta: a restaurálás meglehetősen költséges, ezért a munkálatokat uniós forrásokból tervezik finanszírozni. Gondot okoz azonban, hogy a hazai törvényi előírások miatt a műemlék templom restaurálásához szükséges 8–10 millió eurónak mindössze csak a felét tudják lehívni EU-s alapokból.
Restaurálás a bürokrácia útvesztőjében
Az egyházi vezető a plébánián fogadott, és készséggel válaszolt kérdéseinkre. Elmondta: mintegy másfél-két évvel ezelőtt határozták el, hogy a Szent Mihály-templomot felújítják. A hazai bürokráciával azonban alaposan meggyűlt a bajuk. Komoly restaurálást szerettek volna, a munkálatoknak ezért először Mezős Tamás, a magyarországi műszaki egyetem professzora veselkedett neki. Mezős terveinek elfogadásához, mivel nem romániai, hosszú bürokratikus eljárás szükségeltetett, ezért a főesperes úgy döntött: nem küzdenek tovább a bürokráciával, és felkérte Maksay Ádám műépítészt a munkára. „Őt már korábban is ismertem, nagyon tiszteltem a munkáját és a hozzáállását, hiszen amit mond, azt úgy is csinálja. Megtiszteltetésnek vette a felkérést, hogy ő foglalkozhat a Szent Mihály-templommal, igaz, a nehézségeket is előre jelezte. De én biztattam, a nehézségeket le lehet győzni, a fontos, hogy a templom restaurálása jó irányba haladjon” – emlékezett vissza a kezdeti időszakra a főesperes. Hozzáfűzte: azok a szakemberek, akiket Maksay Ádám kiválasztott, kivétel nélkül kiválóak.
Kiegészíteni a templom történetét
Kovács Sándor az uniós források kapcsán elmondta, gondot jelent a hazai törvénykezés, ugyanis a jelenleg érvényes romániai jogszabályok szerint erre a célra legfeljebb ötmillió euró támogatást kaphatnak. „Az ötmillió euró kevés ehhez a templomhoz, a teljes restauráláshoz körülbelül 8–10 millió euróra lenne szükség a szakemberek szerint” – fejtette ki Kovács Sándor. Azok a felmérések, amelyeket Maksay Ádámék végeztek, azt mutatják, gondok vannak például az oszlopokkal, amelyek vagy elcsúsztak vagy elferdültek. De gond van a mennyezettel és a tetőtérrel is, ezek mind javításra szorulnak. „Egy ilyen, A kategóriába sorolt műemlék épület restaurálását nem olyan egyszerű véghezvinni” – mutatott rá a főesperes.
Kovács főesperes azt is elárulta, magyarországi támogatást azért nem vehetnek igénybe, mert a hazai törvények előírják: nyertes uniós pályázat esetében nem lehet más forrást igényelni. Amennyiben az uniós pénz elfogy, le kell állniuk a munkálatokkal, nem folytathatják azonnal a templom restaurálását. Legalább három évet kell várniuk, amíg más forrásokat felhasználva folytathatják a munkálatokat, ellenkező esetben az eredeti uniós támogatást vissza kell fizetniük.
A Kolozsvár Főterét díszítő templomban nemrég ért véget a régészeti feltárás, amely nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy elkezdődhessen a tényleges felújítás. A szakemberek a templomban négy helyen végeztek ásatásokat. A feltárás tudományos eredményeit szakcikkben hozzák nyilvánosságra, a tervek szerint a sajtót is tájékoztatják a legérdekesebb felfedezésekről. A főesperes hangsúlyozta: a templom történetét bár megírták, az korántsem teljes, így ebből a szempontból fontos, új információkkal szolgálhat a régészeti feltárás, hiszen még mindig folynak a viták arról, hogy hol volt az első templom a mai műemlék épület helyén.
2020 karácsonyára készülve
A főesperes ugyanakkor elmondta: augusztus 25-én nyújtják be az uniós pályázatot, a tervek szerint a templom belsejét 2018-ban kezdenék restaurálni, és 2020-ig szeretnék befejezni a munkálatokat. „Azt mondták a szakemberek, 2020 karácsonyán meg lehet tartani a belül teljesen felújított templom megáldását. Ezért az első 5 millió euróból a legsürgősebb, legfontosabb munkálatokat végezzük el” – ecsetelte Kovács Sándor.
Az uniós finanszírozású beruházásokat ugyanakkor gyakran késleltetik a már említett bürokratikus eljárások, amelyek miatt gyakran a kitűzött időpontokat nem tudják tartani. Kovács Sándor azonban optimistán válaszolt felvetésünkre: abban bíznak, hogy a közbeszerzési eljárás zökkenőmentesen megy majd, és nem veszítenek időt azzal, hogy a versenytárgyalás majdani vesztesei megóvják a döntést.
Templom a templom helyén?
A régészeti feltárások eredménye egyébként azért is érdekes, mert számos korábbi tudományos feltételezésre adhat választ. Entz Géza művészettörténész feltételezése szerint a templom helyén már a 13. században is állt egy szintén Szent Mihálynak szentelt templom. Ezt a feltevést az 1959-es restaurálás során az északi falban talált oszlopmaradványok támasztják alá. Az építkezés megkezdésének pontos dátuma nem ismert, de az általánosan elfogadott feltételezés szerint Károly Róbert 1316. augusztus 19-ei oklevelével függ össze, amelyben megerősítette a városnak V. István által adott kiváltságait, többek között a szabad plébános- és bíróválasztás jogát. A város megnövekedett lakossága számára pár éven belül új, tágas templom építését kezdték el. Több mint száz évig épült, az anyagiakat részben az adakozó polgárság, részben a búcsúk bevétele biztosította. A legrégebbi fennmaradt ezzel kapcsolatos irat 1349-ből származik, amelyben Avignon érseke és tizenöt püspök engedélyezte a búcsút azok számára, akik a Szent Mihály-templom és a Szent Jakab-kápolna világítására és felszerelésére adakoztak.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!