
Tanított, nevelt és alkotott a tradíció és a progreszszió közötti állandó hullámverésben. Az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) sepsiszentgyörgyi emlékkiállítással tiszteleg a tíz évvel ezelőtt, 86 évesen elhunyt Hervai Zoltán festőművész-tanár emléke előtt.
2015. július 24., 20:462015. július 24., 20:46
Első, vele kapcsolatos emlékem édesanyám kissé aggodalmaskodó útravalója, amikor a Hervai tanár úr tartotta első rajzórámra készültem. Persze nem a Székely Mikó Kollégium tanára „félelmetességének” szólt a felkészítő, csak az egykori pedagógus iránti, évtizedeken át sem elkopó tisztelet fogalmazta meg. Hervai Zoltán ugyanis pályakezdőként tanította édesanyámat, engem meg már nyugdíjhoz közelítő tanárként igyekezett bevezetni a rajz, a képzőművészet világába. Őszinte leszek: akkor még nem túl nagy sikerrel, a könnyebben értelmezhető figuratív művészet felé forduló gyermeklényemnek idegenek, furcsák voltak a mértani alakzatokból építkező művész munkái. No meg tehetségtelen is voltam, na.
Akkor persze nem tudtam, kihez van páratlan szerencsém. Nem tudtam, hogy mikós végzősként a kollégium akkori rajztanára, Gödri Ferenc festőművész biztatására a bukaresti Szépművészeti Akadémián, majd a második bécsi döntés után, 1940-től Budapesten, a Képzőművészeti Főiskola rajztanári szakán tanult. 1946 második fele azonban már Sepsiszentgyörgyön találta, ahonnan többé el sem mozdult. Kezdetben átmenetileg óraadóként tanított a zárdában, majd 1949-től a textiliskolában vállalt tanítást. Közben a család textilfestő műhelyének tevékenységében is aktív részt vállalt, mintákat tervezett, igényes egyedi kelméket is festett. Régi tanára, Gödri Ferenc nyugdíjba vonulása után 1955-től kezdett rajzot és művészettörténetet tanítani a Székely Mikó Kollégiumban – egészen 1981-es nyugdíjazásáig. Tanítványai között olyan művészeket számlálhatott, mint Béres Katalin, Bocz Borbála, Bencsik János, Kisgyörgy Tamás, Csutak Magdolna, Molnár Zoltán, Jecza Péter vagy Ütő Gusztáv. No meg kisebbik lánya, Hervai Katalin, – a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanára –, aki képzőművész-grafikusként idővel apja alkotótársává vált, gyakran állítottak ki együtt.
Hervai Zoltán pályája és életműve az erdélyi, különösen a székelyföldi képzőművészet fejlődésére jellemző módon alakult. Mindenekelőtt az autonóm modernitás és kulturális sajátosságok szentgyörgyi felelevenítése és életben tartása „írható a számlájára”. Szemléletében megújulva, az akkor felbukkanó, nála többségében fiatalabb kárpát-medencei vonalhoz csatlakozott, akik – ahogy Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész megnyitó beszédében fogalmazott –„a térség művészetének szocreál utáni, éppen a szocreál ellenében, a kulturális sajátosság és modernitás jegyében kibontakozó alkotói törekvéseket követtek. Azokhoz szegődött magányos szellemi társnak, akik végre lehetőséget éreztek a művészetben a politikai-kulturális identitásuk kinyilvánítására.”
A rendszerváltás a művész számára is elhozta az utazás és a külföldi helyszíneken való bemutatkozás lehetőségét. Kiállíthatott azon a budapesti Vármegye Galéria-béli, 22 művész munkáját felvonultató tárlaton, amely 1994-ben nyílt meg Sepsiszentgyörgyi Műhely címmel.
A kiállítás kapcsán született levelében fogalmazta meg a tradíció és progresszió viszonyát: „Nem az ábrázolt tárgyak teszik erdélyivé (elég sajnos, ha csak ezek) az alkotást. A székely ember már nem jár harisnyában vagy kenderből osztovátán szőtt ingben, gatyában. Sok minden már múzeumi tárgy, de él az erdélyi szellem, a transzszilvanizmus, erdélyi öntudattal, önérzettel, kultúrával, erős akarattal, igényességgel, ezeréves históriai múlttal, tradícióval, nagy egyéniségekkel, történelmi múltú iskoláinkkal.”
Hervai Zoltán kései képeinek egy részében a korábbinál is radikálisabb geometrikus elvontságot választotta. Igaz, igyekezett azzal kompenzálni, hogy az addigi, festőkéssel felrakott zöldek, kékek dominálta, többnyire komor transzszilván színvilágot líraibb, rafináltabban kevert, ecsettel felhordott pasztellszínekkel elegyítette. Ez a líraiság bizonyára összefüggésben van azzal, hogy más, figuratív részleteket tartalmazó, sőt a főmotívumot egyfajta fotórealizmussal megjelenítő, a szellemi és lelki életet meghatározó történelmi nagyjainknak szánt, vagy éppen a katolikus hitéhez kapcsolódó képein is ezt a színvilágot és festésmódot használta előszeretettel.
Hervai Zoltán szellemiségéhez hűen a család úgy döntött, hogy tíz olajfestményt az EMÜK-nek adományoz. Annak az intézménynek, amelynek létrejöttét elsők között épp a művész szorgalmazta 1997-ben Budapesten a Magyar Képző- és Iparművészek Világszövetségének alakuló ülésén.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!