Hirdetés

Gergely István szobrászművész élő emlékezete – a kolozsvári szobrászművész teremtette meg a magyar kultúra arcképcsarnokát

A Gergely István-kiállítás megnyitója a Kolozsvári Magyar Napok Keretében •  Fotó: Kiss Judit

A Gergely István-kiállítás megnyitója a Kolozsvári Magyar Napok Keretében

Fotó: Kiss Judit

A 13. Kolozsvári Magyar Napok alkalmával a kolozsvári Bánffy-palotában székelő Művészeti Múzeumban nyílt Gergely István szobrászművész életművét bemutató kiállítás. Gergely István emléke és művészetének értéke az idők folyamán semmit sem fakult.

Nánó Csaba

2022. szeptember 03., 15:212022. szeptember 03., 15:21

2022. szeptember 03., 15:402022. szeptember 03., 15:40

Kevesen lehetnek azok, akik életük során nem találkoztak volna valahol Gergely István szobrászművész valamelyik alkotásával. Fejedelmeink, iskolateremtőink, íróink, költőink, tudósaink portréit csodálhatták meg talán anélkül, hogy tudták volna, ki az alkotójuk. Különösképpen

Kolozsvár magyar iskoláiban nézelődve sokszor megakadhat a szemünk történelmünk nagyjainak arcképein, melyek gyönyörű plakettekről néznek vissza ránk.

Hirdetés

Gergely Zoltán szobrászművész, Gergely István unokaöccse •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Gergely Zoltán szobrászművész, Gergely István unokaöccse

Fotó: Nánó Csaba

A Báthory Gimnázium dísztermét például Jókai Mór, Bethlen Gábor, Apáczai Csere János, Kőrösi Csoma Sándor, Kelemen Lajos, Ady Endre, Mikes Kelemen, Benedek Elek, Báthory István, Arany János, Károli Gáspár, Kájoni János, Brassai Sámuel, M. Tótfalusi Kis Miklós, Szenczi Molnár Albert, Bolyai Farkas, Bod Péter és mások arcképei díszítik. Mindegyik klasszikus értékű, cizellált, valódi míves munka. A művész négyzet alakú plakettekre építi fel a portrékat igen vékony rétegben, és eme kiváló alkotások Gergely István szobrászművész keze munkáját dicsérik, aki hivatásának tekintette megörökíteni nemzetünk nagyjainak arcképét, ezzel is áldozva emlékük előtt. „Erősebb az arcél vonala, a karakter felépítése, s ebbe életet lehel a modell pszichológiája által. A fejek formájából adódóan, a kísérő szöveg mértani formába komponálása is többféle. A leggyakoribb a kör alakú éremforma, de találkozunk ovális vagy négyzetformával, sőt félkör alakzattal is. Többféle betű és szám karaktert alkalmaz, de többnyire a klasszikus antikvát választja. Ezek kidolgozása nyomdailag is tökéletes. Mesterien alkalmazza a leheletfinom fény-árnyék hatásokat. Portré-plakettjeit általában szürke grafittal egyenletesen patinázta, vagy meghagyta hófehéren világító gipsz-mivoltukban” – méltatta Gergely István plakettjeit 2008-ban a Művelődés folyóiratban néhai Orbán István képzőművész, tanár.

Bolyai Farkas-plakett •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Bolyai Farkas-plakett

Fotó: Nánó Csaba

Szintén

a Báthoryban a ballagó diákok évről évre átvehetik a Gergely István által készített Báthory István plaketteket a Báthory-díjak szimbólumaként.

A fejedelem büsztje az iskola lépcsőfeljárónk egy nagy, tágas alkóvjában van elhelyezve, naponta több százan és több alkalommal találják magukat szembe a nagy fejedelemmel
Apáczai Csere János egész alakos domborművét a rendszerváltás előtt az akkori Brassai Sámuel Líceum dísztermében őrizték. Különös sorsa volt a művész eme jelentős alkotásának: a dombormű 1975-ben készült Apáczai születésének 350. évfordulójára, de mivel Kolozsvár akkori vezetői nem tartottak igényt rá, hosszú évekig a városháza pincéjében porosodott. Szöllősi Ferenc, a Brassai Líceum egykori igazgatója a líceum dísztermében helyezte el és így 1990-ben a dombormű a díszteremmel együtt az Unitárius Püspökség birtokába került. Később az unitárius egyház lemondott a domborműről és átadta az Apáczai iskolának, az intézmény névadójának szobra az őt megillető helyére került.

2019-ben Baróton, tömbházak övezte parkban állították fel Gergely István Benedek Elekről készített egész alakos szobrát, amely Erdővidék egyik legszebb alkotása.

Ádám és Éva •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Ádám és Éva

Fotó: Nánó Csaba

Távol a szocreáltól

Jó érzékkel tudott nonfiguratív grafikákat is készíteni, gyakorlatilag a rajzokban megjelentek a domborművek előképei. A nonfiguratív plakettek egyik lehetséges eredendője a kalotaszegi és általában az erdélyi csempék világa, melyekből a szobrászművész nem csak ihletődött, de gyűjtötte is őket – magyarázza Gergely Zoltán szobrászművész, Gergely István unokaöccse (portrénkon). Különös módon a kiváló művész életében kevés önálló tárlatot rendezett, halála után csupán egy-két kisebb léptékű válogatást láthatott műveiből a nagyközönség.

A művész Szent István-szobra csak makett formájában létezik •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

A művész Szent István-szobra csak makett formájában létezik

Fotó: Nánó Csaba

Ennek egyik lehetséges magyarázata Gergely Zoltán szerint az lehet, hogy nagybátyja művészete igen távol állt a kor kedvelt (és némileg megkövetelt) szocreál irányzatától, ugyanakkor alkotásai szervezett kiállítások nélkül is nagyon sok helyen láthatók voltak az emberek számára.

A 80-as évek legelején a művész asztmás lett, betegsége nagymértékben megakadályozta abban, hogy nagyobb energiát és erőbedobást igénylő munkákat vállaljon, így inkább domborműveket készített.

„Betegsége a kisebb energiát igénylő finom munkák felé kényszerítette” – idézi fel Gergely Zoltán. A művész unokaöccse egy érdekes epizódot is elmesélt lapunknak nagybátyja munkásságából: a 90-es évek elején Gergely Istvánt felkérték, hogy készítse el az akkor épülő Donát-úti katolikus templom oltárszobrát, amely Szent Istvánt ábrázolta volna. „Pista bácsi neki is fogott, szinte el is készült a király két méter magas agyagszobra, ám a templom építése elhúzódott. Ő közben kapott egy másik megrendelést, a nagyváradi Lorántffy Zsuzsa-szobrot kellett elkészítenie határidőre, és helyszűke miatt teljesen szét kellett szednie a 80 százalékban kész Szent István-szobrot. Annak a helyén, a forgóállványt kihasználva készült el Lorántffy Zsuzsanna szobra”. Közben a kolozsvári templom építése tovább húzódott, nem lehetett tudni, mikor lesz szükség Gergely István alkotására, így abból csak az alaposan kidolgozott makettje maradt, ami a kiállításon is látható.

Sárvirágok •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Sárvirágok

Fotó: Nánó Csaba

A szobrász élő emlékezete

Gergely István emléke és művészetének értéke az idők folyamán semmit sem fakult, így az idén az Erdélyi Művészeti Központ nagyszabású retrospektív kiállítást szervezett a szobrász hagyatékából, amely átfogóan mutatja be az életmű különböző szakaszait. Gergely István több műfajban is maradandót alkotott,

a tárlat bemutatja a grafika és szobrászat határait átívelő, önálló művészi nyelvezetet létrehozó, talányos domborműveit, az erdélyi magyar kultúra kiemelkedő személyiségeinek arcképcsarnokát, köztéri műveit, valamint néhányat a vázlat- és kompozíciós rajzai közül.

Magőrzők •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Magőrzők

Fotó: Nánó Csaba

Sepsiszentgyörgy után – ahol májusban nyílt kiállítás – a tárlat anyaga „hazakerült” Kolozsvárra, ahol méltó helyen, a Művészeti Múzeumban tekinthető meg szeptember 3-ig. A kiállításon a még ma is az újszerűség erejével ható, absztraháló plakettek kapnak hangsúlyt, ugyanakkor a tárlat részleteiben felidézi az erdélyi magyar kultúra kiemelkedő személyiségeinek Gergely István által létrehozott panteonját. A művész szobrai és domborművei erdélyi hétköznapjaink elengedhetetlen tartozékai. Életművének jelentős részét képezik műfajteremtő patinázott gipsz plakettjei, amelyek átívelve a grafika és szobrászat határait, önálló művészi nyelvezetet hoznak létre és sajátos jelképrendszer kulcsában olvashatóak.

Korong lovasokkal •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Korong lovasokkal

Fotó: Nánó Csaba

Élete vége felé önzetlenül megosztotta műtermét Gergely Zoltán szobrász unokaöccsével, aki saját bevallása szerint rengeteget tanult nagybátyjától.
A Kolozsvári Művészeti Múzeumban megtekinthető kiállítás kurátorai: dr. Bordás Beáta, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője és Gergely Zoltán szobrászművész. Szervezők: a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Művészeti Központ és a Kincses Kolozsvár Egyesület.

Kodály Zoltán-plakett •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Kodály Zoltán-plakett

Fotó: Nánó Csaba

Gergely István szobrászművész
Csíkkozmáson született 1939. augusztus 14-én. A Marosvásárhelyi Képzőművészeti Szakközépiskolába járt, innen került a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola szobrászati szakára, Vetró Artúr, Kós András és Balaskó Nándor szobrász tanárok keze alá. Legnépszerűbb munkái műfajilag a kisplasztikához sorolható kisebb-nagyobb méretű domborművek, valamint a 70-es években elindított sorozata, az erdélyi művelődés- és kultúrtörténet jeles személyiségeit ábrázoló plakettek. Kiváló karakterérzékkel örökítette meg a történelem hőseit, az erdélyi irodalom, tudomány és művelődés jeleseit. Sajnos súlyos betegsége miatt személyesen már nem vehette át a Magyar Köztársaság Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést, a szobrászművész 2008. március 13-án hunyt el.

Jelek az idő témára •  Fotó: Nánó Csaba Galéria

Jelek az idő témára

Fotó: Nánó Csaba

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés