
Tavaly áprilisban került sor a Dsida Jenő pódium estély bemutatójára Szatmárnémetiben, azóta az ország valamennyi nagyobb városában és Magyarországon is láthatták az érdeklődők.
2013. május 03., 21:272013. május 03., 21:27
2013. május 04., 17:492013. május 04., 17:49
Íme, eltelt már egy esztendő, de a vers még messze földre elhallatszik.
Dsida Jenő szavai visszhangzanak földön és égen, termekben és szabad téren – bennünk. „Itt vagyok én\" – énekeli az egész világnak a költő, és itt vagyunk mi, szólunk vissza, kik elkerülhetetlenül követjük majd őt az elmúlásban.
Szatmárnémetitől Kolozsvárig, Debrecentől Budapestig – mind itt vagyunk, és hallgatjuk s csodáljuk a Művészeket: Bogdán Zsoltot, Csutak Rékát és Kovács Évát.
Életet adni a legnemesebb feladat. Létet lehelni egykoron kimondott magyar szavakba: üzenet. Hogy vagyunk, míg a nap még felkel, míg fut a Szamos medrében, és magyar gyerek születik e vidéken.
Sokan temetik a nemzetet és még többen a verset. Ám hallgassuk meg Dsida lenyűgöző optimizmusát: „Hallottunk-e egyebet évek óta, mint, hogy meghalt a vers? Nagyképű, hamis pátoszú álpapok naponta mondanak halotti beszédet fölötte, s a két látó szemére megvakított, zaklatott ember már-már csakugyan hajlandó halottat látni az üres koporsóban.\" Mondotta ő egy évszázada. Tanuljunk hitet Tőle. Mert tudnunk kell, rettegésünk hiábavaló, míg akad ember, aki elkiáltja, kimondja vagy suttogja a Verset.
Egy esztendeje szárnyal a költemény
2012. április 11-én Szatmárnémetiben az Ács Alajos Stúdióban mutatták be a „Nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak\" című pódiumestet. Véletlenek nincsenek: ott született az irodalmi est, ahol Dsida is a világra eszmélt, és folytatódott ott – Erdély kincses városában – ahol a költő a Parnasszus ostromára elindult. És bár később figyelmeztetett: „felejtsd el arcom romló földi mását\" – ez az, ami lehetetlen. Bár a kripta áll – a szavak tovább szárnyalnak. Köszönhetően a magyar nyelvterület jeles színművészeinek, akik Szolgák és Tolmácsok – a szó legnemesebb értelmében. Mert elénk tárják a Költőt és saját lelküket, megtanítanak látni és hallani, hogy általuk váljunk – legalább egy estére – szebbekké és elfogadóbbakká. Verset írni szenvedés, előadni művészet, hallgatni élvezet. így találkozik szerencsésen három lélek: költő, előadó és befogadó.
Dsidától távol állt a kortárs József Attila habitusa: magával ragadó optimizmusát ugyan beárnyékolja a melankólia, de a halál árnyékában sem indult el a lemondás útján, sírfelirata is maga a csendes beletörődés: hiszen tudta, hogy megtett mindent, amit megtehetett, adósa nem maradt senkinek, még az életnek sem. Pomogáts Béla pontosan láttatja, hogy „Dsida Jenő egyénisége elütött a történelemmel viaskodó hitvallókétól, ő nem a végzettel kívánt pereskedni, egyszerűen énekelni akart: a természetről, a szerelemről, az ifjúságról, akár a késő romantikusok. Úgy érkezett az irodalomba, akár egy kamasz angyal, mámoros ifjúsággal, lobogó szőkén, telve lelkesedéssel és önbizalommal.\" Betegségei ellenére nem önsajnálkozásba merült, hanem erős empátiába a nála is többet szenvedők iránt. Kemény időket élt meg, mindazonáltal Dsida életében léniával húzott egyenes a szeretet. Minden és mindenki iránt, elsősorban és feltétlenül: „Hiszek a hitben, a bátorságban, az élet minden körülmények között megmaradó szépségében. Hiszek a mindenható mosolygásban.\" Kortársai büszkék lehettek, hogy egy időben éltek vele. Mi pedig hihetetlenül szerencsések, hogy Bogdán Zsolték kortársai lehetünk: általa, általuk itt áll előttünk a Költő, gyermekarccal, ifjú hévvel, szerelmesen, mosolyogva vagy titokban könnyezve. Thália papja és papnői lebuknak a mélybe, hogy mindazt a kincset, mit Dsida ránk hagyott, felszínre hozzák nekünk.
Bogdán Zsolt nem taktikázik: ha az őszinteséget tanítani lehetne – de nem lehet – akkor ő lecketéma lehetne. Nincs rossz értelemben vett pátosz, és nincs megjátszás szavalatában. Költő és előadóművész találkozik általunk elérhetetlen magasságokban: és kezüket fogja Isten, hogy elvezesse őket és általuk bennünket a tisztánlátásba. Mert minden mosolyban fájdalom lüktet, minden könnycseppben megszületik a remény.
„...nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak\" – mondja Dsida, de költészete mégiscsak gyógyír a fájdalomra. Megtanulta ezt mindenki, aki látta a pódiumműsort – a szatmári színház közönségétől kezdve el egészen a kolozsvári unitárius kollégium diákseregéig.
Dsida Jenő pódiumestély
Az előadás szerkesztő-rendezője Szugyiczky István szatmári színművész.Előadják: A Kolozsvári Állami Magyar Színház művészházaspárja, Bogdán Zsolt Jászai- és kétszeres UNITER-díjas Érdemes művész és Csutak Réka, valamint Kovács Éva Poór Lili-díjas szatmárnémeti színművésznő. Az előadás legközelebb a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén, a budapesti Thália Színházban látható május 16-án.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!