Hirdetés

Egy 1956-os szabadságharcos levele Amerikából – a magyar szabadságharc mért halálos sebet a kommunista rendszerre

A Bogár Gyula által tervezett 1956-os emlékmű az Egyesült Államokban

A Bogár Gyula által tervezett 1956-os emlékmű az Egyesült Államokban

A szovjetek ellen 1945-ben és 1956-ban harcoló Bogár Gyula a magyar forradalom és szabadságharc leverése után december 24-én menekült Ausztriába, és feleségével az Egyesült Államokban telepedett le. Több évtizedig dolgozott építészmérnökként, jelenleg Haiwaii-on él. Gyermeke és unokái is jól beszélnek magyarul. Szerkesztőségünkbe küldött levelében a kommunista történelemhamisításra hívja fel a figyelmet.

2021. szeptember 21., 11:512021. szeptember 21., 11:51

2021. szeptember 21., 11:522021. szeptember 21., 11:52

A népfelkelést 1956-ban a magyar kommunista kormányt szolgáló ÁVH gyilkos golyói váltották ki Budapesten, amikor a tömegbe lőttek. Az igazságot a kommunisták évtizedekig meghazudtolták. Nem igaz, hogy a felkelés előre el volt tervezve és azt a fasiszták, nácik irányították. A főváros lakossága nem felejtette el Budapest ostromát, a hóval borított utcákon fekvő halottak ezreit, és nem akart újabb vérontást.

Az Országház előtt összegyűlt több mint 200 ezer embert váratlanul érte a hír, hogy az ÁVH-sok lövik a tüntetőket a Magyar Rádiónál.

Hirdetés

„Mindenki a rádióhoz, szüntessük meg a vérontást!” – kiabáltuk a kíváncsiságból odajött katonai rádiósautó mikrofonjába. A tömeg elindult a rádió felé. A feloszlatásunkra küldött katonaságot győztük meg, hogy menjenek a rádióhoz és szüntessék meg a vérontást. Megtelt tömeggel a Kálvin, a Blaha Lujza, a Deák és a Sándor tér, valamint a környező utcák. A rendőrök visszalőttek, majd átadták a fegyvert a tüntetőknek. Ezt tette a katonaság is, egész éjjel folyt a harc. Amikor a szovjet tankok megjelentek a Kálvin téren, a nagy tömeg láttán nem tudták, mi tévők legyenek.
A kommunista magyar kormány statáriumot hirdetett, és arra kérte a szovjeteket, hogy tankjaikkal verjék le a tüntetőket. Másnap délelőtt indultak el a tankok a magyar nép szabadságát követelő felkelők ellen. A pesti srácok kíváncsian nézték a tankok lövöldözését, majd az utolsót, ami nem lát oldalra és hátra, benzinesüvegekkel dobálták meg, amíg felrobbant. Borzalmas látvány volt. A közelben lévők megsebesültek, véres emberi végtagok feküdtek az utca kövezetén. A sebesültek nem jajgattak, volt, aki nem akarta, hogy elvigyék kórházba.
A hír hamar terjedt a városban, és mások is sikeresen alkalmazták a benzinesüvegekkel történő támadást.    Ismeretes, hogy a szovjet tankok parancsra sem mertek a magyar tankok kísérete nélkül kivonulni a fővárosból.

Bogár Gyula személyi igazolványa az 1950-es évekből Galéria

Bogár Gyula személyi igazolványa az 1950-es évekből

A folytatást ismerjük:

a szovjet nagy erővel megszállta Magyarországot, leverte a szabadságharcot. Nagy Imrét – akiben bízott a magyar nép, hogy megváltoztatja a kommunizmust – letartóztatták és felakasztották, bár a tárgyaláson kijelentette, hogy ő a kommunista rendszeren nem akart változtatni.

Nagy Imre helyébe Kádár Jánost tették a Kreml urai, majd következett a megtorlás, kivégezték a felkelőket, aki nem menekült el az országból. Az 1956-os felkelés egyedülálló a történelemben: a tizenéves pesti srácok akkora sebet ejtettek a Szovjetunión, hogy azt sohasem tudta kiheverni, és 34 év után megsemmisült.
Akik részt vettünk a felkelésben, és láttuk a tizenévesek bátor hőstetteit a szovjet tankok ellen, elhatároztuk, emlékművet állítunk a dicsőségükre az Egyesült Államokban. A felhívás a Magyar Szabadságharcos (Nemzetőr) Világszövetség által kiadott Fáklyaláng című magazinban jelent meg. Nehéz volt a feladat, hiszen olyat kellett építeni, ami még nincs a világon.

A történelmet nehéz megértenie azoknak, akik nem élték át. Hasonlóan, mint az eszkimók, akik a sivatagot elhiszik, de nem érzik, nem tudják elképzelni.

Az első világháború, az ország szétdarabolása megviselte a magyarságot. az új határvonal városokat, falvakat, családokat választott szét. Sok helyen a második vagy a harmadik utcában lakó szüleit, vagy a szülő a gyermekeit nem tudta meglátogatni, mert az más országhoz került. Leírhatatlan és értelmetlen állapot, amit Magyarország átélt.
Sokszor felvetődik a kérdés: mi magyarok mit tettünk, hogy így szétszaggatták az országot? Mi, akik a két világháború között voltunk gyerekek, az iskolában a „Hiszek egy Istenben”-nel kezdtük a tanulást, bízva abban, hogy az ország feltámad, és az addig szétszakított családok egyesülnek. Fiatalon megéreztük a második világháború szelét, és választani kellett az istentelen szovjet kommunizmus vagy a német nemzetiszocializmus között. A magyarok nagy része istenfélő volt, a németek a tőlük elvett területek visszaszerzéséért indítottak háborút, amihez mi, magyarok nem szívesen csatlakoztunk. Ám amikor kiderült, hogy semlegességünk esetén a románok, németek, szerbek megszállják Magyarországot, kénytelenek voltunk egy bizonyos hadtestet a németek segítségére rendelni. Ekkor még úgy látszott, hogy a német hadsereg elfoglalja Moszkvát és Sztálingrádot, és vége a háborúnak. Hogy ez ne történjen meg, Sztálin megüzente Churchillnek és Rooseveltnek, hogy ha nem küldenek segítséget, a Szovjetunió kapitulál, és feladja a harcot. Ennek hatására küldtek az amerikaiak hatalmas mennyiségű hadieszközt, élelmet és gyógyszert a szovjeteknek, az angolok pedig 4 millió tonna hadianyagot és 308 millió font értékű lőszert, ami eldöntötte a világháború kimenetelét.
A végeredmény nem váratott magára: a szovjet horda megszállta és terror alatt tartotta fél Európát. Hiába volt a küzdelem, a véráldozat, a kommunizmus győzött. Megváltozott az élet, megváltozott a világ. Sokan a győztest követték. Az emberek templom helyett kocsmába jártak, mert ha ott elszólták magukat, nem jelentették az ÁVH-nak, mint azt időnként a békepapok tették. Börtönvilággá vált az ország: ha valaki megmondta az igazat, kényszermunkára ítélték. Menekülni sem lehetett, vasfüggöny volt a nyugati határon, ahol két sor szögesdrótkerítés között taposóaknák fogadták a menekülőket. Sokat írtak az akkori megpróbáltatásokról, de aki ezt nem élte át, nem tudja megérteni.
Innen, a távoli Egyesült Államokból szembesülök azzal, hogy a kommunisták még mindig sok hazugságot terjesztenek a 20. századi magyar történelemről, főleg 1956 áldozatairól. Ha ők nem lettek volna, talán ma is az istentelen kommunizmus uralná Magyarországot.

Bogár Gyula, Hawaii, Egyesült Államok

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés