
2016. május 04., 20:502016. május 04., 20:50
Dr. Plesek Zoltán pszichológus
Tinédzserekkel beszélgetve szakmai indíttatásból is próbálom őket motiválni az emberi értékek iránti érzékenységre. Ahhoz, hogy javuljon a tanulási motivációjuk az iskolai tantárgyak iránt, kötődési pontokat keresek az általuk kedvelt filmek, zene, sport, esetleg különböző könyvek és az iskolai tudás alkalmazhatósága között. A kapcsolat egyszerű: ha érdekli, megtanulja, ha nem érdekli, oda sem figyel arra, ami az iskolában elhangzik. Általában értékelik a próbálkozásaimat, de ők is, én is tudom, hogy a találatok aránya alacsony: néhányan nyitnak a természettudományok felé, de legalább annyian zárnak, néhányan rácsodálkoznak arra, hogy a sci-fi műfaja mögött több értelmes tartalom rejtőzhet, mint azt első látásra sejtenénk. Van, aki nyitott a rockzene szövegeinek értelmezésére, van, aki nem. Ami számomra érdekes, az a tinédzserek érdeklődése a képregények iránt. A nyitottság ebben sem jellemző mindenkire, de amikor adott az érdeklődés, akkor a beszélgetés lényegesen mélyebb és hatékonyabb lesz.
A beszélgetésnek (úgy tűnik) van egy visszatérő közös eleme: a szülők (értsd anyák és a rábólintó apák) általában ellenzik a képregények olvasását. „Túl agresszívek”, így szól a felnőttek értékelése. A világ nem változik, lassan már húsz éve, hogy ezt a választ kapom én is, amikor az anyukákkal a gyermekek képregény iránti vonzódásáról beszélgetek. Ezt régebben nem igazán értettem.
Olasz pszichológuskutatók felhívják a figyelmet a szuperhősöket szerepeltető képregények pozitív hatására. A képregények a saját koruk problémáit tükrözik, és megoldásokat keresnek a jó-rossz viszonylatában. Mindezt a kamasz gondolkodásának stílusában teszik. Mit tehetek a rosszal szemben, mik az esélyeim? Ezek olyan gondolatok, amelyeket a szuperhősöket alakító alkotók becsempésztek a képregényekbe. A kamasz sajátos értékelő szempontjai mellé a (felnőtt) képregényrajzolók hozzáteszik az etikai kérdést is: „Milyen következményekkel járnak tetteim?” A Pókember a gonosszal való verekedésekből midig jól megtépázva kerül ki (ott van a figyelmeztetés: a verekedés nem járhat fajdalom nélkül, és ezért a Pókember kerüli is a verekedést, amíg csak lehet), míg ő a szupergonosszal pofozkodik, addig Merry Janennel más randevúzik (ő szegény sosem jut odáig, hogy szerelmet vallhasson neki), ráadásul a gonoszok nem érzelmileg semleges idegenek, hanem szeretteikhez kötődő emberek: egyetlen alkalommal hagyja futni a gazembert kifosztó rablót, és az megöli nagybátyját-nevelőapját, afőgonosz a legjobb barátja apja stb... APókember-történet olvasása elkerülhetetlenné teszi a következmények átgondolását. A klasszikus Batman, aki saját kezébe veszi városának védelmét, soha nem válik öntörvényűvé, a szükséges pofozkodás után mindig átadja az igazságszolgáltatásnak a bűnözőt, majd újra és újra tudomásul veszi, hogy a nő közben újra lelépett az életéből (és ennek általában nem örül). A klasszikus Superman felelősséget vállal az emberiségért, és azért küzd a gonosszal, mert tudja, hogy természetfeletti képességeivel neki van esélye a győzelemre, de energiájának nagy részét magánéletének és titkos énjének elválasztása emészti fel.
Ezek után következne egy csöpp optimizmus, amivel arra buzdítanám a szülőket, hogy hagyják csemetéiket képregényt olvasni. Pár évvel ezelőtt még így lett volna. Ma már fenntartásaim is vannak.
Pókembert ma beárnyékolja Deadpool, az antihős. Pókemberrel ellentétben Deadpool nem vállalja a szenvedést: ő gyilkol vagy robbant, esetleg egyoldalúan dönt és kisétál szerettei életéből. Nincsenek kétségei, sem lelkiismeret-furdalása. Az új Batman már gyilkol és depresszióval küzd. A Watchmen-történetben a szuperképességek eltűnnek, ami előbukkan, az az emberi gyarlóság morális elköteleződés nélkül.
A fiatalok gyakran nem érzékelik a különbséget a régi és az új hősök között. Őket leköti a látvány, és az valóban egyre erőteljesebben magával ragadóbb: minden gyorsabb, fényesebb, határozottabb.
Mi tehát a teendő? Lemondani a lehetőségről, amit a képregény kínál, hogy közös témánk legyen a fiatalokkal, vagy kitesszük őket a mai világ tükörképéből jövő lelki primitivizmusnak? Nem hiszek a tabukban, mert tudom azt, hogy ha én elrejtek valamit a gyermek elől, azt majd megbeszéli kortársaival, letölti a netről és megnézi, amikor nem látom. A kérdés az, hogy a szemrebbenés nélkül gyilkoló Deadpoollal vagy a világban csalódott és a lelkileg kiégett Batmannel való találkozásban magára hagyom-e vagy sem. Ha a kisgyermekkel meg tudom beszélni a gonosz farkas sorsát a Piroska meséjéből, akkor a tinédzserrel miért nem beszélhetem meg Pókember szerelmi életének kudarcait vagy Deadpool gondolkodásának hiányosságait? És ki lesz az, aki az aktuális Batman-történet után el tudja mondani a gyermeknek azt, hogy a klasszikus Batman a harcok hevében még azon tépelődött, vajon a szociopata gyilkost hogyan juttathatja az igazságszolgáltatás elé úgy, hogy ő maga ne válna hozzá hasonlóvá. Mert az igazi szuperhős mindig értékelte a tetteit, és vállalta a nehéz kihívásokkal járó nehéz döntéseket és a szükséges veszteségeket. Csak remélni tudom, hogy a mai szülők is megteszik ezt gyermekeikért, és akkor is ott lesznek mellettük, ha gyermekként őket nem kötötte le a képregények világa. Cserében a gyermek érezni fogja azt, hogy az ő problémái fontosak a felnőtt számára, és amikor az ő életében is aktuálissá válnak a „nagy kérdések”, akkor jó eséllyel a szülei véleményét is ki fogja kérni, mint olyan emberekét, akikről tudja, hogy odafigyelnek rá.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!