
A kolozsvári Fogoly utcában 300 személy kóstolhatta meg a Magyar Napok keretében azt a szürkemarha-pörköltet, amellyel a debreceni Barabás Étterem tulajdonosa, Barabás Zoltán mesterszakács, a Magyar Nemzeti Gasztronómia Szövetség alelnöke, valamint a kolozsvári VIA étterem kedveskedett. A séffel „szürkemarháskodtunk”.
2015. augusztus 29., 13:532015. augusztus 29., 13:53
2015. augusztus 29., 13:532015. augusztus 29., 13:53
– A pörkölt többnyire ambivalens érzéseket keltő étel: egyrészt finom, másrészt meglehetősen hétköznapi fogásnak számít. Az ön értékrendjében hol foglal helyet?
– Nálam etalon étel, akár az olaszok számára a tészta. A génjeinkben van, ahhoz az ízvilághoz tartozik, amelyet kisgyerek korában szív magába az ember. Sosem szabad szégyellni, bár az étlapok tele vannak külföldi, elsősorban olasz származású fogásokkal. Úgy vagyunk vele, hogy ha pizzának hívjuk, el lehet adni, ha kenyérlángosnak, kevésbé, holott én az utóbbit finomabbnak tartom. De hasonló eset a puliszka is, amelyet polentaként sokkal inkább megvesz a vendég. A pörköltünket imádják a külföldiek, mi néha még mindig szégyelljük. Mostanában azonban egyre inkább kimozdulunk abból a skatulyából, miszerint túl zsírosan, túl fűszeresen főznénk.
– Mi a leglényegesebb különbség egy szürke marhából, illetve egy tarka marhából készült pörkölt között?
– A legfontosabb, hogy a szürke marha rideg tartásos állat, míg a tarka marha istállóban él. Az előbbinek óriási mozgásigénye van, más genetikával rendelkezik, mindezek következtében jóval erőteljesebb ízvilággal rendelkezik. Ugyanakkor sokkal szárazabb is a húsa, ezért elkészítésekor gondoskodni kell a megfelelő zsírmennyiség adagolásáról. Jóval édesebb is, én füstölt szalonnazsiradékot szoktam pörköltalapnak tenni, mert az édes és füstös ízvilág jól kiegészíti egymást.
– Anyáink-nagyanyáink nehezen kezelhető húsfajtának tartották a marhahúst, amelynek jó elkészítése igazi kihívás. Ön mit javasolna nekik?
– A marhahússal kapcsolatos nézetek, előítéletek azért is alakulhattak így mifelénk, mert a Habsburg-birodalomban a sertéshús és a baromfi volt a domináns húsfajta. A marhát inkább a tejéért, illetve igavonó szerepéért tartották. Az egyik „trükk”, hogy elkészítés előtt hagyni kell pihenni, érni a marhahúst legalább két-három napig is. Sütés előtt pácolni is ajánlatos.
– A pörköltön, illetve a mártásos fogásokon túl, milyen fogásokhoz érdemes még használni a szürke marhát?
– Jól lehet egyben sütni is, kitűnően alkalmas ökörsütésre. Ez ugyan nem feltétlenül otthoni konyhára kitalált dolog, de ott van a manapság hatalmas újításként kezelt konfitálás – amelyet nagyanyáink már alkalmaztak –, s ily módon is lehet puhítani. Kétségtelen azonban, hogy gulyásra, pörköltre, hasonlókra a legalkalmasabb.
– Önök Kolozsváron 300 főre főztek, de egy háziasszony ritkán szembesül hasonló léptékű feladattal. Hogyan járjon el azonban, ha mondjuk tíz főre szeretne pörköltet főzni?
– Én fejenként 25 deka színhúst számolok. Mint korábban jeleztem, szeretem párosítani az édes ízvilágot a füstölttel, ezért a füstölt szalonna elmaradhatatlan, a két és fél kiló húshoz harminc dekányi szalonnát vágok. Lepirítjuk, aki szereti, ott hagyja, aki nem, kiszedi, utána 20 deka vöröshagymát teszek bele, megüvegesítem. Nagyon kell vigyázni a vöröshagymával, mert az is édes, és az édes hússal annyira domináns ízt képes kialakítani, amit aztán utólagos sózással sem lehet korrigálni. Hozzá zöldpaprikát, nagyon kevés paradicsomot teszek, ebből az autentikus lecsóalapból lesz majd a finom mártás. Jó minőségű fűszerpaprika következik, vigyázva, nehogy túlpirítsuk, mert megkeseredik. Picit főzöm, majd ráteszem a húst, amit inkább pirítok, mert én soha nem öntöm fel vízzel a pörköltet. Bármennyire is parázs húsú a szürke marha, elegendő húsnedvet ereszt ahhoz, hogy abban megpuhuljon. Aztán fokhagyma, pici babérlevél – vigyázat, az is édes! – só, bors, egy nagyon kevés köménymag és kész. Mellé leginkább tarhonya vagy főtt krumpli, esetenként galuska jár, ízlés és hangulat kérdése minden.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!