
Fotó: Dorozsmai Endre
2015. december 09., 20:582015. december 09., 20:58
A magyar borászat minőségelvű megújulása a kilencvenes években több tényező szinergetikus, egymást erősítő hatásának volt az eredménye. Ezek közül a legfontosabb, hogy megvolt az a réteg, az a néhány tucat borász, aki nem rettent meg a saját lábra állás kockázatától, hanem belevágott az önálló gazdálkodásba és saját címkés, teljesen új, addig nem ismert minőséget nyújtó, igényes borokkal jelent meg a piacon. Példájukat egyre többen követték. Rövidesen fesztiválok kezdtek ráépülni a jelenségre, akadt néhány sommelier – emeljük ki közülük a mára borásszá érett Malatinszky Csabát, aki a Gundelben dolgozott ekkor sommelierként és igen gyorsan a minőségközpontú középbirtokok népszerűsítőjévé vált –, aki tömegborok helyett Gere Attila, Thumerrer Vilmos vagy Tiffán Ede borait ajánlotta a vendégeknek. El kellett teljen pár év, míg tevékenységüket a szaksajtó is honorálta: a kilencvenes évek középén jelent meg először a Borkalauz és a Borbarát, mindkettő másfél évtizedig bírta szusszal, de ezalatt nagyban hozzájárultak a minőségi borok népszerűsítéséhez és az értő közönség kineveléséhez. Fontos szerepet játszott a szárba szökkenő borturizmus is, ezen belül a pünkösdi bortúra, mely ugyan sajátos módon úgy volt kitalálva, hogy a szervező cégnek fizettek a borturisták is, meg a borászok is – utóbbiak azért, hogy ingyen kóstoltathassák a boraikat –, de a mozgalom jótékony hatása a magyar borászat fejlődésére tagadhatatlan. Mára elmondható, hogy a kizárólag jó és még jobb pincészeteket listázó Gault Millau kalauz 171 magyar borászatot mutat be.
Kevés borász, hiányzó szaksajtó
Erdélyben sajnos e tényezők közül alig adott valami. Minőségorientált, címkés borokkal jelentkező kis és közepes borászat tán két tucat működik országszerte. Beleértve a Kárpátokon túli területeket, komoly szaksajtó nincs, pincészetek híján pedig érdemi borturizmus sem, az éttermek nem alkalmaznak sommeliert, a fesztiválok nem a minőségről szólnak, decire kimérve nagyon kevés helyen adnak bort, egész palackot kevesen vesznek, így a nagyközönség az éttermekben továbbra is főként sört iszik.
Megunva ezt a helyzetet, egy temesvári fiatalember, Szövérdfi Zoltán – aki a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezetnek (Temisz) volt korábban az elnöke – belevágott egy minőségorientált, nonprofit, jótékonysági alapon működő borászati rendezvény, a RoVinHud szervezésébe (a bevétel egy fogyatékos fiatalokat segítő alapítványé), a magyarországi VinCE, a legjelentősebb közép-európai borászati rendezvény mintájára.
Első alkalommal tavaly sikerült tető alá hozni a rendezvényt, melyet megtisztelt jelenlétével és előadásával a nemzetközi borszakma egyik legjelentősebb személyisége, Jancis Robinson, akinek számos érdeme közé tartozik, hogy ő írta azt a tankönyvet, amelyből a Wine And Spirit Education Trust hallgatói tanulnak világszerte. (Tegyük hozzá, hogy maga a szervező is a Rohály Gábor és Mészáros Gabriella nevével fémjelzett ezen iskola budapesti akkreditált képzésén belül szerzett kezdő, közép- illetve felsőfokú oklevelet).
Nem műanyag poharas fesztivál
Összehasonlítva a borfesztiválnak nevezett miccses, műanyagpoharas, lőrés, kommersz zenés tömegrendezvények és a RoVinHud hangulatát, annyit mondhatunk, hogy ég és föld a különbség. A temesvári rendezvényre eleve csak minőségi borászatokat engednek be, akárcsak a VinCE-re, ahol előkóstolásra kerül minden bemutatott bor (Temesváron közel 300 bor volt kóstolható). Beltérben, elit helyen kerül sor a kóstolóra – a VinCE a Corinthia Grand Hotelben, a RoVinHud a szépen felújított Temesvár szállodában kapott helyet –, mind a VinCE-n, mind a RoVinHudon a borok kóstolása mellett lehetőség van meghallgatni a világ jeles borszakértőinek mesterkurzusait. Tavaly Jancis Robinson mellett többek között Alkonyi Lászlót, a legjelentősebb magyar borszakírót, Tokaj monográfusát is meghallgathatta az érdeklődő közönség. A borokat bemutató pincészetek között volt például Demeter Csaba és Vámos Attila az egri élvonalból.
Idén még parádésabbra sikeredett a rendezvény, nem kevesebb, mint három Master of Wine tartott előadást igen izgalmas témákról, például a filoxéra előtti fajtákról. A Master of Wine-ok a borszakértő szakma legjobbjai közé tartoznak, jelenleg alig több mint 300 MW tevékenykedik világszerte, igen nehéz ezeket a képzéseket elvégezni. Kormos Zoltán – aki a WSET diplomakurzusát is elvégezte elsőként az erdélyiek, sőt a romániaiak közül – az erősített borokról beszélt. Szakács-Orha Imre – aki WSET központot működtet Szatmárnémetiben – az édes borokkal foglalkozott, de az előadók közös kurzust is tartottak a helyi szőlőfajtákról, valamint a szupertoszkánokról.
Aradhegyalja, Szatmár és Szilágyság
A borfelhozatal idén is parádésra sikeredett, az Erdélyben működő minőségorientált pincészetek zöme megtisztelte jelenlétével a rendezvényt. Hadd emeljük ki azokat a pincészeteket, melyeknek magyar vonatkozása is van. Ott volt Balla Géza, aki lassan két évtizede a Kárpát-medencei élvonalba tartozik. Jellemző, hogy a Gault Millau kalauz, mely a Borkalauz megszűnésével keletkezett űrt tölti be, a határon kívül rekedt borvidékekről mindössze három pincészetet említ, Maurer Oszkár és Bott Frigyes mellett Balla Gézáét. A 2015-ös Mustos Fehér és a Rosé mellett idén 2011-es csúcsvörösöket kóstolhattunk tőle. Ott volt a kárásztelki Vinca pincészet, amely a Pannonhalmi Apátságnak aszilágysági befektetéseként jött létre. A fiatal, zömmel magyarul is kommunikáló csapat több meglepetésértékű tételt is bemutatott, köztük egy remek, királyleánykából készült habzóbort, s két igen izgalmas, fahordós érlelésű Chardonnay-t. A borokat két éve Tusványoson is bemutatták, akkor sem voltak rosszak, de azóta látványos a fejlődésük. Ott volt a Nachbil – egy Németországból két évtizede hazatelepedett Szatmárnémeti melletti, magyarul is beszélő sváb ember, Johann Bruttler pincészete –, mely idén meglepően szép Merlot-val és Cabernet-vel lepte meg a nagyérdeműt. Az anyaországból a megújult Tokaj Kereskedőház borait kóstolhattuk. A főborász a szakma egyik legjobbja, Áts Károly, de bedolgozik az egyik legjelentősebb kispincészet tulajdonosa, Balassa István és Majoros László is. Aki kóstoló közben megéhezett s nem akart kimenni az épületből, a temesvári Seneville nevű pékség remek, elérthető árú szendvicseiből válogathatott vagy eszegethette ingyen a pékség olívaolajba mártott kenyérkockáit.
A RoVinHud második kiadása alapján remélhetjük, hogy hagyományalapításnak vagyunk tanúi, illetve haszonélvezői, és e rendezvény a következő évtizedekben meghatározó lesz a boros szakma számára.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!