Hirdetés

Szárhegy áldozati szobrai

Az év elején még csak azt jelezték, hogy átmenetileg nem látogatható a gyergyószárhegyi Lázár-kastély, azóta azonban már egyértelművé vált: az utóbbi évtizedekben nemzetközi alkotótáborként elhíresedett művészeti központ bezárja kapuit. Nem időlegesen.

Hírösszefoglaló

2014. február 21., 16:302014. február 21., 16:30

Munkagépek és emberi erő változtatta romteleppé február 10-én a Lázár-kastély udvarát. A Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ alkalmazottai és a polgármesteri hivatal emberei mozdították el helyükről a nagyobb méretű szabadtéri alkotásokat, a szétszedhetőket igyekeztek oly módon, hogy alkotójuk újra összerakhassa majd. Az ugyancsak a központ tulajdonát képező kisplasztikákat és bútorzatot is kihordták az épületből, a képeket és a kisebb műtárgyakat a szárhegyi alkotótábor használatában lévő Schola Vendégházban helyezték el. A bútoroknak, a nagyobb műtárgyaknak a szárhegyi önkormányzat biztosított zárt, a fából készült alkotásoknak pedig fedett tárhelyet. A kőből készült nagyobb alkotásoknak a Schola udvarán biztosítanak átmeneti „szálláshelyet”.

„Sajnos több tárgyalás után sem sikerült megegyeznünk a kastély mindhárom tulajdonosával a kastély bérléséről. Amíg nem hozzuk ki az ingatlanból a művészeti központ valamennyi leltári tárgyát, indokot szolgáltathatunk a tulajdonosoknak az átvételi jegyzőkönyv aláírásának megtagadásához, és használati díjat kérhetnek a megyei tanácstól. Volt már rá példa” – magyarázta a teljes kiürítés szükségességét Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke.

Meghiúsult együttműködés

A költözésbe torkolló történet 2010 végén kezdődött, amikor a műemlék épületet visszaszolgáltatták az örökösöknek. A 24 egységre tagolt ingatlan legnagyobb részére a budapesti Lipthay Antal báró és az Argentínában élő Apor Klára Mária, kisebb részére pedig a Lázár grófok utolsó uradalmi intézője, Vormair Frigyes – aki 1926-ban megvásárolta gróf Lázár Tibortól a kastély egy részét – fia, Vormair István jogosult. A törvény értelmében a Hargita Megyei Tanács alintézményeként működő művészeti központ az ítélet kihirdetésétől számított három éven át maradhatott bérlőként az ingatlanban – ez a három év telt le 2013. szeptember 7-én. Azóta a központ ingyen használta a műemléket, a további együttműködés érdekében pedig tárgyalásokat folytattak a tulajdonosokkal.

Időközben Vormair István a bírósághoz fordult, bérleti díjat követelve nemcsak a hasznos felületekre, hanem a romos részekre is. Keresetében 100 ezer eurót kért a kastély egyévi használatáért, amit a megyei önkormányzat nem tud kifizetni. „Nem lehet közpénzt költeni olyan felületre, amiről nem tudni, kinek a tulajdona” – fogalmazott korábban Borboly Csaba megyei tanácselnök, arra utalva, hogy egyelőre a tulajdonosok sem jutottak egymással dűlőre, milyen arányban osszák szét a birtokot. Borboly akkor annak a reményének adott hangot, hogy a Lipthay Antal birtokában lévő részre hosszú távú koncessziós szerződést tudnak kötni, amelyben a tulajdonos a megyei tanácsra ruházná át a használati jogot, s a szinte a tulajdonjoggal egyenlő jogosítvány birtokában pedig az önkormányzat a felosztási perbe is bekapcsolódhatna.

Ideiglenes költözés?

Csergő Mária, a művészeti központ megbízott igazgatója minden alkalommal hangsúlyozza, hogy a költöztetés csak ideiglenes. „A műtárgyak egy része már biztosan nem kerül vissza a kastélyba, kiváltképpen nem tárolásra, hiszen a kastély annál jóval értékesebb, hogy egyes helyiségeit raktárnak használják. Lehetséges, hogy múzeumként működik tovább, időszakos tárlatokra is szívesen a tulajdonosok rendelkezésére bocsátjuk az ott készült műveket, ehhez azonban összehangolt lépésüket várjuk – mondta el a Gyergyói Hírlap című napilapnak. – A többségi tulajdonos Lipthay család részéről már korábban történt felajánlás, de annak érvényesítéséhez a másik két kisebbségi tulajdonos hozzájárulása, vagy a  megosztást kimondó bírósági döntés szükséges. Remélem, egyik vagy a másik minél előbb megszületik.

Csergő Mária szerint még vannak a tulajdonosok részéről megnyilvánuló, mihamarabb letisztázandó felvetések. „Sok év alatt felgyűlt sérelem, eseti szabálytalanságok után kell most tisztáznunk a helyzetet, hiszen három éves szerződés után csak úgy lehet jogalapunk a kastély használatára, ha mindhárom tulajdonossal egyetértésben tudunk lépni.”

Gábor László polgármester is tárgyalásra, megegyezésre készül a településen élő Vormair Istvánnal. „A szárhegyiek magukénak tartják a kastélyt. A tulajdonosoknak is tisztában kell lenniük, hogy a kastély mai állapota a szárhegyi emberek hozzáállásának, közmunkájának köszönhető. Zöld Lajos kastélymentő munkája, az emberek hozzáállása nélkül aligha lett volna mit visszaigényelniük az örökösöknek” – mondta az elöljáró.

Borboly Csaba megyei önkormányzati elnök azt tartaná jó megoldásnak, ha „az amúgy is a helyi önkormányzattól bérelt Schola vendégház jól felszerelt konyháját visszaadnánk Szárhegynek, az önkormányzat működtetné, itt lehetne főzni a napközinek, a vendég művészeknek.” Ugyanakkor a központ alkalmazottaival tartott gyűlésen cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy a tizenkét személy munkahelye bármelyik percben megszűnhet. Mi több, tervekről is beszéltek: márciusra kiállítást terveznek a művészeti központ képeiből, a helyszínről azonban egyelőre nem született döntés.

Csergő Mária zárszavai a közösség reményeit is összegzik: „Bízom benne, hogy egyszer valamennyi szobor a méltó helyére kerül. Ha nem vihetjük vissza a kastélyba, a szárhegyi központi parkban állítjuk fel, talapzatokat készítünk számukra.”

Tábori csoda

A szárhegyi alkotótábor 1974-ben alakult. Minden év augusztusában 25-30 képzőművész számára biztosítottak szállást és alkotási körülményeket a részben helyreállított reneszánsz kastélyban és az egykori ferencrendi kolostorban. A kastély helyreállításának és méltó hasznosításának kezdeményezője Zöld Lajos szárhegyi származású csíkszeredai lapszerkesztő volt, aki Gaál András és Márton Árpád csíkszeredai festőművészeket a Barátság néven alakult nyári tábor életre keltésére biztatta. A résztvevők fölajánlásaiból jelentős festészeti és grafikai gyűjtemény jött létre, amelyből állandó kiállítást, illetve időszaki, a nyári táborozást záró tárlatokat szerveztek. A rendszeresen visszajáró művészek – köztük Aurel Ciupe, Balla József, Márton Árpád, Macskássy József, Simon Endre – különálló alkotói korszakuknak tekintették az ott töltött idő alatt keletkezett műveket. Különösen Erdélyből, de a Kárpátokon túli részekből is sokan érkeztek Szárhegyre, az évente kiadott katalógusok pedig jelentős művek keletkezéséről tanúskodnak. Legutóbb 2013 októberében a Klasszikusok elnevezésű évadzáró táborát tartották, amely átfogta a képzőművész-társadalom valamennyi generációját és irányzatát.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés