
A délkelet-lengyelországi Jaroslawban a hétvégén a magyar–lengyel barátság jegyében került sor megemlékező ünnepségre Kövér László, a budapesti Országgyűlés elnökének részvételével. II. Rákóczi Ferenc 305 évvel ezelőtt, 1711-ben érkezett kíséretével Lengyelországba.
2016. szeptember 29., 11:202016. szeptember 29., 11:20
2016. szeptember 29., 11:242016. szeptember 29., 11:24
Okos Márton
Az 1711-ben a lengyelországi Jaroslawba érkező II. Rákóczi Ferenc arra készült, hogy Péter cárral tárgyal a magyar szabadságharc támogatásáról. Közben idehaza, Erdélyben a megbízott fővezér, Károlyi Sándor elárulta: az uralkodó utasítása ellenére kötött békét a labancokkal. Az erdélyi fejedelem pár hónap múlva ugyan tovább ment Franciaországba, de kíséretéből még hosszú évtizedekig éltek bujdosó magyarok Jaroslawban.
A jaroslawi lengyelek a mai napig hálásan emlékeznek a fejedelemre, és emlékét ápolják. A tavaly szeptember elején erdélyi és magyarországi adományokból a helyi bencés kolostor falán leleplezett Rákóczi-dombormű csupán a kezdet volt. Rákóczi Európai Kulturális Útvonal címen lengyel kezdeményezésre idéntől megindult a Rákóczihoz kötődő települések összekapcsolása. Az új kezdeményezéshez immár lengyel, magyar, szlovák és cseh települések csatlakoztak, és folyamatban van a kezdeményezés hivatalos elismertetése. Remények szerint a lengyel kezdeményezéshez erdélyi települések is csatlakozni fognak.
A Báthory–Bem Hagyományőrző Egyesület révén a hétvégi, jaroslawi ünnepség keretében a hagyományos magyar–lengyel barátság ezúttal erdélyi résszel bővült. Az ünnepségsorozat a városháza mellett lévő múzeumban Rákóczi-kiállítással kezdődött, amelyet a magyar–lengyel barátság szobrának megkoszorúzása követett: a szoboravató ünnepségen Kövér László házelnök is részt vett. A magyar Országgyűlés elnöke a bencés kolostor udvarán Marek Pienkowski atyával, a kolostor igazgatójával leplezte le közösen a Rákóczi emlékére állított kopjafát. Ünnepi beszédében Kövér kiemelte Rákóczi személyének fontosságát a lengyel–magyar kapcsolatokban. Helyi szokás szerint barátságuk jeléül a lengyelek friss kenyérrel kínálták a házelnököt, és az igazgató átadta a Rákóczi-bástya kulcsát. A kolostort várfal veszi körül nyolc bástyával, amelyek közül tavaly egy leégett. Magyar kezdeményezésre a felújítandó bástyát Rákócziról nevezték el. A Varsói Magyar Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum közreműködésével Rákóczi-emlékszoba nyílik majd benne.
Egy másik bástyában, a Konzulok Klubjában nyitották meg a lengyel nyelvű Márton Áron-vándorkiállítást Kövér László házelnök és felesége, Körmendy Adrienne krakkói főkonzul, a varsói magyar diplomácia, Sárospatak, Borsi és Köröm küldöttsége, illetve számos lengyel vendég részvételével. A Márton Áron Programbizottság részéről Erdély püspökének életútját ismertették röviden. A kétnapos ünnepség része volt a Magyarországon egyedülálló Kállay Miklós gyűjtemény bemutatása. Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere mutatta be az egykori magyar miniszterelnök életútját a bencés kolostorban.
Első világháborús emlékek
A lengyel–magyar barátság jeleként megszervezett találkozó keretében a lengyel vendéglátókkal közösen a házelnök és kísérete megkoszorúzta a magyar honvédek sírjait a Przemysl katonai temetőben. 1914. szeptembere és 1915. márciusa között az I. világháborúban, Przemysl erődrendszerében mintegy százezer, többségében magyar katona harcolt a várost bekerítő cári túlerővel szemben. Az erődöt az oroszok nem tudták rohammal, csak kiéheztetéssel elfoglalni. A hősök emlékének közös misével adóztak Bíró László püspök vezetésével. Az ünnepség keretében avatták fel a magyar huszár és a lengyel ulánus szobrot a magyar és a lengyel parlament házelnökeinek részvételével. Kövér úgy fogalmazott: 1920-ban „a lefegyverzett, megalázott és kifosztott Magyarország minden segítséget igyekezett megadni, hogy Lengyelország meg tudja védeni frissen elnyert szabadságát”. Az avató után a város főterén felállított színpadon a Hungarian Folk Embassy lépett fel a Báthory Bem Balatonboglár című műsorával. A műsor alatt hungarikumokat lehetett kóstolni.
Mézeskalács a barátságról
A magyar–lengyel–erdélyi történelmi hagyományokon alapuló rendezvény vasárnap ismét Jaroslawban folytatódott. A bencés apátság zsúfolásig megtelt Szent Miklós templomában II. Rákóczi Ferencre és Márton Áronra emlékeztek. A tavaly felállított Rákóczy-dombormű előtt Bagosi Hajnal székely népviseletben szavalta el Petőfi Sándor Rákóczi című versét, amit koszorúzás követett. A város polgármesterének vezetésével a résztvevők átvonultak a Márton Áron kiállítás helyszínére, ahol Okos Márton mutatta be az erdélyi püspök részletes életútját, kiemelve, hogy a magyar–lengyel–erdélyi barátság folytatását olyan alapokra kell helyezni, mint azt Báthory, Bem, Rákóczi és Márton Áron tette. Okos a vendéglátóknak átadta a csíksomlyói Szűzanya és Márton Áron kerámiaábrázolását. A kolostor igazgatója, Marek Pienkowski atya beszédében Seres Attila történésznek nemrég, Csíkszentdomokoson elhangzott Márton Áron lengyel szemmel című előadásából idézett. Lengyelország 1936-tól 1940-ig diplomáciai képviseletet működtetett Kolozsváron, a lengyel diplomatákhoz Márton Áront szoros szálak kötötték.
Pienkowski atya a többnapos eseményt a magyar–lengyel–erdélyi barátság első rendezvényének nevezte, és reményét fejezte ki a folytatásra. Majd a saját és népe barátsága jeléül egy nagy mézeskalácsszívet nyújtott át az ismert mondással: „Magyar, lengyel, két jó barát, együtt harcol s issza borát.”
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!