
Fotó: Tion.ro
Három lakó – köztük két gyermek – életét vesztette, több mint tízen pedig kórházba kerültek egy temesvári tömbházból, ahol a gyanú szerint rovarirtás okozta a tömeges megbetegedést. A rovarirtás és az elhalálozások ügyében gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával, ismeretlen tettes ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.
2019. november 18., 15:362019. november 18., 15:36
2019. november 18., 21:092019. november 18., 21:09
Bár a halálesetek az elmúlt hétvégén történtek, a szerencsétlenségre csak hétfőn derült fény. Raed Arafat, a bukaresti belügyminisztérium államtitkára megerősítette a nap folyamán megjelent nemhivatalos információkat, közölve, hogy a 200 lakás alkotta temesvári panelben eddig ismeretlen eredetű mérgezés történt.
Raed Arafat úgy nyilatkozott, hogy az érintett, a temesvári egyetemi bentlakások közelében található tömbház valamennyi lakóját evakuálják, és mindenkit orvosi vizsgálatnak vetnek alá. Több mint harminc személyt mikrobuszokkal és mentőautókkal már kórházba szállítottak. A helyszínre kiszálltak a katasztrófavédelmi felügyelőség és a közegészségügyi igazgatóság munkatársai, és nekiláttak az épület átvizsgálásának.
Elena Megherea, aTemes megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szóvivője elmondta, a Mioriţei utca 10. szám alatti tömbház lakóinál pénteken jelentkeztek az első rosszullétek, és rövid idő alatt hárman is életüket vesztették: egy 9 napos csecsemő, egy három éves gyermek, valamint az egyik kiskorú édesanyja. További két gyemeket mérgezéses tünetekkel a Louis Ţurcanu Gyermekkórházba szállították. A katasztrófavédelmi illetékes közölte, hétfőn 14 órakor összehívták a sürgősségi helyzetek esetében illetékes megyei bizottságot, és elrendelték az ötszintes tömbház kilakoltatását.
Mihai Gafencu, a Béga-parti megyeszékhely gyermekkórházának szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az intézménynél három gyermeket ápolnak emésztési zavarokkal, állapotuk kielégítő. Dr. Florin Crişan, a temesvári mentőszolgálat szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az érintett tömbház lakóitól szombaton érkezett az első segélyhívás. A hároméves áldozat szülei reggel még elutasították gyermekük beutalását, este azonban újból riasztották a mentősöket, a hasfájásra, étvágytalanságra, gyakori hányásra panaszkodó gyermek életét azonban a kórházban már nem sikerült megmenteni.
„A csecsemő esetében kezdetben félrenyelésre gyanakodtak, senki sem gondolt a mérgezésre. Ő is kórházba került, ahol meghalt. A hároméves gyermek 29 éves édesanyja hétfőn reggel telefonált a mentőszolgálathoz, ugyanazokra a tünetekre panaszkodott, többször újraélesztették, ám nem sikerült megmenteni az életét” – nyilatkozta az Agerpresnek Florin Crişan, hozzátéve: a halálesetek pontos okára a boncolás után derül fény. A temesvári tömbház lakóinak beszámolója szerint az épületben nemrég végeztek rovarirtást.
Ezzel egy időben hétfőn délután kiderült az is, hogy ugyanaz a cég végzett rovarirtást két temesvári klubban is, a Papa Sam és a Club 30 elnevezésű vendéglátóhelyet emiatt bezárták, és átfogó vizsgálatnak vetik alá. A Tion.ro helyi hírportál úgy tudja, hogy a rovarirtás és az elhalálozások ügyében gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával, ismeretlen tettes ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.
Hétfőn délután több hatóság és állami intézmény illetékese sajtótájékoztatót tartott a helyszínen, ahol elmondták: az előzetes adatok szerint eddig ismeretlen eredetű méreg okozta a szerencsétlenséget a tömbház lakói körében. A mérgező anyag legmagasabb koncentrációját az épület 3. és 4. emeletén mérték, éppen ott, ahol az áldozatok laktak. Kiderült az is, hogy a kártevőirtást végző cég nem értesítette a lakosságot az akcióról, holott erre kötelezik a hatályos jogszabályok. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint hétfőn kora este hét gyermeket és öt felnőttet ápoltak kórházban mérgezéses tünetekkel. Nem sokkal később a Temes megyei katasztrófavédelem illetékese ettől eltérő adatot közölt: Elena Megherea szerint jelenleg nyolc felnőtt és kilenc gyermek szorul orvosi kezelésre a tömbházban szerzett megbetegedés miatt. A szóvivő hozzátette, más helyszíneken, ahol ugyanez a cég végzett kártevőirtást, nem találtak egészségre káros gázokat a levegőben.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
szóljon hozzá!