Hirdetés

Tanévkezdés: lépés az ismeretlenbe

Biztonságos távolságban. Az érettségin már tesztelt óvintézkedések betartásával mehet a diákok egy része iskolába, a többiek otthonról „csatlakoznak” •  Fotó: Veres Nándor

Biztonságos távolságban. Az érettségin már tesztelt óvintézkedések betartásával mehet a diákok egy része iskolába, a többiek otthonról „csatlakoznak”

Fotó: Veres Nándor

Gőzerővel készülnek a hétfői tanévkezdésre a hét folyamán az erdélyi és partiumi oktatási intézményekben. A koronavírus-járvány miatt bevezetett óvintézkedések miatt viszont sok még a megválaszolatlan kérdés; az érintettek azt mondják, a gyakorlatban derül majd ki, miként tudják megoldani a felmerülő problémákat.

Krónika

2020. szeptember 12., 16:482020. szeptember 12., 16:48

Nem minden zöld zónához tartozó oktatási intézménynek van zöld jelzése arra, hogy szélesre tárja kapuit, és minden diákja visszatérhessen az iskolába, így a legtöbb erdélyi és partiumi iskolában a sárga zónára előírt hibrid rendszerben kezdődik meg hétfőn a tanév, a gyerekek egy része tehát továbbra is online rendszerben vesz részt az órákon.

Így van ez a nagyváradi Szent László Teológiai Líceumban is. A Körös-parti város amúgy a hét elején még a sárga zónához tartozott, csütörtökre viszont a prefektúra tájékoztatása szerint „kizöldült”. Konrád Katalin, a római katolikus gimnázium igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, mindent elkövettek, hogy a gyerekek nagy légtérben, az előírt távolságot betartva járhassanak óvodába, iskolába.

Hirdetés

A tanintézetben csak a 9., a 10. és a 11. osztályos tanulók egy része kénytelen hibrid oktatásban részt venni, a többiek számára biztosítani tudták a jelenléti oktatást.

Az óvodai termeket egybenyitották, feláldozták a dísztermet, a játszótermeket, „minden talpalatnyi helyet kihasználtak”, hogy a kicsik minél nagyobb térben lehessenek. Kiságyakat vásároltak, hiszen a lenyitható ágyakból csak minden második használható, hogy a távolságot tartani tudják. Az osztálytermek nagyok, szellősek, így egyszemélyes padokkal megoldották, hogy az általános tagozat minden évfolyama bejárjon.

A középiskolában ez már nem volt lehetséges, csak a végzős tizenkettedik osztályok járnak majd nap mint nap be az órákra.

A 9–11. osztályok egy része számára ez nem volt kivitelezhető, mert a szabályozás szerint legtöbb 25 diák lehet egy légtérben, az ennél nagyobb létszámú osztályokat kénytelenek voltak kettéválasztani. Esetükben a hibrid oktatás valósul meg, az osztály egyik fele bemegy órákra, a többiek otthonról követik, majd egy hét urán cserélnek.

„Ez elméletben egyszerű, ám a gyakorlati megvalósítás körül számtalan megválaszolatlan kérdés van.

Idézet
A pedagógusnak mozognia kell, a táblára írnia, nem beszélhet a kamerába, hiszen akkor a jelen levő diákokra nem figyel. A nyelvórákon a maszkviselés jelent hátrányt, hiszen a kisiskolás számára nagyon fontos lenne, hogy lássa a tanár száját, a kiejtését”

– sorolta a gondokat az igazgató. Konrád Katalin ugyanakkor leszögezte, az elmúlt hónapok tapasztalatai azt bizonyítják, hogy minden változat jobb, mint a távoktatás, hiszen az a pedagógust, a szülőt és a diákot megterheli. A kijárási tilalom alatt a tanárok háromszor annyi időt és energiát fordítottak a felkészülésre, mint ha a gyerekek jelenlétében kellett volna tanítaniuk, az eredmények mégis romlottak, hiszen a diákok még nem elég érettek arra, hogy otthon, önállóan készüljenek – összegezte az igazgató.

Az iskola ugyanakkor nemcsak a tanításról, hanem a nevelésről is szól, ezt nem lehet kispórolni,

mutatott rá Konrád Katalin. Hozzátette, minden diákjuk alig várja, hogy iskolába mehessen, a júniusi felkészítőkről sem hiányzott senki.

korábban írtuk

Kerüljék a buszt, ne nyúljanak ugyanahhoz a könyvhöz, labdához – Hatósági javaslatok diákoknak
Kerüljék a buszt, ne nyúljanak ugyanahhoz a könyvhöz, labdához – Hatósági javaslatok diákoknak

A betegség tüneteit mutató tanulók ne menjenek iskolába, a szülőknek pedig hasonló esetben kötelességük értesíteni az oktatási intézményt és a háziorvost – figyelmeztetett a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs (GCS).

Gyakorlat nélkül semmit sem ér a szakoktatás

Készül a rendhagyó tanév megkezdésére a zöld övezetben működő Kolozsvári Református Kollégium is, ahová 812 gyerek jár, és mivel szakiskolai osztályok is vannak, Erdély kilenc megyéjéből érkeznek diákok. Székely Árpád, az iskola igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, mivel az intézményhez óvoda is tartozik, az óvodásokat, az előkészítő és 4. osztályosokat, valamint a 8. és a 12. osztályosokat fogadják személyesen.

„Úgy osztottuk a tantermeket, hogy a gyerekek férjenek be, hogy tudják betartani az egymás közti kötelező távolságot. Reméljük, nem lesz semmi gond, és az Isten megőriz minden veszélytől” – fogalmazott az iskolaigazgató. Hozzátette, kérdéses, hogy a kicsik hogyan fogják fegyelmezetten viselni a maszkot, de a kollégium igyekszik betartatni a kötelező szabályokat.

Székely Árpád arról is beszélt, hogy az intézmény égisze alá tartozó szakiskolai osztályokban a hibrid oktatást vállalták a tanárok.

Idézet
Reméljük, hogy a szakiskolai osztályokat a cégek fogadják majd szakgyakorlatra, a vállalkozások nagy része ezt megígérte. Hiszen a szakoktatás gyakorlat nélkül semmit sem ér”

– mutatott rá Székely Árpád. A kollégiumban a következő szakokon tanulnak a szakiskolások: szakács, női-férfi fodrászat, manikűr-pedikűr, asztalos, víz- és gázszerelő, villanyszerelő, elektronikus műszer- és berendezés-kezelő.

A kollégiumban lakó diákokról elmondta, a szabályozásnak megfelelően egy szobában a korábbi diáklétszámnak csak a fele engedélyezett. „A hibrid oktatás úgy zajlik, hogy a gyerekek egy része itt van két hétig, a másik része otthon, és ők a következő két hétben jönnek ide. Azok a köztes osztályokba – mondjuk hatodik, hetedik, kilencedik, tizedik – járók, akik otthon vannak, online oktatásban részesülnek. A tanárok úgy tanítanak, hogy az otthon maradó diákok online tudjanak bekapcsolódni a tanórába” – mondta az igazgató. Hozzátette,

mindez a szülőkre is felelősséget ró, mert ellenőrizniük kell, hogy a diákok valóban bekapcsolódnak a tanórákba.

„A kollégák komolyan veszik az online jelenlétet, a hiányzásokat beírják, jegyeket adnak. Valószínűleg a tanárokra is terhet ró, hogy egyszerre kell online és személyes jelenlétű oktatást folytatniuk: megvannak a laptopok, kamerák, mikrofonok az osztálytermekben. Úgy kell a tanítást megszervezni, hogy a gyerekek egyszerre a pedagógust és a táblát is lássák online és közvetlenül is” – mondta el Székely Árpád.

Hajrában. A hétfői rendkívüli tanévkezdésre készülnek az erdélyi és partiumi iskolákban •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Hajrában. A hétfői rendkívüli tanévkezdésre készülnek az erdélyi és partiumi iskolákban

Fotó: Veres Nándor

A hét közepén jönnek majd a megoldandó feladatok

Sepsiszentgyörgyön minden tanintézetben a zöld forgatókönyv szerint kezdődik hétfőn az oktatás, mindenhol megtalálták a megoldást, hogy a gyerekek járhassanak óvodába – jelentette be csütörtökön Antal Árpád polgármester. A városban működő óvodák, napközik például egységes szabályzatot dolgoztak ki, hogy a szülők ne mérlegeljék, hogy szerintük hol születtek jobb vagy kevésbé jó megoldások. A polgármester arra számít, hogy szerdáig újabb megoldandó feladatokkal szembesülnek.

Idézet
A hétfői iskolakezdés ünnepélyes pillanat lesz, tulajdonképpen kedden kezdődik élesben az oktatás, és akkor szembesülnek a pedagógusok új, megoldandó helyzetekkel”

– mondta a polgármester.

Jelenleg biztonságos minden tanintézet, ha bármi változik, és úgy ítélik meg, jobb, ha a gyerekek otthonról tanulnak, akkor meghozzák az erre vonatkozó döntéseket. Sztakics Éva alpolgármester rámutatott, átszervezték az iskolai rendelőket, minden óvodai és iskolaépületben van egy vagy két egészségügyi szakértő, aki koordinálja a megelőzési procedúrákat, és eljár, ha valamelyik gyerek megbetegszik. Ugyanakkor minden tanintézetben kineveztek egy személyt a tantestületből, aki tartja a kapcsolatot a hatóságokkal, a közegészségügyi igazgatósággal, az önkormányzattal.

Bíznak benne, hogy „kizöldül” Csíkszereda

A csíkszeredai József Attila Általános Iskolában sajátos helyzet van, mert a sárga színű járványhelyzet mellett azt is meg kellett oldani, hogy a főépületben teljes felújítás zajlik. Ferencz S. Alpár iskolaigazgató elmondta, kénytelenek voltak a kisebbik épületben megszervezni az oktatást. Az elmúlt napokban teljes gőzzel készültek, a pedagógusok továbbképzőkön vettek részt, szülőértekezleteket tartottak, délután rendezték az osztálytermeket, iránymutatók kerültek a padlóra, eligazító, tájékoztató poszterek a falakra, beszerezték a fertőtlenítőszereket. „Most már látszik a fény az alagút végén, tudjuk, miként zajlik az oktatás a következő hetekben” – mondta az igazgató.

A tervek szerint az általános iskolások és a nyolcadik osztályosok számára teljes jelenlétet tudnak biztosítani, ők délelőtt, megszokott órarend szerint járnak majd iskolába. Az öt-hat-hetedik osztályosok hibrid rendszerben tanulnak majd, ez azt jelenti, hogy délután bejárnak a vizsgatantárgyakra, tehát matematika-, román- és magyarórákra, szintén személyes jelenlét mellett zajlanak majd délutánként az osztályfőnöki és a testnevelésórák. A többi tantárgyból online, Google Classroomon keresztül tartják meg az órákat. Ferencz S. Alpár rámutatott, az építő október végéig befejezi a főépület felújítását, akkor visszakaphatják a tantermeket.

Idézet
Abban bízunk, hogy addig a járványhelyzet is jó irányba alakul, Csíkszeredában is olyanok lesznek a mutatók, hogy a zöld forgatókönyvet léptethetjük életbe, és akkor novembertől minden diák ott lehet az iskolában”

– szögezte le az igazgató.

Jogsértő az online közvetítés?

A tanórák közvetítése adatvédelmi rendelkezéseket sérthet – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő. Mint mondta, több pedagógus jelezte, kényelmetlenül érzi magát, ha filmezik, és nincs garancia arra, hogy a felvételt csak a diákok nézik meg. Az oktatási minisztérium különben jelezte, hogy ezt a kérdést jogszabállyal rendezik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés