
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
A betegség tüneteit mutató tanulók ne menjenek iskolába, a szülőknek pedig hasonló esetben kötelességük értesíteni az oktatási intézményt és a háziorvost – figyelmeztetett a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
2020. szeptember 12., 08:252020. szeptember 12., 08:25
A hatóságok számos szabályt és javaslatot fogalmaztak meg a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében az iskolát hétfőn kezdő diákok és pedagógusok számára. A szülők, vagy a gyerekeket iskolába elkísérő személyek nem léphetnek be az iskolába, csak rendkívüli, az iskola vezetősége által jóváhagyott helyzetben. A krónikus betegségben szenvedő gyerekek, illetve azok, akik egy lakásban laknak krónikus betegségben szenvedő családtagokkal, online csatlakozhatnak a tanításhoz, amennyiben a szülők erre igényt tartanak és felmutatják a háziorvos, vagy a szakorvos által kiállított igazolást.
A stratégiai törzs felhívja a figyelmet, hogy az osztályteremben kötelező módon viselt arcmaszknak fednie kell mind az orrot, mind a szájat. A maszk helyes viselése lehetővé teszi, hogy beltérben egymástól 1 méteres távolságban tartózkodjanak a diákok és a tanárok. A szabadban szintén indokolt a maszk viselése, ha a személyek között nem lehet betartani az 1,5 méteres biztonsági távolságot, vagy pedig kis területen sok ember tartózkodik. „A maszk személyes tárgy, nem lehet más személyeknek odaadni használatra” – szögezi le a GCS.
Az osztályteremben be kell tartani a biztonsági távolságot mind a tanulók, mind a tanárok között úgy a tanórák alatt, mint szünetekben, illetve az iskolába érkezéskor és távozáskor. A sportórákon is kerülni kell a közvetlen fizikai kontaktust a diákok között, illetve azon tornaeszközök használatát (például labda), amelyeket több gyerek is megérint. A hatóságok a kéz gyakori fertőtlenítésének, vagy szappannal és vízzel történő mosásának fontosságát is aláhúzzák, hangsúlyozva, hogy a gyakran megérintett személyes tárgyakat (pl. mobiltelefon) is fertőtleníteni kell.
A GCS felhívja a figyelmet, hogy bár a gyerekek és fiatalok egészségére kisebb mértékben hat a koronavírus, ők ugyanúgy átadhatják a vírust az idősebb, vagy krónikus betegségben szenvedő személyeknek, akik esetében a megfertőződés súlyos következményekkel járhat. Emiatt van szükség arra, hogy ők is betartsák az óvintézkedéseket, és azonnal közöljék, ha a betegség tüneteit (pl. láz, köhögés, orrdugulás, hidegrázás, fej- és izomfájdalom, fáradtság, stb.) fedezik fel magukon. A korábbi évekhez hasonlóan idén is be kell vinniük az első héten az iskolába/óvodába a háziorvos által kiállított egészségügyi igazolást azoknak a gyerekeknek, akik most kezdik a kiscsoportot, nulladik osztályt, ötödik, illetve kilencedik osztályt.
A stratégiai kommunikációs törzs továbbá azt javasolja, hogy amennyiben lehetséges, iskolába tartva, illetve hazafelé a tanulók kerüljék a tömegközlekedési eszközök használatát, menjenek inkább gyalog. Hazaérkezéskor mossanak kezet, öltözzenek át, utcai ruhákait helyezzék külön helyre, fertőtlenítsék a személyes tárgyakat (pl. kulcs, mobiltelefon).
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!