
Fotó: RMDSZ/Facebook
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
2024. október 22., 17:492024. október 22., 17:49
2024. október 22., 18:082024. október 22., 18:08
A kincses várost és agglomerációját kiszolgáló HÉV – mint arról beszámoltunk – Bonchida és Magyargorbó között fog közlekedni, és 23 megállója lesz Az útvonalon 9 vonat közlekedik majd 30 percenként, mindegyik három kocsival, összesen 420 hellyel, amelyből 310 ülőhelyes. Az utazási sebesség elérné a 150 km/órát.
A legfontosabb gyalogos aluljáró a kolozsvári nemzetközi repülőtérnél lenne kialakítva. Kolozsváron nyolc állomást terveznek, ezek közül több esetében peronokat is építenek az utasok kényelme érdekében. Az RMDSZ támogatta a megvalósíthatósági tanulmányt, a szövetség szerint ugyanis Kolozsvár autósforgalmának csökkentése érdekében és a városfejlesztés szempontjából kiemelt fontosságú a HÉV projektje.

A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Négy év múlva indulhatna az első HÉV.
„A ma elfogadott tanulmány alapján a HÉV naponta közel 17 ezer ingázó személy közlekedését könnyíti majd meg azáltal, hogy összeköti Kolozsvárt a környező településekkel. Ezzel nemcsak a belvárosi forgalmat csökkentjük, hanem hozzájárulunk a város levegőminőségének javításához, ezáltal Kolozsvár fenntarthatóbb jövőjének kialakításához is” – nyilatkozta Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere.
A projekt központi eleme egy új üzem létrehozása, amely zöld hidrogén előállítására és hidrogéntöltő állomásként is szolgál majd. Az előterjesztés értelmében az állomáson a hidrogént előállítják, sűrítik, tárolják és adagolják a buszok és kisteherautók számára. Emellett csatlakozási pontot biztosítanak az elektromos hálózathoz, és gondoskodnak az elektrolízishez szükséges energiaellátásról is.
„Világszerte egyre több város alkalmaz hidrogénüzemű járműveket, hogy csökkentsék a környezetszennyezést és hatékonyabbá tegyék a tömegközlekedést. Kolozsvár számára is fontos lépés lehet egy zöld, hidrogénalapú buszflotta kialakítása, amely megfelel a város lakossága növekvő igényeinek. Erre voltak már próbálkozások, ma pedig egy hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról döntöttünk” – jelentette ki Rácz Levente RMDSZ-es városi tanácsos.
A hidrogén-előállító és -töltő állomást a Kölesföldi út (Plevnei) utcában található, a kolozsvári önkormányzat tulajdonában lévő területen tervezik kialakítani, amelyet a helyi tömegközlekedési vállalat használhat. Az állomás évente körülbelül 153 tonna hidrogént fog előállítani, ami 6038 MWh energiát jelent. A hidrogénre való áttéréssel évente 1721 tonnával kevesebb szén-dioxid kerül majd a levegőbe, amelyet korábban a dízelüzemű járművek bocsátottak ki.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
szóljon hozzá!