
HÉV-re várva Kolozsváron. A legoptimistább tervek szerint 2028-ban indulhat az első szerelvény (képünk illusztráció)
Fotó: Jakab Mónika
A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Az önkormányzat tervei szerint négy év múlva indulhatna az első HÉV, melynek megvalósítása több mint 230 millió euróba kerülhet.
2024. október 21., 20:332024. október 21., 20:33
2024. október 21., 21:542024. október 21., 21:54
Mint ismeretes, a kincses város csúcsidőben elviselhetetlen forgalmán könnyíteni hivatott három nagy infrastrukturális beruházás közül a kolozsvári HÉV beindítása tűnik a legkönnyebben megvalósíthatónak, hiszen a metró- és a körgyűrűépítés is hosszadalmasabb és költségesebb, nagyobb ködbe vésző folyamat.
Nemrég a bukaresti közlekedési minisztérium zöld jelzést adott a Szamos-parti megyeszékhely központját több ezer ingázó számára fél órás közelségbe hozó HÉV-nek, és a Román Államvasutak (CFR) is gyakorlatilag már rábólintott, hogy partneri kapcsolatot létesítsen Kolozsvár önkormányzatával a helyiérdekű vasút projektjének megvalósítása érdekében.
ez az utolsó, keddi rendkívüli ülésükön történhet meg (az idei helyhatósági választások eredménye alapján felálló közgyűlés várhatóan pénteken kezdi meg munkáját).
A műszaki-gazdasági mutatók értelmében a beruházás áfával együtt 1 149 916 114 lejbe (több mint 231 millió euróba) kerül. A projektet vissza nem térítendő európai uniós forrásokból, a bukaresti közlekedési minisztérium által biztosított román állami pénzekből, illetve az érintett települések – Kolozsvár mellett Magyargorbó, Kisbács, Apahida, Zsuk és Bonchida község – önrészéből finanszírozzák, miközben a Kolozs Megyei Tanács is kiveszi részét a kiegészítő szolgáltatások kiépítéséből.
A munkálatok első évében a keretösszeg 26 százalékát költenék el, a másodikban 40, a harmadikban pedig 34 százalékot.
A Gorbó–Kolozsvár–Bonchida-vonalon, 48,8 kilométernyi meglévő sínpáron majdan közlekedő HÉV mintegy 17 ezer, nagyvárosi agglomerációban lakó személyt szolgálhat ki. Az útvonalon 23 megállót terveznek. Naponta 30 járat indulhat: reggel 5 és 6 óra között egy, 6 és 19 óra között óránként kettő, 19 és 22 óra között pedig óránként egy-egy 420 férőhelyes szerelvény.
A közlekedési minisztérium indoklása szerint a helyiérdekű vasút egyrészt csökkentené a gépkocsiforgalmat a Kolozsvárra vezető főutakon (DN1, DN1F, DN1C), környezetbarát alternatívát biztosítva mintegy 17 ezer potenciális utas számára. A számos kiegészítő beruházás között P+R parkolók is épülhetnek (az úgynevezett Park and Ride típusú autóparkolók lényege, hogy közvetlen kapcsolatot biztosítanak a tömegközlekedéssel).

A bukaresti közlekedési minisztérium zöld jelzést adott a Kolozsvárt és környező településeit kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) projektjének. Közben Marosvásárhely körül is „mozgolódnak”.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
szóljon hozzá!