Hirdetés

Össztűz az egyetemi egyesülésre – perre mehetnek a MOGYE és a Petru Maior fúziója miatt

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az RMDSZ szerint a közigazgatási bíróságon kell megtámadni a MOGYE és a Petru Maior Tudományegyetem közti fúzióról szóló döntést. Az egyesülés ellen tiltakoznak a magyar diákszervezetek is, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester utcai tiltakozást sürget.

Gyergyai Csaba

Bíró Blanka

2018. április 19., 18:082018. április 19., 18:08

2018. április 19., 18:352018. április 19., 18:35

Az RMDSZ arra biztatja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) oktatóit és diákjait, hogy támadják meg a közigazgatási bíróságon a felsőoktatási intézmény szenátusának szerdán elfogadott határozatát, mely elindítja a Petru Maior Tudományegyetemmel való egyesülés folyamatát.

korábban írtuk

Egyetemegyesítés magyar ellenszélben: elindította a MOGYE és a Petru Maior szenátusa a fúziós folyamatot
Egyetemegyesítés magyar ellenszélben: elindította a MOGYE és a Petru Maior szenátusa a fúziós folyamatot

A magyar szakmai és civil szervezetek tiltakozása közepette a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a Petru Maior Tudományegyetem szenátusa elfogadta szerdán azt a határozatot, mely elindítja a két felsőoktatási intézmény egyesítésének folyamatát. A tényleges fúzióra 2019 őszén kerül sor.

Hirdetés

Kelemen Hunor szövetségi elnök a Marosvásárhelyi Rádiónak adott csütörtöki nyilatkozatában rámutatott: jogászok segítségével utánanéztek, hogy a közigazgatási bíróságon megtámadhatják-e a MOGYE szenátusának döntését. Az RMDSZ azért nem tud lépni, mert nincs perbeli minősége, az oktatók és a diákok azonban ezt megtehetik, a szövetség pedig támogatást nyújtana számukra – szögezte le Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke elmondta továbbá,

a szövetség az oktatási tárcánál is próbálkozott, amely az egyetemi autonómia elvére hivatkozva azt mondta, hogy a Petru Maior Tudományegyetem bekebelezése a két fél dolga, amelybe nem tudnak beleszólni.

Kelemen Hunor visszautasítja ezt az érvelést, hiszen a törvényeknek mégiscsak az egyetemi autonómia felett kell állniuk, szerinte nem elfogadható, hogy az egyetemi autonómia az oktatási törvényt és az alkotmányt is felülírja.

Idézet
Egy gőgös, arrogáns, és minden tiszteletet nélkülöző álláspont, ahogyan a rektor és a szenátus ezt az egészet végigverte. Nem értünk vele egyet”

– utalt a MOGYE szenátusának szerdai döntésére az RMDSZ elnöke, aki nagy butaságnak és nagy csapásnak nevezte a fúziót. Kelemen Hunor kifogásolja azt a szándékot, miszerint egy nagy múltú orvos- és gyógyszerképzést egy kétes múltú, gyenge műszaki egyetemmel összekavarjanak, csak azért, hogy az ingatlan vagyonát megszerezzék, gyengítsék az egyetem multikulturális jellegét. A szövetségi elnök szerint Leonard Azamfirei rektor

Idézet
a MOGYE-ből lassan egy kis poros vidéki egyetemet formál, és úgy cselekszik, mintha az lenne az érdeke, hogy a felsőoktatási intézmény magyar jellegét felszámolja”.

A minisztertől várják a vétót

A két vásárhelyi egyetem fúziója ellen tiltakozott szerdai közleményében az RMDSZ Maros megyei szervezete is, mely szerint egyértelmű, hogy az egyesülés tönkreteszi a marosvásárhelyi orvosképzést, felszámolja az egyetem multikulturális jellegét. „Egyetlen szakmai és közösségi érv sem szól a mostani szándék mellett, amely a több évtizedes, nemzetközileg is elismert orvosképzés jövőjét veszélyezteti.

Idézet
Egyértelmű, a mostani egyetemegyesítéssel a MOGYE gyengülni fog”

– írják közleményükben a megyei szervezet képviselői. A közlemény kitér arra is, hogy a tanügyi törvény által szavatolt egyetemi autonómia elve nem teszi lehetővé, hogy az egyesítési folyamat mostani szakaszában a két felsőoktatási intézmény vezetőségének döntésébe bármilyen politikai és jogi eszközzel beleszólhasson az RMDSZ.

„Ezúton is felszólítjuk Valentin Popa tanügyminisztert, ne járuljon hozzá az egyesítéshez. Tanügyminiszterként kötelessége Románia törvényeinek betartása és betartatása” – szögezi le a közlemény. Az alakulat megyei szervezete a MOGYE vezetőségétől azt várja el, hogy azonnali hatállyal hozza létre a magyar tanszéket. „Amennyiben nem valósítja meg ezt, egyértelmű üzenetnek és szándéknak vesszük azt, hogy a magyar oktatás elsorvasztására irányul az egyesítés, ami ellen határozottan tiltakozunk” – zárja közleményét a Maros megyei szervezet.

Tiltakoznak a diákszervezetek is

Csütörtökön csatlakozott a tiltakozókhoz az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ), a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) és a többi magyar egyetemista szervezet is. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közös nyilatkozatukban rámutatnak,

az egyesülés veszélybe sodorja az anyanyelvi oktatást, a magyar tagozat döntőképességét, illetve az egyetlen magyar nyelvű orvosképzést az országban.

Az MMDSZ azt is kifogásolja, hogy a magyar diákok és tanárok nem voltak kellőképpen tájékoztatva a témában. A diákszervezetek közleményükben arra is kitérnek, hogy az U.M.F. Campus nevű, több mint 4000 tagú Facebook-csoportban a múlt héten szavazást indítottak az egyetemegyesítésről, s mint kiderült,

a voksolók nagy része – köztük több mint 1000 román diák – ellenezi a fúziót.

Andacs Zsolt Levente, az OMDSZ nemrégiben megválasztott elnöke a közleményben leszögezte, felszólítják Valentin Popa tanügyminisztert, ne engedélyezze az egyesítést.

Antal Árpád: utcára kell vonulni

A két marosvásárhelyi állami egyetem fúziója kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere úgy fogalmazott, míg a magyar közösség nem tud közösségi erőt felmutatni az utcán, addig nincs mit elvárnia a politikumtól.

Idézet
Amíg egy Omega-koncertre kimegy ötvenezer ember, ám a jogaink megvédése érdekében szervezett tüntetésre csak ötezren vonulnak ki, minden évben elvehetnek tőlünk valamit, újra meg újra csorbíthatják a jogainkat.

Ha csak szórakozni tudunk együtt, de tiltakozni nem, teret engedünk azoknak, akik csak azt várják, mit tehetnek ellenünk” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján az elöljáró.

Amint arról beszámoltunk, a mind a MOGYE, mind pedig a marosvásárhelyi Petru Maior Tudományegyetem szenátusa megszavazta szerdán a két oktatási intézmény egyesülését. A magyar tagozat a MOGYE szenátusi üléséről való távolmaradással kívánta nyomatékosítani, hogy ellenzi az egyetemegyesítést. Az elfogadott dokumentum szerint az egyesülés a Petru Maior Egyetemnek a MOGYE általi bekebelezésével történik. Az így létrejövő tanintézet a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem nevet fogja viselni. A döntést a magyar civil és szakmai szervezetek is hevesen bírálták.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés