
Tűzoltók és toxikológusok helyszínelnek a rovarirtáson átesett temesvári épületeknél
Fotó: Opinia Timisoarei
Őrizetbe vették a nyomozó hatóságok annak a cégnek a tulajdonosát, amely kártevőirtást végzett Temesváron, az akció nyomán pedig egy tömbház három lakója életét vesztette. A gyanú szerint az áldozatok alumínium-foszfid alapú anyagtól szenvedtek mérgezést.
2019. november 19., 09:302019. november 19., 09:30
2019. november 19., 16:252019. november 19., 16:25
Hírügynökségi jelentések szerint a rendőrség 24 órára őrizetbe vette Ioan Buță vállalkozót, a Bistim Dera Kft. Vezetőjét, akit gondatlanságból elkövetett emberöléssel, testi sértéssel, valamint mérgező anyagok tiltott kereskedésével gyanúsítanak. A hatóságok hétfőn este elrendelték egy másik, a Vaida Voievod utcában lévő tömbház kilakoltatását is, ahol ugyanez a cég végzett rovar- és rágcsálóirtást, állítólag ugyanazzal a mérgező anyaggal. Az épületből összesen 31 személyt evakuáltak.
A Temes megyei törvényszék kedden délelőtt kibocsátott közleményében megállapítja, hogy az eddigi vizsgálatok szerint a gyanúsított cégének munkatársai Delicia – GASTOXIN elnevezésű rovarirtót használtak. A Violeta Filip megyei főügyész által jegyzett dokumentum szerint a szer alumínium-foszfidot tartalmaz, emiatt mérgező hatása rendkívül magas, belélegzése halált okoz.
A gyanúsított cégtulajdonos ügyvédje szerint a kártevőirtást végző férfi a feketepiacon szerezte be a gabonasilókban rágcsálók ellen használt alumínium-foszfid tablettákat. Annyit tudott róluk, hogy „erősebbek” a szokásos rovarirtó szereknél és „kiváló” eredményt ért el velük egy hónappal korábban egy kiürített szálloda fertőtlenítése során. A férfi a tablettákat múlt hét végén egy poloskákkal és csótányokkal teli, elhagyott lakásban is szétszórta, az ajtók és ablakok kereteit pedig ragasztószalaggal tömítette el. A lezárt lakás kulcsait magához vette, a nedvesség hatására gázokat fejlesztő méreg azonban átszivárgott a szomszédos lakásokba, ahol egy hároméves gyermek, illetve egy 9 napos csecsemő és 28 éves édesanyja halálát okozta.
Nicolae Robu temesvári polgármester sajtótájékoztatóján közölte, hogy az ügyben érintett Bistim Dera Kft. nem rendelkezett a városháza által kibocsátott működési engedéllyel. „Az a cég és az alapítói teljesen felelőtlenek, megengedhetetlen ugyanis, hogy engedély nélkül folytassanak ekkora kockázattal járó tevékenységet. Tőlünk egyszer sem kértek kereskedelmi működési engedélyt, senki nem tudott róluk” – jelentette ki az elöljáró, hozzátéve: a kártevőirtáshoz a polgármesteri hivatalnak semmi köze, azt az illető lakótársulás igényelte. Kiderült az is, hogy a négy éve alapított céget egyszer sem ellenőrizte a közegészségügyi, illetve az állat-egészségügyi hatóság. A két intézmény illetékesei ugyanakkor nem tudtak válaszolni arra, hogy a társaság rendelkezett-e a mérgező anyagok kezelésére, felhasználására vonatkozó engedéllyel, nem tudni ugyanis, hogy kinek áll hatáskörében kibocsátani ilyen engedélyt.
Az egészségügyi minisztérium kedd reggeli tájékoztatása szerint hétfő este 25 személyt ápoltak kórházban a temesvári kártevőirtást követő tragédia nyomán. A Louis Ţurcanu Kórházban 12 gyermeket tartanak orvosi felügyelet alatt, akiknek egészségi állapot javult, velük van 5 felnőtt, a megyei sürgősségi kórházban pedig 8 személyt kezelnek, mindegyikük állapota stabil.
Elena Megherea, a Temes megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője szerint más helyszíneken, ahol ugyanez a cég végzett kártevőirtást, nem találtak egészségre káros gázokat a levegőben. A beavatkozások Alin Franţescu alprefektus koordinálása alatt zajlottak, de a helyszínen jelen volt Nicolae Robu temesvári polgármester, Călin Dobra Temes megyei tanácselnök és a belügyminisztériumi egységek több vezetője.
Mint arról beszámoltunk, három lakó – egy kilenc napos csecsemő, egy három éves gyermek, valamint utóbbi édesanyja – életét vesztette, több tucatnyian pedig kórházba kerültek egy temesvári tömbházból, ahol a gyanú szerint rovarirtás okozta a tömeges megbetegedést. A rovarirtás és az elhalálozások ügyében gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával, ismeretlen tettes ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.

Három lakó – köztük két gyermek – életét vesztette, több mint tízen pedig kórházba kerültek egy temesvári tömbházból, ahol a gyanú szerint rovarirtás okozta a tömeges megbetegedést.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
1 hozzászólás